Automatyczne lakierowanie w połączeniu z automatycznym suszeniem przynosi wiele korzyści

Automatyczne lakierowanie w połączeniu z automatycznym suszeniem przynosi wiele korzyści

Pełna automatyzacja procesu lakierowania i suszenia elementów to w dzisiejszych czasach obowiązkowa inwestycja dla firm chcących utrzymać konkurencyjność produkcji.

Inwestycja w automatyzację lakierni jest dla producentów sektora meblarskiego i drzewnego coraz bardziej ważna i doceniana, szczególnie z uwagi na znaczne oszczędności tego procesu na wielu płaszczyznach.

Dzięki automatyzacji zwiększa się wielkość produkcji, polepsza jakość lakierowania, a firma – od pierwszego dnia pracy automatycznej linii lakierniczej – otrzymuje oszczędności w postaci mniejszego zużycia lakieru, energii i mniejszej czasochłonności procesu. Producenci coraz lepiej to rozumieją, a ich świadomość potrzeby inwestycji w automatyzację produkcji na przestrzeni minionych lat bardzo wzrosła. Rentowność produkcji meblowej i przemysłu drzewnego maleje, co spowodowane jest wzrostem cen materiałów do produkcji oraz wzrostem cen energii i płac. Firmy więc zmuszone są szukać oszczędności, a takie przynosi inwestycja w robota lakierniczego i automatyczną suszarnię, które to urządzenia oferuje polski producent – firma UNISON z Cieplewa k. Gdańska.

UNI-CLEVER L/P to pięcioosiowe urządzenie, w którym jest możliwość zainstalowania na głowicy dwóch par pistoletów. fot. Unison

Automatyczne lakierowanie

W swojej ofercie handlowej firma UNISON posiada szeroką gamę robotów lakierniczych UNI-CLEVER, automaty oscylacyjne UNI-ONE oraz kompaktowe automaty lakiernicze UNI-SLIM.

Pierwszym, wymiernym zyskiem płynącym z lakierowania na tych urządzeniach jest bardzo duży spadek zużycia materiału lakierniczego, dzięki bardzo precyzyjnej jego aplikacji na dany element, a nawet na fragment tego elementu.

Zużycie lakieru przy automatycznym prowadzeniu procesu jest o tyle mniejsze – w porównaniu z procesem ręcznym – że zakup urządzenia praktycznie sam się spłaca – mówi Zbigniew Nowakowski, dyrektor operacyjny firmy UNISON. – Wielokrotnie kwota tej oszczędności w skali miesięcznej przewyższa ratę leasingu za zakup automatu czy robota lakierniczego.

Druga korzyść wiąże się ze spadkiem zużycia energii, szczególnie energii związanej z pracą wentylatorów wymieniających powietrze. Zastosowane przez UNISON wentylatory odciągowe czy nawiewne załączają się tylko wtedy, kiedy jest taka potrzeba, tj. kiedy dana maszyna pracuje, a nie np. przez cały czas trwania ośmiogodzinnej zmiany produkcyjnej. Wentylatory UNISON mogą więc pracować 2-3 godziny, i to w zupełności wystarczy, by polakierować taką samą ilość materiału co w przypadku aplikacji ręcznej wykonywanej przez lakiernika.

Przy automatycznym procesie lakierowania zużycie energii występuje tylko podczas aplikacji lakieru – komentuje Zbigniew Nowakowski. – I jest to zwykle połowa tego zużycia w porównaniu do procesów ręcznych.

Ponadto w kabinie ręcznej zużycie przefiltrowanego i podgrzanego powietrza (czyli stosunkowo drogiego) szacuje się na poziomie 15-20 tys. m3 na godzinę. Urządzenia UNISON zużywają realnie 5-7 tys. m3 na godzinę. Dodatkowo same się wyłączają w momencie zakończenia aplikacji lakieru, czego nie spotyka się w przypadku procesu ręcznego lakierowania.

Trzecią zaletą pracy na automacie lakierniczym jest znaczący spadek zużycia materiałów szlifierskich. Powierzchnia elementu polakierowanego za pomocą maszyny UNISON jest równa, a to oznacza, że podczas tzw. międzyszlifu nie trzeba korygować płaskości tej powierzchni czy szlifować nadlewów itd.

Czwarta korzyść dotyczy przede wszystkim dokładności podczas nakładania materiału lakierniczego. Przy aplikacji ręcznej bardzo trudno jest nałożyć gramaturę, np. 80 czy 100 g, na całej powierzchni lakierowanego elementu (w jednym miejscu pojawia się pożądana gramatura, z kolei w innym rośnie ona nawet do 150-250 g). W przypadku aplikacji automatycznej nigdy nie spotkamy się z takim problemem, a założona wielkość naniesienia lakieru ma być na podobnym poziomie.

