Ulica:

Miejscowość:

Kod pocztowy:

lubię to!
  Kontakt
   Wydawca
   Redakcja
  
  „...wszędzie tam, gdzie przerabia się drewno...”
Produkty i komponenty
MIRKA na wszystkich etapach produkcji ekskluzywnych podłóg
wielkość 
Proces szlifowania drewna oraz materiałów lakierniczych jest tak istotny dla producenta ekskluzywnych podłóg drewnianych, że od lat stosuje wyłącznie papiery ścierne fińskiej firmy.
Lamele parkietu dwuwarstwowego są poddawane szlifowaniu na kilku etapach produkcji. fot. Janusz Bekas
Choć materiały ścierne fińskiej firmy MIRKA nie należą do grupy najtańszych, to jednak Fabryka Parkietu FINISHPARKIET z Nowego Miasta Lubawskiego (Warmińsko-Mazurskie) stosuje je na wszystkich etapach produkcji jednolamelowego parkietu dwuwarstwowego.
- Drewno surowe przeznaczone na parkiet poddawane jest obróbce w czterech głównych gniazdach produkcji - tłumaczy Józef Bejer, specjalista ds. zaopatrzenia w Fabryce Parkietu Finishparkiet. - Jedno z nich to etap szlifowania polegający na nadaniu obrabianemu elementowi odpowiedniej grubości. Proces ten jest wykonywany przy użyciu papieru ściernego o granulacji P120. Następnie lamele są maszynowo szlifowane w lakierni papierem o granulacji P150. Ponieważ nasze podłogi są w procesie lakierowania pokrywane siedmioma warstwami lakieru utwardzanego promieniami UV, między kolejnymi pokryciami realizowany jest międzyszlif papierami o granulacji P240, P280 lub P280-320 w zależności od tego, jaki rodzaj wykończenia chcemy uzyskać.
Podłogi wykańczane olejowoskami są pokrywane trzema warstwami olejowosków o głębokim wnikaniu oleju w drewno i przez to zapewniają wysoką odporność na ścieranie.

Spełniają jakościowe oczekiwania
Proces szlifowania jest tak istotny dla producenta ekskluzywnych podłóg drewnianych, że od lat stosuje wyłącznie papiery firmy Mirka, albowiem z powodzeniem spełniają wymagania jakościowe stawiane przez nas i naszych klientów.
- Tym bardziej że stosujemy lakiery firmy Klumpp o trochę zwiększonej twardości nawierzchniowej, specjalnie dla nas opracowane - dodaje Józef Bejer. - Dlatego finalny etap szlifowania jest dla nas najważniejszy. Niektóre materiały ścierne zostały przez Mirkę dopasowane pod kątem naszych oczekiwań i z powodzeniem je spełniają. To dlatego współpraca z fińskim dostawcą, reprezentowanym w Polsce przez firmę BP Techem z Warszawy, trwa od wielu lat. Do wszystkich procesów stosujemy materiały ścierne tylko tego producenta. Stwierdziliśmy, że zdecydowanie wygrywają jakością z produktami konkurencji.

Specyficzne gatunki drewna i stąd problemy
Finishparkiet kupuje szerokie pasy bezkońcowe w granulacjach od P40 do P400, a nawet P500. Firma dysponuje szlifierkami wysokiej klasy, do których stosuje taśmy o szerokości roboczej 400 i 1350 mm.
- Do produkcji podłóg wykorzystujemy różne gatunki drewna, poczynając od naszych krajowych liściastych gatunków, po egzotyki - dodaje Józef Bejer. - To kolejna okoliczność wymagająca dobrania odpowiedniego typu pasów ściernych, ponieważ różne gatunki twardego drewna liściastego i egzotycznego stwarzają specyficzne problemy związane ze szlifowaniem. Przede wszystkim mają inną twardość, inną lepkość materiału, zawierają oleje, różne żywice, więc trzeba wiedzieć, jaki papier dobrać do obróbki określonego gatunku drewna. Pojawiają się zresztą nowe gatunki drewna egzotycznego, więc producent materiałów ściernych, dysponujący wielkim doświadczeniem oraz zapleczem badawczo-laboratoryjnym, często pomaga nam w doborze materiału ściernego. Zdarzało się, że gdy rozpoczynaliśmy obróbkę nowego gatunku drewna, pojawiały się nowe problemy, związane choćby z przebarwianiem się drewna, „stawianiem się” włosa itp. Okazało się też, że przy przechodzeniu ze szlifowania węglikiem krzemu do szlifowania tlenkiem aluminium mogą występować niewielkie różnice w wybarwieniu powierzchni. Oba rodzaje ziaren oddziałują na obrabianą powierzchnię inaczej ze względu na kształt rysy, jaki pozostawiają. W prawidłowym doborze właściwego produktu zawsze sprawdza się bliska współpraca z dystrybutorem BP Techem, który w takich przypadkach służy pomocą techniczną. To pozwala nam osiągać najwyższą jakość obróbki na każdym etapie produkcji i jest jakby wartością dodaną do nabywanych produktów. We współpracy z Mirką uruchamialiśmy też swego czasu proces olejowania podłóg, które wymagały zupełnie innego procesu szlifowania.

