Ulica:

Miejscowość:

Kod pocztowy:

lubię to!
  Kontakt
   Wydawca
   Redakcja
  
  „...wszędzie tam, gdzie przerabia się drewno...”
Temat z bliska  |  Drewniane konstrukcje
Opublikowano w wydaniu Nr 12 (191) Grudzień 2012
Pierwszym w Polsce producentem elementów wielkowymiarowych, które może znakować znakiem CE, była Fabryka Drewna Klejonego spółki jawnej FAMILIA Jurkiewicz i Wspólnicy, która ma zakład produkcyjny w Woli Krzywieckiej k. Przemyśla. Na wdrożenie innowacyjnej technologii produkcji wielkowymiarowych elementów konstrukcyjnych z drewna klejonego warstwowo otrzymała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Dzięki dofinansowaniu, jako pierwsza w Polsce zdecydowała się na zakup innowacyjnego centrum obróbczego z głowicą pracującą na długości 40 m. 
Opublikowano w wydaniu Nr 12 (191) Grudzień 2012
Po zakupie centrum K2 firmy Hundegger firma z Kostrzyna nad Odrą stała się regionalnym liderem w dostawach drewnianych konstrukcji.
Dorobek Danuty i Andrzeja Szczepińskich, właścicieli firmy DREWFORM z Kostrzyna nad Odrą, w zakresie rozwoju konstrukcji drewnianych więźb okazał się przez 22 lata działalności na tyle owocny, że obecnie ich firma wykonuje miesięcznie około 60 konstrukcji, głównie z litego drewna świerku i sosny oraz… KVH.
Opublikowano w wydaniu Nr 12 (191) Grudzień 2012
Trzy warianty wymiarowe oraz niezależnie pozycjonowane wózki z chwytakami pozwalają na obróbkę belek o długości nawet 40 m. W pięcioosiowym centrum o nazwie Ultra, produkowanym przez włoską firmę Uniteam, zastosowano najnowsze osiągnięcia techniki, które pozwoliły na uzyskanie wysokiej wydajności z zachowaniem dużej dokładności obróbki rzędu 0,1 mm.
Opublikowano w wydaniu Nr 12 (191) Grudzień 2012
Maksymalna prędkość posuwu TITAN Hybrid TBLT uzależniona jest od szerokości stosowanych pił oraz mocy silników napędzających agregaty.
Agregaty tnące wyposażone są w dwa koła prowadząco-napinające o średnicy 780 mm. Szerokość bieżni może wynosić: 30, 60 lub 78 mm i jest uzależniona od wymagań klienta. Parametr ten warunkuje oczywiście maksymalną szerokość piły. Może ona wynosić odpowiednio: 32, 50, 65 lub 80 mm. W standardzie występują silniki o mocach 15 i 22 kW.
Opublikowano w wydaniu Nr 12 (191) Grudzień 2012
Stosowanie złączy ciesielskich gwarantuje łatwość montażu przy dużej skuteczności zamocowań. Umożliwiają one składanie całości konstrukcji z poszczególnych elementów bezpośrednio na placu budowy. 
Opublikowano w wydaniu Nr 12 (191) Grudzień 2012
Na skutek intensywnego rozwoju, napędzanego z jednej strony tendencją do wznoszenia lekkich konstrukcji, zaś z drugiej strony optymalizacją wykorzystania surowca drzewnego, na rynku pojawiło się w ostatnich latach wiele nowych wyrobów i rozwiązań. W celu wyeliminowania naturalnych wad drewna, jak np. sęków, które dyskwalifikowałyby dany element z zastosowań konstrukcyjnych czy wykorzystania gorszych sortymentów, produkuje się materiały powstałe przez sklejanie różnych postaci drewna w tworzywa zwane Engineered Wood Products (EWP), najczęściej w postaci belek.
Opublikowano w wydaniu Nr 12 (191) Grudzień 2012
Impregnacja drewna konstrukcyjnego to sztuka, a nie fikcja.
Zastosowanie nawet najlepszego impregnatu nie zapewnia spokoju producentowi drewnianych konstrukcji, jeśli w trakcie impregnacji nie zostanie zachowane odpowiednie stężenie roztworu roboczego albo impregnat nie zostanie zastosowany zgodnie z przeznaczeniem.
Opublikowano w wydaniu Nr 12 (191) Grudzień 2012
Rosnąca popularność konstrukcji drewnianych powoduje zapotrzebowanie na sprawne i wydajne oprogramowanie do ich projektowania, a w szczególności obliczeń wytrzymałości i nośności. Firma ArCADiasoft oferuje programy wspomagające architektów i konstruktorów w projektowaniu konstrukcji drewnianych. Do znanego od wielu lat programu Konstruktor, dołączył w ostatnim czasie program Rama R3D3.