Cztery udoskonalone strugarki z serii GN przystosowane są do obróbki bardzo krótkich elementów, bo mierzących zaledwie 120 mm. Aby zapewnić ciągłość w podawaniu krótkiego materiału, konieczne jest uzbrojenie maszyny w magazynek podawczy.
Strugarki czterostronne, produkowane przez firmę GAU JING z Tajwanu, pod względem jakości wykonania oraz parametrów i precyzji pracy są w stanie zadowolić każdego potencjalnego użytkownika. Cała oferta handlowa podzielona została na serie przeznaczone dla ściśle określonych odbiorców o konkretnych oczekiwaniach. Możliwości konfiguracyjne oraz warianty automatyzacji pozycjonowania wrzecion pozwalają na bezproblemowe dostosowanie wybranej maszyny do typu produkcji i związanej z tym wydajności.
Ciekawym rozwiązaniem konstrukcyjnym są cztery ulepszone modele strugarek należących do serii GN, które poprzez zastosowanie przemyślanego systemu dociskowego oraz dzięki odpowiednio dobranym narzędziom mogą obrabiać elementy o długości zaledwie 120 mm. Warto przy tym zauważyć, że jakość obróbki pozostaje na niezmienionym, najwyższym poziomie.
Zestaw kilku narzędzi na wrzecionach pionowych
Nowe modele oznaczono symbolami GN-5S23, GN-6S23, GN-7S23 i GN-8S23. Zawarte są w nich podstawowe informacje, które związani z branżą drzewną fachowcy bardzo szybko odszyfrują. Jest to ilość zainstalowanych wrzecion – 5, 6, 7 i 8 oraz maksymalna szerokość obróbki – 230 mm. Z kolei minimalna wartość tego parametru to 10 mm. W standardzie średnica części osadczej narzędzi wynosi 40 mm. Opcjonalnie możliwe jest także wyposażenie maszyn w wały o średnicy 50 mm. W pakiecie wyposażenia dodatkowego znalazło się także pochylane wrzeciono uniwersalne, przeznaczone do realizacji skomplikowanych operacji obróbczych.
Na wrzecionach możemy oczywiście mocować narzędzia o różnych średnicach. Jest ona uzależniona od kolejności wrzeciona, patrząc od strony „wejścia” do strefy strugania. Pierwsze dolne, poziome wrzeciono umożliwia korzystanie z głowic strugających o średnicy od 125 do 160 mm. Natomiast ostatnie dolne – od 100 do 250 mm. Na pozostałych poziomych wrzecionach można zamocować narzędzia o średnicach z przedziału od 100 do 200 mm. Dopuszczalne średnice dla wszystkich pionowych wałów wynoszą od 100 do 180 mm. Warto także wspomnieć, że dla modelu 6S23 istnieje w opcji możliwość instalacji na piątym górnym wrzecionie pił do rozcinania tarcicy na lamele.
Grubość struganych podzespołów zawiera się w przedziale od 7 do 160 mm. Zarówno wrzeciona pionowe, jak i poziome posiadają określony zakres regulacji. Dla pionowych wynosi on 60 mm, a dla poziomych 20 mm. Duży zakres regulacji pionowej pozwala na montowanie na pionowych wrzecionach kilku narzędzi i wyeliminowanie przez to konieczności czasochłonnych zmian.
Narzędzia pracują z prędkością obrotową 6000 obr./min. W opcji istnieje możliwość zwiększenia tej prędkości do 8000 obr./min. Pierwsze poziome wrzeciono napędzane jest silnikiem o mocy 5,5 kW. Pozostałe wyposażono w jednostki o mocy 7,5 kW. Producent przewidział również ponadstandardowe moce silników, w zależności od potrzeb potencjalnego klienta. Napęd przekazywany jest za pomocą pasów płaskich. Dzięki takiemu rozwiązaniu drgania silnika nie są przekazywane na wrzeciono i narzędzie, co ma oczywiście kolosalny wpływ na jakość strugania.