Efektywne przez całą zmianę
Szlifierki firmy Costa, stosowane w zakładzie w Nowym Mieście Lubawskim, dzięki stałemu nadzorowi technicznemu i okresowym przeglądom działają bez zarzutu i zapewniają prawidłowy proces szlifowania. Pasy bezkońcowe zmieniane są, w zależności od typu pasu i obrabianego drewna, po 7-8 godzinach pracy, a niekiedy nawet po 12 godzinach.
Pracownicy obsługujący te maszyny mają świadomość, że na żywotność pasów wpływa wiele czynników, takich jak: prędkość posuwu szlifowania, prędkość obrotowa pasa, ilość zbieranego urobku przez poszczególne granulacje. Czynników jest wiele. Ważny jest też rodzaj i konfiguracja maszyny, jej stan techniczny, wilgotność obrabianej powierzchni, a nawet sposób przechowywania materiału ściernego. Wybierając właściwy rodzaj pasa i używając go z należytą starannością, osiąga się najlepsze rezultaty szlifowania i możliwie najlepszą wydajność.
W obecnych czasach wydajność schodzi jednak na drugi plan, ponieważ Finishparkiet, tak jak i inni producenci, nie otrzymuje już zamówień na długie serie podłóg jednego typu. Właściciel firmy Zygmunt Dąbrowski mówi więc o swojej fabryce - usługowa, ponieważ wytwarza mniej podłóg niż kiedyś, ale za to w znacząco szerszym asortymencie. Katalog zawiera Finishdeskę i Finishparkiet w około 70 wymiarach długości i szerokości, w różnych klasach jakości, gatunkach i wykończeniach, pokryte lakierami lub olejowoskiem. Niekiedy zamówienia klientów składane w placówce patronackiej na określoną podłogę nie przekraczają nawet 100 m2.
Choć standardem światowych producentów jest podłoga warstwowa o grubości 11 mm, to Finishparkiet od wielu lat wykonuje podłogi o grubości do 14 mm. Warstwa użytkowa ma wtedy 6 mm i pozwala w trakcie wielu lat jej używania na kilkakrotne odnawianie poprzez cyklinowanie i ponowne lakierowanie lub olejowanie. Zakład oferuje również możliwość zakupu parkietu nielakierowanego, gotowego do samodzielnego woskowania lub lakierowania.

