Ulica:

Miejscowość:

Kod pocztowy:

lubię to!
  Kontakt
   Wydawca
   Redakcja
  
  „...wszędzie tam, gdzie przerabia się drewno...”
Produkty i komponenty
Francuskie rozwiązania tworzone w Starachowicach
wielkość 
W odróżnieniu od kilku europejskich dostawców regałów wspornikowych dla branży drzewnej, prowadzących wyłącznie sprzedaż produktów wytwarzanych w zachodnich zakładach, francuska Grupa PROVOST zdecydowała się na utworzenie zakładu produkcyjnego w Polsce, z myślą o kompleksowej obsłudze polskich klientów, nie tylko na etapie projektowania i montażu regałów wspornikowych, ale także obsługi serwisowej i szybkiego dostępu do wszystkich elementów wymiennych lub pozwalających na rozbudowę systemów składowania.  
Provost Polska oferuje wsporniki pod zadaszenie o długości nawet do 4 m z jednej strony. fot. Janusz Bekas
Na stworzenie zakładu produkcyjnego zdecydowano się w Starachowicach, w strefie ekonomicznej utworzonej na terenach byłej fabryki samochodów ciężarowych.
- Odkupiliśmy siedem lat temu plac o powierzchni 16 000 m2 z halami o łącznej powierzchni 6 000 m2. Wyremontowaliśmy je i wyposażyliśmy w specjalistyczne maszyny do obróbki blach i profili stalowych oraz ocynkowanych, z których wytwarzamy regały wspornikowe - mówi Adrian Sasiela, dyrektor sprzedaży Provost Polska. - Od sześciu lat wytwarzamy coraz więcej produktów, między innymi regały wspornikowe do składowania drewna i płyt drewnopochodnych. Z każdym rokiem zwiększamy zatrudnienie pracowników produkcyjnych, ale też projektantów i pracowników obsługi klientów.

Ekspert w produkcji regałów wspornikowych
Zakład w Starachowicach jest jednym z sześciu należących do Grupy Provost. Cztery są we Francji, a jeden w Niemczech.
- Firma ma 50 lat doświadczeń w produkcji regałów, urządzeń transportowych, wyposażenia warsztatowego oraz osiatkowania i ścian działowych - mówi Adrian Sasiela. - Jest to firma rodzinna, która początkowo wytwarzała regały magazynowe jednopółkowe. Z czasem właściciel odkupił kilka firm, których profil produkcyjny związany był z szeroko pojętym magazynowaniem, transportem magazynowym i wyposażeniem magazynów. W Grupie znalazła się też firma Sipag France, odkupiona pod koniec lat 90. i mająca czterdziestoletnie doświadczenie w produkcji regałów wspornikowych, której specjaliści u nowego właściciela rozwinęli ich konstrukcję. To spowodowało, że choć Provost nie jest w Polsce szeroko znany, to w Europie należy do liderów w produkcji i sprzedaży regałów magazynowych. Ma bowiem szeroką ofertę regałów paletowych wysokiego składowania, antresoli magazynowych z profili, półkowe regały, regały wtykowe, meble stalowe i regały wspornikowe. Mamy rozwiązania do średniociężkich i ciężkich ładunków, ale też różnorodne antresole magazynowe, zwiększające podwójnie lub potrójnie powierzchnię eksploatacyjną.

