Ulica:

Miejscowość:

Kod pocztowy:

lubię to!
  Kontakt
   Wydawca
   Redakcja
  
  „...wszędzie tam, gdzie przerabia się drewno...”
Temat z bliska  |  Materiały i komponenty do produkcji mebli
Opublikowano w wydaniu Nr 3 (194) Marzec 2013
Firma Fresco ze Zrębic k. Częstochowy działa na rynku od 2003 r., a trzonem jej produkcji są listwy i profile meblowe. Równolegle, choć w mniejszym stopniu, zajmuje się również produkcją frontów meblowych - ramiakowych i prostych - oraz listew przypodłogowych. Cały asortyment oparty jest na bazie płyt MDF. 
Opublikowano w wydaniu Nr 3 (194) Marzec 2013
Wyraziste wzory do złudzenia przypominające drewno to trend, który cieszy się powodzeniem nie tylko w Europie, ale również na Bliskim i Środkowym Wschodzie. Firma Schattdecor zaprezentowała ostatnio kilka nowości wzorniczych, które stanowią odzwierciedlenie tego trendu. 
Opublikowano w wydaniu Nr 3 (194) Marzec 2013
Relief to płyty MDF lub wiórowe oklejone fornirem lub okleiną modyfikowaną, które wyglądają nie jak płyty drewnopochodne, a jak mocno strukturyzowane drewno. Tworzą kolekcję około 500 standardowych produktów o różnych wzorach, strukturach i wymiarach, dając możliwość stworzenia niepowtarzalnych i oryginalnych mebli. 
Opublikowano w wydaniu Nr 3 (194) Marzec 2013
Choć okleina modyfikowana to produkt, który przez niektórych uważany jest za gorszą wersję okleiny naturalnej, głównie ze względu na fakt, że komponent ten nie jest wyłącznie dziełem natury, to jednak wiele jej cech, takich jak chociażby łatwość w obróbce czy prawie 100-proc. powtarzalność usłojenia i koloru czyni z niej półfabrykat jak najbardziej odpowiedni do uszlachetniania powierzchni mebli, drzwi i podłóg. 
Opublikowano w wydaniu Nr 3 (194) Marzec 2013
Grafika za szkłem Glass Protection 4.1 albo inaczej Fotobel to innowacyjny produkt firmy Kris Mebel Akcesoria Meblowe Szklarstwo z Prudnika (woj. opolskie), w którym połączono szkło z grafiką wykonaną w technologii druku cyfrowego. Daje on wiele ciekawych możliwości w produkcji nowoczesnych mebli w zakresie wypełniania ramek aluminiowych na fronty czy systemów drzwi przesuwnych oraz elementów wyposażenia wnętrz. 
Opublikowano w wydaniu Nr 3 (194) Marzec 2013
Producenci wyrobów z MDF przyzwyczajeni są do malowania tradycyjnymi metodami, to znaczy ciekłymi farbami i lakierami. Tymczasem farby proszkowe przecierają drogę nowoczesnej technologii. Norweska firma Jotun Powder Coatings produkuje farby proszkowe, które stosowane są w wielu dziedzinach przemysłu, a od niedawna także w meblarstwie do malowania MDF-u.
Opublikowano w wydaniu Nr 3 (194) Marzec 2013
Recesja na rynku mebli spowodowała zmianę sposobu myślenia potencjalnych klientów. W segmencie mebli do samodzielnego montażu poszukują oni teraz jak najlepszej relacji między ceną a jakością wyrobu. Technologia Quickfit to najszybszy na rynku system montażu ograniczający do minimum liczbę niezbędnych narzędzi oraz stopień ich skomplikowania. 
Opublikowano w wydaniu Nr 3 (194) Marzec 2013
Z jednej strony producentom płyt drewnopochodnych doskwiera niedostatek odpowiedniego surowca drzewnego, więc do produkcji płyt stosują coraz bardziej zróżnicowany surowiec drzewny. A z drugiej strony muszą bacznie strzec zawartości formaldehydu w swoich produktach, eliminując możliwość zaoferowania płyt odbiorcom stawiającym określone wymagania. Przykładem takiej branży jest choćby meblarstwo, którego produkty są na celowniku służb sanitarnych i każde przekroczenie wskaźnika eliminuje meble z zastosowania choćby w obiektach użyteczności publicznej czy w mieszkaniach. 
Opublikowano w wydaniu Nr 3 (194) Marzec 2013
Trend stosowania do produkcji mebli materiałów, których wzornictwo jest jak najbardziej naturalne, skłonił także Sklejkę-Eko z Ostrowa Wielkopolskiego, producenta sklejki, do stworzenia produktu, który wpasowałby się w ową „naturalną” modę. Uruchomiono tam pierwszą w Polsce linię do strukturyzacji sklejki, który to proces ciekawie eksponuje naturalne walory drewna. 
Opublikowano w wydaniu Nr 3 (194) Marzec 2013
Producentom mebli opłaca się użytkowanie wielkoformatowych centrów obróbczych, o różnym stopniu zaawansowania technologicznego i technicznego. Przy nestingu płyt laminowanych, używanych często przez producentów mebli biurowych, który jest wykonywany na centrach obróbczych z dużym stołem próżniowym, uciążliwym problemem jest długi czas spadku próżni do ciśnienia atmosferycznego.