Podłoże materiału ściernego ważne jak granulacja
Z bogatej oferty materiałów ściernych firmy Mirka, producent podłóg stosuje głównie produkty Calitex, Sica Open i Jepuflex Plus. Mają one postać pasów bezkońcowych o podłożu papierowym lub płóciennym.
Calitex to produkt do operacji szlifowania, podczas których musi zostać zebrana gruba warstwa materiału. Poliestrowe podłoże i otwarty nasyp pozwalają zachować wymiary i długą żywotność w całym okresie pracy. Materiał jest przeznaczony do obróbki drewna twardego.
Sica Open dzięki zdolności do równomiernego usuwania urobku jest idealnym produktem do wykończenia powierzchni. Ziarna węglika krzemu zapewniają długotrwałą wydajność podczas kalibracji drewna, a otwarty nasyp i antystatyczność minimalizują przywieranie pyłu i zapychanie papieru.
Jepuflex Plus to wszechstronny, wysokiej klasy materiał ścierny. Jego budowa jest zoptymalizowana pod kątem obróbki drewna twardego. Antystatyczny papier charakteryzuje się stałością rozmiaru, co jest istotne w przypadku pasów szerokich. Pełne żywiczne klejenie ziarna tlenku aluminium gwarantuje długą żywotność.
Mirka dla rynku drzewnego oferuje też Avomax Plus, w którym otwarty, równomierny nasyp gwarantuje długą żywotność oraz efektywną pracę nawet w przypadku szlifowania materiałów powodujących szybkie zapychanie się papierów ściernych. Dlatego dobrze sprawdza się przy obróbce drewna zażywiczonego.

Troska o jakość
Operatorzy szlifierek pilnują w Finishparkiet, żeby na poszczególne sekcje zakładać papiery o odpowiedniej granulacji, jak również kontrolują właściwe ustawienia maszyny zgodnie z zaleceniami producenta papierów. W szlifierce trzywałowej sekcja I powinna zbierać 60 proc. urobku, sekcja II - 30 proc., a sekcja III - 10 proc. Tylko taki układ zapewnia optymalną obróbkę i maksymalną wydajność pasa.

Owocują wysokie standardy
Niewątpliwie powodzenie Finishparkietu czy „gotowej podłogi” jest rezultatem przestrzegania wysokich reżimów produkcyjnych na każdym etapie procesu technologicznego. Bardzo ważne jest stosowanie wysokiej jakości: drewna, materiałów ściernych, klejów i lakierów czy olejowosków, a także przestrzeganie podstawowych zasad sugerowanych przez dostawców tych komponentów. W przypadku szerokich pasów bezkońcowych takim wymaganiem jest na przykład ich składowanie w oryginalnych zamkniętych opakowaniach gwarantujących utrzymanie stałej wilgotności. Po wyjęciu pasów z opakowania konieczne jest powieszenie ich na wieszakach w takiej odległości, aby nie ocierały się o siebie. W Finishparkiecie wszystkie te warunki i zalecenia producenta są zawsze przestrzegane. 
Janusz Bekas
janusz.bekas@gpd24.pl
tel. 519 516 113

MIRKA na wszystkich etapach produkcji ekskluzywnych podłóg

Proces szlifowania drewna oraz materiałów lakierniczych jest tak istotny dla producenta ekskluzywnych podłóg drewnianych, że od lat stosuje wyłącznie papiery ścierne fińskiej firmy.Choć materiały ścierne fińskiej firmy MIRKA nie należą do grupy najtańszych, to jednak Fabryka Parkietu FINISHPARKIET z Nowego Miasta Lubawskiego (Warmińsko-Mazurskie) stosuje je na wszystkich etapach produkcji jednolamelowego parkietu dwuwarstwowego.
- Drewno surowe przeznaczone na parkiet poddawane jest obróbce w czterech głównych gniazdach produkcji - tłumaczy Józef Bejer, specjalista ds. zaopatrzenia w Fabryce Parkietu Finishparkiet. - Jedno z nich to etap szlifowania polegający na nadaniu obrabianemu elementowi odpowiedniej grubości. Proces ten jest wykonywany przy użyciu papieru ściernego o granulacji P120. Następnie lamele są maszynowo szlifowane w lakierni papierem o granulacji P150. Ponieważ nasze podłogi są w procesie lakierowania pokrywane siedmioma warstwami lakieru utwardzanego promieniami UV, między kolejnymi pokryciami realizowany jest międzyszlif papierami o granulacji P240, P280 lub P280-320 w zależności od tego, jaki rodzaj wykończenia chcemy uzyskać.
Podłogi wykańczane olejowoskami są pokrywane trzema warstwami olejowosków o głębokim wnikaniu oleju w drewno i przez to zapewniają wysoką odporność na ścieranie.