Technologiczne nowości
Starachowicki zakład Provost Polska prezentuje się bardzo okazale i wyposażony jest w wiele centrów obróbczych blach i profili, pozwalających na wytwarzanie coraz szerszego asortymentu produktów.
Specjalnością Provost Polska są regały Cantipro, składające się z dwóch stalowych ocynkowanych profili, włożonych jeden w drugi i mocowanych ze sobą. 32 zgięcia kolumny nadają jej wyjątkową sztywność i dużą odporność na ugięcia. Kolumny są perforowane z dwóch stron, co 75 mm, co umożliwia łatwą zmianę wysokości położenia regałów.
Podstawa Cantipro jest przymocowana do kolumny głównej 28 śrubami, zapewniając regałowi sztywność i optymalną trwałość.
- Istotne jest to, że w odróżnieniu od systemów innych firm, gdzie podstawa jest przyspawana do kolumny, w naszym systemie istnieje możliwość kilkakrotnego demontowania regału, w zależności od potrzeb - wtrąca Adrian Sasiela. - Umożliwia to jego łatwiejszy transport, konserwację oraz szybką wymianę regału jednostronnego na dwustronny lub zmianę jego głębokości. Zapewnia to ponadto modułowość systemu, czyli możliwość stopniowego powiększania powierzchni magazynowej, przez dokładanie kolejnych słupów, które są między sobą łączone.
Regał jednostronny następnego dnia może być dwustronny, mocowany dwudziestoma śrubami z dwóch stron, kotwiony do posadzki w pionie. Posiada zabezpieczenia dodatkowe, związane z bezpieczeństwem ludzi i sprzętu. Dolna stopa jest na przykład zakończona osłoną metalową, żeby nie dochodziło do uszkodzeń ogumienia wózków widłowych w przypadku najechania na podstawę. Również wsporniki można wyposażyć w ochronne akcesoria. Dyrektor przyznaje, że wiele takich rozwiązań jest rezultatem współpracy z użytkownikami regałów. Zwraca też uwagę na oryginalny, prosty, ale nadzwyczaj wytrzymały system łączenia wsporników z kolumnami w formie dwóch „zawleczek”. W istocie, dwa stalowe kliny zabezpieczające przechodzą przez perforacje wspornika i kolumn, blokując się pod własnym ciężarem wspornika, a tym bardziej pod ciężarem ładunku spoczywającego na wsporniku. System opatentowany przez Provost jest znacznie bardziej niezawodny od łączenia wspornika z kolumną śrubami, które są narażone na ścinanie pod wpływem zmieniającego się obciążenia ładunku na wspornikach, bo kliny rozkładają równomiernie siły przechodzące przez mocowania.

Najbardziej solidne do składowania dłużycowych ładunków
- Nasze modułowe regały wspornikowe są zgodne z normą europejską EUROKOD 3, a więc odpowiadają wszystkim wymaganiom wytrzymałościowym dotyczącym składowania ładunków dłużycowych i płyt - mówi Adrian Sasiela. - Uważane są w branży za najbardziej solidne rozwiązania do składowania materiałów dłużycowych, a więc tarcic, płyt, rur, profili czy prętów. O ile kolumny są wykonane z walcowanych i giętych na zimno profili ocynkowanych, to wsporniki są malowane proszkowo, choć mogą również być ocynkowane ogniowo, jeżeli mają być narażone na zmienne warunki atmosferyczne. Możemy produkować słupy o różnej wysokości, nawet 11 m, zapewniające wysokie składowanie, ale najczęściej klienci decydują się na położenie najwyższych regałów na wysokości 6-8 m ze względu na maksymalną wysokość podnoszenia wózków widłowych.
Obróbka kolumn z blachy ocynkowanej jest bardziej wyrafinowana niż ze stalowych profili hutniczych. Wspornik ma zaś dużą powierzchnię kontaktową z kolumną, zatem pod ciężarem bardzo równo obciąża każdą kolumnę. Natomiast konstrukcja stopek wykonana jest z dwóch ceowników połączonych ze sobą.

Zadaszenie na długość 4 m
Provost Polska jest jedną z nielicznych firm, która oferuje wsporniki pod zadaszenie o długości nawet do 4 m z jednej strony, więc szerokość korytarza między zadaszonymi regałami może wynosić 8 m.
- Takie rozwiązania poprzedzone są nie tylko kalkulacjami ekonomicznymi, ale głównie analizami wytrzymałościowymi związanymi ze stabilnością gruntu, opadami śniegu, deszczu, siłą wiatru itp. - mówi dyrektor. - Nasze wyspecjalizowane biuro projektowe przygotowało już kilka projektów systemów do składowania drewna konstrukcyjnego pod zadaszeniem, z systemem rynien odprowadzających wodę deszczową. Innym rozwiązaniem są konstrukcje samonośne z okładziną z blachy trapezowej lub szalówką drewnianą na zakładkę. Prostopadle do wsporników montowane są ramiona stalowe, które pozwalają mocować blachy trapezowe. Oczywiście, projektujemy też zamknięte budynki magazynowe z bramami wjazdowymi.