Automatyczne suszenie

Aby zapewnić producentom jeszcze większe oszczędności, UNISON oprócz automatów lakierniczych wprowadził niedawno do swojej oferty najnowszej generacji automatyczne suszarnie UNI-VERTIC.

Suszarnia jest jednocześnie magazynem buforowym, aby polakierowanych detali nie odkładać „gdzieś po kątach”. fot. Unison

Pomysł na poszerzenie oferty o suszarnie wielopółkowe zrodził się z zapytań klientówodnośnieurządzenia, które będzie dedykowane do suszenia każdego rodzaju lakieru – wyjaśnia dyrektor operacyjny UNISON. – Obecnie rozszerzyliśmy ofertę o największe suszarnie, które mogą mieć łącznie 34 półki i odzwierciedlać pracę tuneli suszarniczych o długości prawie 200 m.b.

Przeznaczone są one zarówno dla małych firm, jak i do dużej produkcji przemysłowej. Główną funkcją tego urządzenia jest oczywiście suszenie lakierów. Dodatkowo, suszarnia jest jednocześnie magazynem buforowym, aby polakierowanych detali nie odkładać „gdzieś po kątach” do czasu wyschnięcia i pełnego utwardzenia. Suszarnie bowiem pozwalają wydłużyć czas przebywania detali w czystej, przefiltrowanej strefie i w konsekwencji unormować i ustabilizować proces suszenia.

Najnowsza suszarnia UNI-VERTIC pozwala optymalnie wykorzystać wysokość hali produkcyjnej – komentuje Zbigniew Nowakowski. – Może ona mieć od 16 do 34 półek. Długość każdej półki wynosi 5,8 m i mieszczą się na niej dwa wsady z robota lakierniczego. Łatwo więc policzyć, ile takich porcji możemy wysuszyć, a także zbuforować w sterylnej strefie na niewielkiej powierzchni.

Pojemność UNI-VERTIC pozwala suszyć praktycznie wszystkie lakiery, które są dostępne na rynku – od chemoutwardzalnych do wodnych. Oprócz tego można zarządzać czasem schnięcia dla każdej półki oddzielnie.

UNI-VERTIC pozwala optymalnie wykorzystać wysokość hali produkcyjnej – może mieć od 16 do 34 półek. fot. Unison

Automatyczna linia lakiernicza

Wdrożenie do produkcji nowej, wielopółkowej suszarni było doskonałą okazją do opracowania przez UNISON bardzo ciekawej oferty, czyli automatycznej linii lakierniczej, skierowanej przede wszystkim do producentów frontów i elementów meblowych oraz drzwi. Nie oznacza to jednak, że nie sprawdzi się ona w zakładach zajmujących się produkcją innego rodzaju elementów o grubości do kilku, a nawet kilkunastu centymetrów. Wręcz przeciwnie. Proponowana konfiguracja została bowiem przetestowana na różnego rodzaju podzespołach i w każdym przypadku uzyskała ocenę celującą.

Głównym elementem linii jest robot lakierniczy UNI-CLEVER L/P. Jest to pięcioosiowe urządzenie, w którym jest możliwość zainstalowania na głowicy dwóch par pistoletów. Otrzymano w ten sposób dwa całkowicie niezależne układy lakiernicze. Można więc odseparować lakier transparentny od kryjącego, lakier podkładowy od nawierzchniowego albo lakier poliuretanowy od lakieru wodnego itp. Drugim elementem linii jest wspomniana suszarnia UNI-VERTIC.

Bardzo ważnym, z punktu widzenia użytkownika, czynnikiem przemawiającym za inwestycją w tę linię jest fakt, że wszystkie jej elementy składowe pochodzą od jednego producenta – firmy UNISON. Pozwala to uniknąć problemów technicznych na styku maszyn pochodzących od dwóch różnych producentów. Nie bez znaczenia jest także kwestia ewentualnego serwisu.

Dodatkowo, linię można rozbudować o urządzenia służące do przygotowania elementów do lakierowania z serii UNI-CLEAN – dodaje Zbigniew Nowakowski. – Mogą to być stacje odmuchujące, czyszczące czy dejonizujące. Całość stanowi w pełni automatyczne rozwiązanie, niewymagające kompetencji lakiernika. Prosta w użytkowaniu i bardzo wydajna, może być ustawiona w kształcie litery „U”, gdzie załadunek i odbiór są blisko siebie. Wówczas dwóch sprawnych operatorów jest w stanie obsłużyć całą linię.  

***

Roboty lakiernicze UNISON wpisują się w założenia planowanego programu dotacyjnego „Przemysł 4.0” oraz „Robogranty”. W ramach konkursu będzie można zrealizować projekt do wartości 1 mln zł netto i otrzymać bezzwrotne dofinansowanie na poziomie 85 proc. Firma UNISON zaprasza swoich klientów do skorzystania z tej propozycji.  

~ kor