Spełniają jakościowe oczekiwania
Proces szlifowania jest tak istotny dla producenta ekskluzywnych podłóg drewnianych, że od lat stosuje wyłącznie papiery firmy Mirka, albowiem z powodzeniem spełniają wymagania jakościowe stawiane przez nas i naszych klientów.
- Tym bardziej że stosujemy lakiery firmy Klumpp o trochę zwiększonej twardości nawierzchniowej, specjalnie dla nas opracowane - dodaje Józef Bejer. - Dlatego finalny etap szlifowania jest dla nas najważniejszy. Niektóre materiały ścierne zostały przez Mirkę dopasowane pod kątem naszych oczekiwań i z powodzeniem je spełniają. To dlatego współpraca z fińskim dostawcą, reprezentowanym w Polsce przez firmę BP Techem z Warszawy, trwa od wielu lat. Do wszystkich procesów stosujemy materiały ścierne tylko tego producenta. Stwierdziliśmy, że zdecydowanie wygrywają jakością z produktami konkurencji.

Specyficzne gatunki drewna i stąd problemy
Finishparkiet kupuje szerokie pasy bezkońcowe w granulacjach od P40 do P400, a nawet P500. Firma dysponuje szlifierkami wysokiej klasy, do których stosuje taśmy o szerokości roboczej 400 i 1350 mm.
- Do produkcji podłóg wykorzystujemy różne gatunki drewna, poczynając od naszych krajowych liściastych gatunków, po egzotyki - dodaje Józef Bejer. - To kolejna okoliczność wymagająca dobrania odpowiedniego typu pasów ściernych, ponieważ różne gatunki twardego drewna liściastego i egzotycznego stwarzają specyficzne problemy związane ze szlifowaniem. Przede wszystkim mają inną twardość, inną lepkość materiału, zawierają oleje, różne żywice, więc trzeba wiedzieć, jaki papier dobrać do obróbki określonego gatunku drewna. Pojawiają się zresztą nowe gatunki drewna egzotycznego, więc producent materiałów ściernych, dysponujący wielkim doświadczeniem oraz zapleczem badawczo-laboratoryjnym, często pomaga nam w doborze materiału ściernego. Zdarzało się, że gdy rozpoczynaliśmy obróbkę nowego gatunku drewna, pojawiały się nowe problemy, związane choćby z przebarwianiem się drewna, „stawianiem się” włosa itp. Okazało się też, że przy przechodzeniu ze szlifowania węglikiem krzemu do szlifowania tlenkiem aluminium mogą występować niewielkie różnice w wybarwieniu powierzchni. Oba rodzaje ziaren oddziałują na obrabianą powierzchnię inaczej ze względu na kształt rysy, jaki pozostawiają. W prawidłowym doborze właściwego produktu zawsze sprawdza się bliska współpraca z dystrybutorem BP Techem, który w takich przypadkach służy pomocą techniczną. To pozwala nam osiągać najwyższą jakość obróbki na każdym etapie produkcji i jest jakby wartością dodaną do nabywanych produktów. We współpracy z Mirką uruchamialiśmy też swego czasu proces olejowania podłóg, które wymagały zupełnie innego procesu szlifowania.

Efektywne przez całą zmianę
Szlifierki firmy Costa, stosowane w zakładzie w Nowym Mieście Lubawskim, dzięki stałemu nadzorowi technicznemu i okresowym przeglądom działają bez zarzutu i zapewniają prawidłowy proces szlifowania. Pasy bezkońcowe zmieniane są, w zależności od typu pasu i obrabianego drewna, po 7-8 godzinach pracy, a niekiedy nawet po 12 godzinach.
Pracownicy obsługujący te maszyny mają świadomość, że na żywotność pasów wpływa wiele czynników, takich jak: prędkość posuwu szlifowania, prędkość obrotowa pasa, ilość zbieranego urobku przez poszczególne granulacje. Czynników jest wiele. Ważny jest też rodzaj i konfiguracja maszyny, jej stan techniczny, wilgotność obrabianej powierzchni, a nawet sposób przechowywania materiału ściernego. Wybierając właściwy rodzaj pasa i używając go z należytą starannością, osiąga się najlepsze rezultaty szlifowania i możliwie najlepszą wydajność.
W obecnych czasach wydajność schodzi jednak na drugi plan, ponieważ Finishparkiet, tak jak i inni producenci, nie otrzymuje już zamówień na długie serie podłóg jednego typu. Właściciel firmy Zygmunt Dąbrowski mówi więc o swojej fabryce - usługowa, ponieważ wytwarza mniej podłóg niż kiedyś, ale za to w znacząco szerszym asortymencie. Katalog zawiera Finishdeskę i Finishparkiet w około 70 wymiarach długości i szerokości, w różnych klasach jakości, gatunkach i wykończeniach, pokryte lakierami lub olejowoskiem. Niekiedy zamówienia klientów składane w placówce patronackiej na określoną podłogę nie przekraczają nawet 100 m2.
Choć standardem światowych producentów jest podłoga warstwowa o grubości 11 mm, to Finishparkiet od wielu lat wykonuje podłogi o grubości do 14 mm. Warstwa użytkowa ma wtedy 6 mm i pozwala w trakcie wielu lat jej używania na kilkakrotne odnawianie poprzez cyklinowanie i ponowne lakierowanie lub olejowanie. Zakład oferuje również możliwość zakupu parkietu nielakierowanego, gotowego do samodzielnego woskowania lub lakierowania.