Koncepcja, projekt i wykonanie w Starachowicach
Choć specjalnością polskiego zakładu są regały wspornikowe i antresole magazynowo-biurowe, to w istocie Provost Polska oferuje cały asortyment francuskiej Grupy Provost, ponieważ możliwości produkcyjne rozłożone w sześciu zakładach pozwalają na zaoferowanie wszystkich produktów zaawansowanych technologicznie, w przyzwoitej jakości i w dobrej cenie, znajdujących się w katalogu Grupy. Słupki nośne, profile łączące i podłogi, jako produkty modułowe są szybko dostępne, bo wytwarzane w dużej ilości, w atrakcyjnej cenie, z pełną gwarancją wytrzymałości, z wymaganymi atestami i certyfikatami, pozwalają podwajać czy potrajać przestrzenie magazynowe albo biurowe.
Obecnie Provost ma Polsce czterech przedstawicieli handlowych, własny zespół projektowy oraz specjalistów planowania powierzchni logistycznej, dostosowanej do profilu użytkowników systemów składowania. Mają duże doświadczenie w branży drzewnej, żeby określić odpowiednie rozstawy pomiędzy punktami podparcia, dobrać wsporniki w zależności od ciężaru, długości i typu materiałów. Do składowania płyt zalecane są na przykład specjalne wsporniki typu Woodstock, które pozwalają składować płyty bez żadnego ryzyka uszkodzenia, na przykład w kontakcie z kolumną.
- Spotykamy się z klientami, analizujemy potrzeby, robimy wizje lokalne ich pomieszczeń, ustalamy z klientami parametry, projektujemy odpowiednie regały, a następnie je dostarczamy i montujemy, a potem standardowo zapewniamy serwis gwarancyjny przez 3 lata, a niekiedy nawet przez 5 lat - opisuje współpracę z klientami dyrektor zakładu. - Ponieważ mamy zakład na miejscu, termin realizacji nie przekracza 4-6 tygodni. Części serwisowe są szybko dostępne i można je w każdej chwili dostarczyć do klienta. Zapewniamy też całą dokumentację w języku polskim, co też jest bardzo ważne dla wielu krajowych inwestorów.

Polski producent z francuską jakością
- Ponieważ byłem pierwszym przedstawicielem Grupy Provost w Polsce i koordynowałem uruchomienie naszego zakładu - dodaje urodzony we Francji Adrian Sasiela - to dostrzegam wśród polskich przedsiębiorców coraz większe zrozumienie znaczenia systemów składowania, które udoskonalają codzienną pracę magazynierów, zapewniają towarom bezpieczeństwo oraz łatwiejszy i szybki dostęp klientów do posegregowanych produktów. Nasza firma nie jest jeszcze powszechnie znana w branży drzewnej, więc chcę zapewnić, że pół wieku działalności Provost to gwarancja znajomości specyfiki branży drzewnej, nowatorstwo technologiczne i bezpośredni kontakt z producentem, bez pośredników, oraz oryginalne dokonania w zakresie produkcji regałów wspornikowych. 
Janusz Bekas
janusz.bekas@gpd24.pl
tel. 519 516 113

Francuskie rozwiązania tworzone w Starachowicach

W odróżnieniu od kilku europejskich dostawców regałów wspornikowych dla branży drzewnej, prowadzących wyłącznie sprzedaż produktów wytwarzanych w zachodnich zakładach, francuska Grupa PROVOST zdecydowała się na utworzenie zakładu produkcyjnego w Polsce, z myślą o kompleksowej obsłudze polskich klientów, nie tylko na etapie projektowania i montażu regałów wspornikowych, ale także obsługi serwisowej i szybkiego dostępu do wszystkich elementów wymiennych lub pozwalających na rozbudowę systemów składowania.  Na stworzenie zakładu produkcyjnego zdecydowano się w Starachowicach, w strefie ekonomicznej utworzonej na terenach byłej fabryki samochodów ciężarowych.
- Odkupiliśmy siedem lat temu plac o powierzchni 16 000 m2 z halami o łącznej powierzchni 6 000 m2. Wyremontowaliśmy je i wyposażyliśmy w specjalistyczne maszyny do obróbki blach i profili stalowych oraz ocynkowanych, z których wytwarzamy regały wspornikowe - mówi Adrian Sasiela, dyrektor sprzedaży Provost Polska. - Od sześciu lat wytwarzamy coraz więcej produktów, między innymi regały wspornikowe do składowania drewna i płyt drewnopochodnych. Z każdym rokiem zwiększamy zatrudnienie pracowników produkcyjnych, ale też projektantów i pracowników obsługi klientów.