Magazynek podawczy pomocny przy krótkich elementach
Korpus maszyn to odlew gwarantujący odpowiednią stabilność, sztywność i wytrzymałość. Ma to wpływ na wspomnianą wyżej jakość obróbki. Nie bez znaczenia jest także precyzja wykonania wrzecion oraz rodzaj materiału wykorzystany do ich produkcji.
W przypadku strugania bardzo krótkich elementów bardzo ważny jest również system prowadzenia i docisku materiału.
Strugarki te sprawdzają się doskonale w zakładach, których wielkość produkcji określana jest jako średnia. Materiał obrabiany jest z płynnie regulowaną prędkością posuwu w zakresie od 6 do 36 m/min. Napęd stanowi silnik z inwerterem o mocy 3,6 kW dla modelu GN-5S230 oraz 5,5 kW dla trzech pozostałych, i jest przekazywany za pomocą wałków Cardana. Górne rolki posuwowe o średnicy 140 mm zamontowane są na regulowanej belce. Ich szerokość wynosi 50 mm i instalowane są one w zestawach po dwie. Dodatkowo system transportu materiału wspomagany jest przez napędzaną rolkę w stole podawczym. Gwarantuje ona płynność pracy w przypadku, tak zwanych, trudnych materiałów. Opcjonalnie strugarka może być również wyposażona w stół ryflowany. Standardowa długość stołu podawczego wynosi 1800 mm, ale na specjalne życzenie klienta możliwe jest jego wydłużenie. Jego maksymalny zakres regulacji to 12 mm. Na stole, w ramach wyposażenia dodatkowego, można zamontować magazynek podawczy. Jest on niezwykle pomocny przy struganiu krótkich elementów. W praktyce ogranicza on przestoje z powodu braku ciągłości w podawaniu materiału i pozwala na zwiększenie wydajności.
Docisk struganego materiału realizowany jest za pomocą siłowników pneumatycznych z sekcyjnym systemem regulacji ciśnienia. Dodatkowo maszyna wyposażona jest w specjalny docisk, montowany między pierwszym poziomym dolnym wrzecionem a pionowym prawym. Umożliwia on bezproblemową obróbkę krótkich elementów i, co ważne, jego demontaż jest łatwy i nie zajmuje dużo czasu. Jest to bardzo istotna cecha w przypadku konieczności wymiany narzędzia. Oprócz docisków górnych maszyna wyposażona jest również w dociski płytowe boczne, znajdujące się przy pierwszym, lewym, pionowym wrzecionie.
Automatyczny system pozycjonowania wrzecion Pozycjonowanie wrzecion w wersji standardowej odbywa się ręcznie. Pokrętła umieszczone są we frontowej ścianie obudowy dźwiękochłonnej. Dostęp do nich nie wymaga podnoszenia drzwi klapowych kabiny. Przy końcówkach śrub regulacyjnych znajdują się również cyfrowe wskaźniki wartości nastaw. W tej części obudowy umieszczone są także przyciski do podnoszenia i opuszczania belki z rolkami, włączniki posuwu oraz wyłącznik bezpieczeństwa. W pobliżu stanowiska operatora znaleźć można również regulatory ciśnienia powietrza w układach pneumatycznych. Natomiast wewnątrz kabiny, z jej lewej strony umiejscowione są końcówki systemu smarowania centralnego wrzecion. Dla szczególnie wymagających klientów Gau Jing umieścił w ofercie wyposażenia opcjonalnego cyfrowy system kontroli pozycjonowania nawet wszystkich wrzecion. Gwarantuje on szybkie i dokładne ustawienie żądanych parametrów strugania. W pełni automatyczną metodą pozycjonowania wrzecion jest system ATS (Automatic Positioning). Mamy wtedy do czynienia ze strugarką typu NC. Nastawy, zapisane w pamięci komputera, wykonywane są wówczas przez system sterujący.
~Tomasz Bogacki