Podłoże materiału ściernego ważne jak granulacja
Z bogatej oferty materiałów ściernych firmy Mirka, producent podłóg stosuje głównie produkty Calitex, Sica Open i Jepuflex Plus. Mają one postać pasów bezkońcowych o podłożu papierowym lub płóciennym.
Calitex to produkt do operacji szlifowania, podczas których musi zostać zebrana gruba warstwa materiału. Poliestrowe podłoże i otwarty nasyp pozwalają zachować wymiary i długą żywotność w całym okresie pracy. Materiał jest przeznaczony do obróbki drewna twardego.
Sica Open dzięki zdolności do równomiernego usuwania urobku jest idealnym produktem do wykończenia powierzchni. Ziarna węglika krzemu zapewniają długotrwałą wydajność podczas kalibracji drewna, a otwarty nasyp i antystatyczność minimalizują przywieranie pyłu i zapychanie papieru.
Jepuflex Plus to wszechstronny, wysokiej klasy materiał ścierny. Jego budowa jest zoptymalizowana pod kątem obróbki drewna twardego. Antystatyczny papier charakteryzuje się stałością rozmiaru, co jest istotne w przypadku pasów szerokich. Pełne żywiczne klejenie ziarna tlenku aluminium gwarantuje długą żywotność.
Mirka dla rynku drzewnego oferuje też Avomax Plus, w którym otwarty, równomierny nasyp gwarantuje długą żywotność oraz efektywną pracę nawet w przypadku szlifowania materiałów powodujących szybkie zapychanie się papierów ściernych. Dlatego dobrze sprawdza się przy obróbce drewna zażywiczonego.

Troska o jakość
Operatorzy szlifierek pilnują w Finishparkiet, żeby na poszczególne sekcje zakładać papiery o odpowiedniej granulacji, jak również kontrolują właściwe ustawienia maszyny zgodnie z zaleceniami producenta papierów. W szlifierce trzywałowej sekcja I powinna zbierać 60 proc. urobku, sekcja II - 30 proc., a sekcja III - 10 proc. Tylko taki układ zapewnia optymalną obróbkę i maksymalną wydajność pasa.

Owocują wysokie standardy
Niewątpliwie powodzenie Finishparkietu czy „gotowej podłogi” jest rezultatem przestrzegania wysokich reżimów produkcyjnych na każdym etapie procesu technologicznego. Bardzo ważne jest stosowanie wysokiej jakości: drewna, materiałów ściernych, klejów i lakierów czy olejowosków, a także przestrzeganie podstawowych zasad sugerowanych przez dostawców tych komponentów. W przypadku szerokich pasów bezkońcowych takim wymaganiem jest na przykład ich składowanie w oryginalnych zamkniętych opakowaniach gwarantujących utrzymanie stałej wilgotności. Po wyjęciu pasów z opakowania konieczne jest powieszenie ich na wieszakach w takiej odległości, aby nie ocierały się o siebie. W Finishparkiecie wszystkie te warunki i zalecenia producenta są zawsze przestrzegane.