Ekspert w produkcji regałów wspornikowych
Zakład w Starachowicach jest jednym z sześciu należących do Grupy Provost. Cztery są we Francji, a jeden w Niemczech.
- Firma ma 50 lat doświadczeń w produkcji regałów, urządzeń transportowych, wyposażenia warsztatowego oraz osiatkowania i ścian działowych - mówi Adrian Sasiela. - Jest to firma rodzinna, która początkowo wytwarzała regały magazynowe jednopółkowe. Z czasem właściciel odkupił kilka firm, których profil produkcyjny związany był z szeroko pojętym magazynowaniem, transportem magazynowym i wyposażeniem magazynów. W Grupie znalazła się też firma Sipag France, odkupiona pod koniec lat 90. i mająca czterdziestoletnie doświadczenie w produkcji regałów wspornikowych, której specjaliści u nowego właściciela rozwinęli ich konstrukcję. To spowodowało, że choć Provost nie jest w Polsce szeroko znany, to w Europie należy do liderów w produkcji i sprzedaży regałów magazynowych. Ma bowiem szeroką ofertę regałów paletowych wysokiego składowania, antresoli magazynowych z profili, półkowe regały, regały wtykowe, meble stalowe i regały wspornikowe. Mamy rozwiązania do średniociężkich i ciężkich ładunków, ale też różnorodne antresole magazynowe, zwiększające podwójnie lub potrójnie powierzchnię eksploatacyjną.

Technologiczne nowości
Starachowicki zakład Provost Polska prezentuje się bardzo okazale i wyposażony jest w wiele centrów obróbczych blach i profili, pozwalających na wytwarzanie coraz szerszego asortymentu produktów.
Specjalnością Provost Polska są regały Cantipro, składające się z dwóch stalowych ocynkowanych profili, włożonych jeden w drugi i mocowanych ze sobą. 32 zgięcia kolumny nadają jej wyjątkową sztywność i dużą odporność na ugięcia. Kolumny są perforowane z dwóch stron, co 75 mm, co umożliwia łatwą zmianę wysokości położenia regałów.
Podstawa Cantipro jest przymocowana do kolumny głównej 28 śrubami, zapewniając regałowi sztywność i optymalną trwałość.
- Istotne jest to, że w odróżnieniu od systemów innych firm, gdzie podstawa jest przyspawana do kolumny, w naszym systemie istnieje możliwość kilkakrotnego demontowania regału, w zależności od potrzeb - wtrąca Adrian Sasiela. - Umożliwia to jego łatwiejszy transport, konserwację oraz szybką wymianę regału jednostronnego na dwustronny lub zmianę jego głębokości. Zapewnia to ponadto modułowość systemu, czyli możliwość stopniowego powiększania powierzchni magazynowej, przez dokładanie kolejnych słupów, które są między sobą łączone.
Regał jednostronny następnego dnia może być dwustronny, mocowany dwudziestoma śrubami z dwóch stron, kotwiony do posadzki w pionie. Posiada zabezpieczenia dodatkowe, związane z bezpieczeństwem ludzi i sprzętu. Dolna stopa jest na przykład zakończona osłoną metalową, żeby nie dochodziło do uszkodzeń ogumienia wózków widłowych w przypadku najechania na podstawę. Również wsporniki można wyposażyć w ochronne akcesoria. Dyrektor przyznaje, że wiele takich rozwiązań jest rezultatem współpracy z użytkownikami regałów. Zwraca też uwagę na oryginalny, prosty, ale nadzwyczaj wytrzymały system łączenia wsporników z kolumnami w formie dwóch „zawleczek”. W istocie, dwa stalowe kliny zabezpieczające przechodzą przez perforacje wspornika i kolumn, blokując się pod własnym ciężarem wspornika, a tym bardziej pod ciężarem ładunku spoczywającego na wsporniku. System opatentowany przez Provost jest znacznie bardziej niezawodny od łączenia wspornika z kolumną śrubami, które są narażone na ścinanie pod wpływem zmieniającego się obciążenia ładunku na wspornikach, bo kliny rozkładają równomiernie siły przechodzące przez mocowania.

Najbardziej solidne do składowania dłużycowych ładunków
- Nasze modułowe regały wspornikowe są zgodne z normą europejską EUROKOD 3, a więc odpowiadają wszystkim wymaganiom wytrzymałościowym dotyczącym składowania ładunków dłużycowych i płyt - mówi Adrian Sasiela. - Uważane są w branży za najbardziej solidne rozwiązania do składowania materiałów dłużycowych, a więc tarcic, płyt, rur, profili czy prętów. O ile kolumny są wykonane z walcowanych i giętych na zimno profili ocynkowanych, to wsporniki są malowane proszkowo, choć mogą również być ocynkowane ogniowo, jeżeli mają być narażone na zmienne warunki atmosferyczne. Możemy produkować słupy o różnej wysokości, nawet 11 m, zapewniające wysokie składowanie, ale najczęściej klienci decydują się na położenie najwyższych regałów na wysokości 6-8 m ze względu na maksymalną wysokość podnoszenia wózków widłowych.
Obróbka kolumn z blachy ocynkowanej jest bardziej wyrafinowana niż ze stalowych profili hutniczych. Wspornik ma zaś dużą powierzchnię kontaktową z kolumną, zatem pod ciężarem bardzo równo obciąża każdą kolumnę. Natomiast konstrukcja stopek wykonana jest z dwóch ceowników połączonych ze sobą.

