Ulica:

Miejscowość:

Kod pocztowy:

lubię to!
  Kontakt
   Wydawca
   Redakcja
  
  „...wszędzie tam, gdzie przerabia się drewno...”
Temat z bliska  |  Tartacznictwo i gospodarka odpadami drzewnymi
Opublikowano w wydaniu Nr 6 (197) Czerwiec 2013
Płyty MDF i inne materiały drewnopochodne zawierają około 90 proc. czystej biomasy i ze względu na niską wilgotność posiadają wysoką wartość opałową, co najmniej 17 MJ/kg. Najczęstszym sposobem zagospodarowania odpadów po produkcji mebli czy stolarki jest ich spalenie w piecach z odzyskiem energii. Konstrukcja kotłów WWWB firmy Weiss pozwala na instalację systemu DeNOx, który zapewnia redukcję tlenków azotu. 
Opublikowano w wydaniu Nr 6 (197) Czerwiec 2013
Połączenie kilkunastu komór w jeden system i odpowiednie sterowanie przepływem ciepłego powietrza pozwala obniżyć koszty suszenia. Ogrzane powietrze z komory znajdującej się w bardziej zaawansowanym stadium procesu można wykorzystać w innej suszarni. Za właściwy przepływ tego powietrza odpowiadają agregaty wyposażone w poprzeczne wentylatory.
Opublikowano w wydaniu Nr 6 (197) Czerwiec 2013
Konstrukcja przeciwprądowego, trójciągowego wymiennika stworzona jest według zasady 3 T, zapewniając tym samym większą sprawność i niską emisyjność substancji szkodliwych do środowiska. Dzięki automatycznej regulacji Fuzzy Logic palnik spala o około 20 proc. mniej paliwa. 
Opublikowano w wydaniu Nr 6 (197) Czerwiec 2013
Targi Ligna były dla firmy Baljer & Zembrod okazją do zaprezentowania swoich osiągnięć w dziedzinie sortowania i transportu drewna okrągłego. Doskonałym przykładem takiego rozwiązania może być pojazd sortujący i transportujący RSTW. Praca, która jeszcze niedawno wymagała wysiłku wielu pracowników, wykonywana jest teraz przez maszynę sterowaną przez jednego człowieka. Sortowanie, korowanie i przerzynanie odbywa się z pozycji pulpitu sterującego i z o wiele większą wydajnością. 
Opublikowano w wydaniu Nr 6 (197) Czerwiec 2013
Pionowa pilarka szerokotaśmowa plus dwu-, trzy- lub czterokolumnowy wózek to zestaw standardowy. Oferowane rozwiązania występują w kilku wariantach różniących się parametrami cięcia, czyli średnicą i długością kłód. Logicznym uzupełnieniem takiego układu są oczywiście różnego rodzaju transportery i przenośniki. 
Opublikowano w wydaniu Nr 6 (197) Czerwiec 2013
Przecieranie drewna, zarówno na trakach pionowych, taśmowych oraz tarczowych opiera się na jednym wspólnym elemencie - pile. Różnią się one kształtem, zastosowaniem i możliwościami technicznymi. Obserwując tegoroczne targi Drema i Ligna, można zauważyć, że w segmencie pił taśmowych aktualnie coraz większą przewagę zdobywają te szerokie (od 80 mm). 
Opublikowano w wydaniu Nr 6 (197) Czerwiec 2013
TTP-600 Premium wyprodukowany przez firmę Trak-Met to udoskonalona wersja popularnej serii traków TTP. Maszyna przeznaczona jest do obróbki drewna kłodowanego w tartakach, w których przeciera się kłody w ilości do 15 m3/8 h. Wąski brzeszczot z ostrzem stellitowanym jest mniej podatny na stępienie, dzięki czemu częstotliwość ostrzenia piły znacząco się zmniejsza. 
Opublikowano w wydaniu Nr 6 (197) Czerwiec 2013
Elektryczna obrzynarka bezpasowa E-CUT 200 austriackiej firmy Springer Maschinenfabrik to rewolucyjne rozwiązanie, które miało swoją premierę na tegorocznych targach Ligna. Oprócz mocnej i prostej konstrukcji, E-CUT 200 wyróżnia rodzaj zastosowanego napędu. Dzięki elektrycznemu napędowi udało się uzyskać perfekcyjnie kontrolowany ruch piły. 
Opublikowano w wydaniu Nr 6 (197) Czerwiec 2013
Ustawiona pod kątem głowica, masywne koła dwustronnie podparte oraz przesunięte do osi maszyny siedzisko operatora to rozwiązania zaproponowane przez słoweńskiego producenta w traku WNC 1150. Maszyna przystosowana jest do rozcinania kłód o maksymalnej średnicy 1200 mm.
Opublikowano w wydaniu Nr 6 (197) Czerwiec 2013
Grzyby często zmieniają swój proces fizjologiczny i biochemiczny, dlatego… uodparniają się na preparaty. Po kilku latach stosowania mogą one być nieskuteczne w dotychczasowych stężeniach. Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi grzybów są m.in. odpowiednia wilgotność, temperatura i pH, w których się rozwijają. Temperatury, które sprzyjają rozwojowi grzybów mieszczą się w granicach 18-22°C, ale grzyby potrafią się także rozwijać w temperaturach ujemnych.