Ulica:

Miejscowość:

Kod pocztowy:

lubię to!
  Kontakt
   Wydawca
   Redakcja
  
  „...wszędzie tam, gdzie przerabia się drewno...”
Temat z bliska  |  Materiały drewnopochodne
Uruchomienie w lipcu zeszłego roku w Zakładzie Produkcji Sklejek w Ełku nowoczesnej suszarni arkuszy łuszczki brazylijskiego producenta zaowocowało wzrostem produkcji o około 20 proc. Obecnie możliwości produkcyjne zakładu sięgają 1800 m3 sklejki na miesiąc.
- Jest to jedyna tego typu suszarnia w krajowych zakładach sklejki - mówi Zbigniew Michał Malinowski, dyrektor Zakładu Produkcji Sklejek - bo w większości pracują suszarnie fińskich i niemieckich producentów. 
Branża sklejkowa odczuwa duży niedobór krajowego surowca. Szczególnie obecnie, przy dynamicznym wzroście produkcji sklejek, jest zmuszona przekonywać Lasy Państwowe do zwiększenia dostaw drewna cennego, żeby nie tylko zwiększać produkcję, ale też nie tracić zagranicznych odbiorców, jak to miało miejsce w minionych latach. W wielu regionach pozyskanie drewna sklejkowego nie przekracza 1 proc. 
Produkcja płyt dla meblarstwa nie jest w Karlinie i Krośnie Odrzańskim zwiększana, ale w zakładach tych wprowadzane są nowe technologie i poszerzana jest obróbka wykańczająca formatek dla wytwórców mebli. Jedną z nowości firmy Homanit Polska w Karlinie (Zachodniopomorskie) jest pokrywanie cienkich płyt HDF folią, które ma zastąpić proces faltowania klejem i taśmą formatek na tylne ścianki mebli.