Ulica:

Miejscowość:

Kod pocztowy:

lubię to!
  Kontakt
   Wydawca
   Redakcja
  
  „...wszędzie tam, gdzie przerabia się drewno...”
Temat z bliska  |  Ochrona drewna i chemia w przemyśle drzewnym
Opublikowano w wydaniu Nr 2 (193) Luty 2013
W związku z tym, że w Polsce bardzo intensywnie rozwija się technologia lakierowania podłóg, specjaliści firmy Bürkle przekonują, że nawet na małej linii lakierniczej do parkietu można realizować stosunkowo dużą produkcję lakierowanych podłóg, bo żeby uzyskać odpowiednią ilość nałożenia lakieru, każdy element może być przepuszczany przez tę linię dwukrotnie. 
Opublikowano w wydaniu Nr 2 (193) Luty 2013
Głęboko penetrujący Gruntujący impregnat do drewna Penetrin marki Altax w pełni zabezpiecza je przed wszystkimi szkodliwymi czynnikami, a dodatkowo także przed sinizną. Jest idealny jako grunt biochronny pod oleje do drewna, lakiery, lakierobejce, farby, lazury itp. Może być także używany jako samodzielny impregnat do drewna konstrukcyjnego. Przeznaczony jest do stosowania na zewnątrz oraz wewnątrz budynków. 
Opublikowano w wydaniu Nr 2 (193) Luty 2013
Przez dziesięciolecia środki ochrony drewna zawierające bor były traktowane przez użytkowników jako mało niebezpieczne. W połączeniu z korzystną ceną, były nawet często stosowane jako alternatywa dla innych preparatów do ochrony drewna. W Niemczech był taki okres, że co drugi impregnat zawierał bor albo bor z innymi środkami. Szczególnie szeroki wachlarz zastosowań ma w takich związkach, jak boraks i kwas borowy. Boraks stosuje się też w preparatach do ochrony drewna, ale tylko w środkach zanurzeniowych.  
Opublikowano w wydaniu Nr 2 (193) Luty 2013
Do produkcji płyt drewnopochodnych typu OSB, MDF czy HDF potrzebne są nie tylko wióry drzewne i kleje o jak najmniejszej zawartości formaldehydu, ale także… emulsje parafinowe zapewniające płytom odpowiednią wodoodporność. Struktura emulsji pozwala na skuteczne zaimpregnowanie powierzchni o nieregularnych kształtach. Jej zastosowanie umożliwia uzyskanie cienkiej warstwy ochronnej na powierzchniach szorstkich i porowatych. 
Opublikowano w wydaniu Nr 2 (193) Luty 2013
Dobrym i sprawdzonym sposobem na zabezpieczenie drewna przed niszczeniem pod wpływem warunków atmosferycznych jest olejowanie, na przykład za pomocą środków holenderskiej marki KOOPMANS. Olej lniany zawarty w tych produktach zapewnia matową powierzchnię drewna, podkreśla wszystkie jego walory, wydobywa jego naturalny połysk. Podkreśla także i wydobywa piękny rysunek drewna. 
Opublikowano w wydaniu Nr 2 (193) Luty 2013
Oparte na wodzie systemy lakiernicze przeznaczone do lakierowania szkła oraz nowo opracowany materiał w segmencie wysokiego połysku, który w wielu przypadkach pozwala wyeliminować polerowanie, ułatwiają proces produkcji i pozwalają uzyskać perfekcyjne powierzchnie. 
Opublikowano w wydaniu Nr 2 (193) Luty 2013
Na rynku dostępnych jest wiele środków do wykańczania podłóg drewnianych. O ile znakomicie sprawdzają się one np. w przypadku nowo instalowanych parkietów, to nie do końca nadają się do renowacji podłóg zabytkowych.  
Opublikowano w wydaniu Nr 2 (193) Luty 2013
Fiński koncern KIILTO OY, specjalizujący się w produkcji klejów dla różnych gałęzi przemysłu, w tym również przemysłu drzewnego, ma w swojej ofercie szeroką gamę klejów zaprojektowanych specjalnie na rynek polski. Producent dostarcza kleje do wyrobu klejonki, do zastosowań w meblarstwie, do kołkowania, laminowania i foliowania, jak również do produkcji okien i drzwi zewnętrznych, parkietów warstwowych oraz do klejenia zaawansowanych konstrukcji drewnianych. 
Opublikowano w wydaniu Nr 2 (193) Luty 2013

Drewno, jako materiał budowlany użytkowany we właściwych warunkach, jest w zasadzie niezniszczalne. Warunkiem tego jest jednak zapewnienie mu odpowiedniej trwałości biologicznej. Jednym ze sposobów na jej uzyskanie są impregnaty FOBOSŸ firmy LUVENA SA, która od ponad 30 lat specjalizuje się w produkcji technicznych impregnatów stosowanych do ochrony drewna konstrukcyjnego.