Zadaszenie na długość 4 m
Provost Polska jest jedną z nielicznych firm, która oferuje wsporniki pod zadaszenie o długości nawet do 4 m z jednej strony, więc szerokość korytarza między zadaszonymi regałami może wynosić 8 m.
- Takie rozwiązania poprzedzone są nie tylko kalkulacjami ekonomicznymi, ale głównie analizami wytrzymałościowymi związanymi ze stabilnością gruntu, opadami śniegu, deszczu, siłą wiatru itp. - mówi dyrektor. - Nasze wyspecjalizowane biuro projektowe przygotowało już kilka projektów systemów do składowania drewna konstrukcyjnego pod zadaszeniem, z systemem rynien odprowadzających wodę deszczową. Innym rozwiązaniem są konstrukcje samonośne z okładziną z blachy trapezowej lub szalówką drewnianą na zakładkę. Prostopadle do wsporników montowane są ramiona stalowe, które pozwalają mocować blachy trapezowe. Oczywiście, projektujemy też zamknięte budynki magazynowe z bramami wjazdowymi.

Koncepcja, projekt i wykonanie w Starachowicach
Choć specjalnością polskiego zakładu są regały wspornikowe i antresole magazynowo-biurowe, to w istocie Provost Polska oferuje cały asortyment francuskiej Grupy Provost, ponieważ możliwości produkcyjne rozłożone w sześciu zakładach pozwalają na zaoferowanie wszystkich produktów zaawansowanych technologicznie, w przyzwoitej jakości i w dobrej cenie, znajdujących się w katalogu Grupy. Słupki nośne, profile łączące i podłogi, jako produkty modułowe są szybko dostępne, bo wytwarzane w dużej ilości, w atrakcyjnej cenie, z pełną gwarancją wytrzymałości, z wymaganymi atestami i certyfikatami, pozwalają podwajać czy potrajać przestrzenie magazynowe albo biurowe.
Obecnie Provost ma Polsce czterech przedstawicieli handlowych, własny zespół projektowy oraz specjalistów planowania powierzchni logistycznej, dostosowanej do profilu użytkowników systemów składowania. Mają duże doświadczenie w branży drzewnej, żeby określić odpowiednie rozstawy pomiędzy punktami podparcia, dobrać wsporniki w zależności od ciężaru, długości i typu materiałów. Do składowania płyt zalecane są na przykład specjalne wsporniki typu Woodstock, które pozwalają składować płyty bez żadnego ryzyka uszkodzenia, na przykład w kontakcie z kolumną.
- Spotykamy się z klientami, analizujemy potrzeby, robimy wizje lokalne ich pomieszczeń, ustalamy z klientami parametry, projektujemy odpowiednie regały, a następnie je dostarczamy i montujemy, a potem standardowo zapewniamy serwis gwarancyjny przez 3 lata, a niekiedy nawet przez 5 lat - opisuje współpracę z klientami dyrektor zakładu. - Ponieważ mamy zakład na miejscu, termin realizacji nie przekracza 4-6 tygodni. Części serwisowe są szybko dostępne i można je w każdej chwili dostarczyć do klienta. Zapewniamy też całą dokumentację w języku polskim, co też jest bardzo ważne dla wielu krajowych inwestorów.

Polski producent z francuską jakością
- Ponieważ byłem pierwszym przedstawicielem Grupy Provost w Polsce i koordynowałem uruchomienie naszego zakładu - dodaje urodzony we Francji Adrian Sasiela - to dostrzegam wśród polskich przedsiębiorców coraz większe zrozumienie znaczenia systemów składowania, które udoskonalają codzienną pracę magazynierów, zapewniają towarom bezpieczeństwo oraz łatwiejszy i szybki dostęp klientów do posegregowanych produktów. Nasza firma nie jest jeszcze powszechnie znana w branży drzewnej, więc chcę zapewnić, że pół wieku działalności Provost to gwarancja znajomości specyfiki branży drzewnej, nowatorstwo technologiczne i bezpośredni kontakt z producentem, bez pośredników, oraz oryginalne dokonania w zakresie produkcji regałów wspornikowych.