Ulica:

Miejscowość:

Kod pocztowy:

lubię to!
  Kontakt
   Wydawca
   Redakcja
  
  „...wszędzie tam, gdzie przerabia się drewno...”
Temat z bliska  |  Ochrona drewna i chemia w przemyśle drzewnym
Opublikowano w wydaniu Nr 2 (181) Luty 2012
Często proces suszenia drewna sprowadza się do umieszczenia go w suszarce i wyboru odpowiedniego programu. A przecież jest to proces złożony, tłumaczy doc. Longin Glijer, specjalista w zakresie suszenia i parowania drewna. Celem procesu suszarniczego jest doprowadzenie wilgotności drewna do równowagi z klimatem, w którym gotowy wyrób będzie użytkowany. Stąd też drewno przeznaczone na stolarkę budowlaną powinno być wysuszone do poziomu12-15 proc. zawartości wilgotności, drewno na meble 10-12 proc., a podłogi 8-10 proc.
Opublikowano w wydaniu Nr 2 (181) Luty 2012
Zajmujący się impregnacją drewna często zadają pytanie, jak długo jeszcze będą dopuszczone do stosowania środki chromowe do impregnacji drewna i jak długo te środki pozostaną na rynku?
Przepisy ogólnoeuropejskie zostały bardzo zaostrzone. Dyrektywa dotycząca biocydów dokładnie określa, które z nich mogą być stosowane w poszczególnych środkach. Chrom został już ujęty na liście substancji niebezpiecznych, ale firma Rütgers zakłada, że środki chromowe w impregnatach do drewna będzie można stosować do 2013 r. 
Opublikowano w wydaniu Nr 2 (181) Luty 2012
Piotr Lipiński, doradca techniczno-handlowym w firmie LEMIR, przez 9 lat swojej pracy spotkał się z wieloma problemami, z jakimi borykają się producenci podczas lakierowania. Najczęstsze to „skórka pomarańczy”, robienie się pęcherzy, powstawanie kraterów, problemy ze schnięciem czy zacieki na lakierze. Czasem zdarzają się również pęknięcia na lakierze. Pytamy go o to, czy można i w jaki sposób im zapobiec? 
Opublikowano w wydaniu Nr 2 (181) Luty 2012

Metodę termicznej modyfikacji drewna uznaje się za zgodną z zasadami zrównoważonego rozwoju, ponieważ okres użytkowania wyrobów drewnianych jest równy okresowi życia tego materiału. Zwiększenie w procesie termicznej modyfikacji odporności drewna na działanie czynników biotycznych i abiotycznych powoduje obniżenie jego właściwości mechanicznych. 

Opublikowano w wydaniu Nr 2 (181) Luty 2012
Oleje impregnujące świetnie nadają się do konserwacji drewnianych tarasów i mebli ogrodowych. Takim produktem, który impregnuje i barwi drewno, przeznaczonym do zastosowania na zewnątrz, są specjalne oleje do tarasów firmy Osmo. Zawierają one substancje zabezpieczające przed szkodnikami, gniciem i sinieniem drewna. 
Opublikowano w wydaniu Nr 2 (181) Luty 2012
Aby opakowania z drewna, w tym palety, mogły być użyte w międzynarodowym obrocie towarowym, muszą być poddane zabiegowi fumigacji bromkiem metylu lub obróbce termicznej, zmniejszającym ryzyko rozprzestrzeniania się szkodliwych organizmów.