W tym roku na Dremie BizeA zaprezentowała między innymi ciekawy autorski projekt, czyli automatyczną zbijarkę do palet CALLISTO z odbiorem realizowanym przez robota antropomorficznego. Maszyna obsługiwana jest przez jednego pracownika, którego zadanie polega na ułożeniu na stole, przeznaczonych do zbicia, elementów palety i załadowaniu gwoździ do magazynków czterech gwoździarek.
Od początku swojego istnienia firma BizeA kładzie duży nacisk na innowacyjne rozwiązania dla szeroko rozumianego przemysłu drzewnego, które zawsze przedstawia na różnych targach branżowych. Poznańska DREMA była więc doskonałą okazją do pochwalenia się bardzo szerokim asortymentem, powstających w siedzibie firmy w Tomicach k. Warszawy, rozwiązań w zakresie automatyzacji procesu produkcji przede wszystkim palet, ale także i innych wyrobów wymagających zastosowania gwoździarek pneumatycznych. Automatyzacja to odpowiedź firmy na konkretne zapotrzebowanie rynku wynikające ze stale rosnących kosztów pracowniczych.
Obszar roboczy opuszczany do poziomu pracy robota
W tym roku BizeA prezentuje między innymi ciekawy autorski projekt, czyli automatyczną zbijarkę do palet CALLISTO, współpracującą z robotem antropomorficznym odpowiedzialnym za odbiór gotowych wyrobów. Urządzenie to znacząco przyspiesza proces produkcji zarówno standardowych, jak i nietypowych palet. CALLISTO jest obsługiwana przez jednego pracownika, którego zadanie polega na ułożeniu na stole, przeznaczonych do zbicia, elementów palety oraz załadowaniu taśm gwoździ koletowanych do czterech gwoździarek.
Od strony konstrukcyjnej CALLISTO przypomina pochyloną ramę, której belki dolna i górna stanowią tor jezdny dla mostu, na którym zamontowano cztery regulowane i pracujące niezależnie wózki. Na nich zainstalowane zostały wspomniane wyżej gwoździarki – dwie Bizon 903DC i dwie Bizon 553DC z magazynkami Jumbo. Gwoździarki 903DC przystosowane są do stosowania gwoździ o długości od 45 do 90, natomiast 553DC od 25 do 57 mm. Magazynki Jumbo mieszczą zwoje liczące po kilkaset gwoździ, co gwarantuje długą, nieprzerwaną pracę linii. Gwoździarki wyposażone zostały w czujniki pustego magazynka, które zatrzymują pracę urządzenia i sygnalizują konieczność załadowania gwoździ.
Zbijarka posiada dwie strefy robocze o wymiarach 2200 x 1200 mm. Materiał w szablonach układany jest ręcznie. W trakcie, kiedy ruchomy most przemieszcza się i zbija elementy palety na jednej stronie, na drugiej układane są elementy kolejnej palety. BizeA jest w stanie przygotować szablony przystosowane do zbijania palet o różnych wymiarach.
– Gwoździarki mogą teraz jeździć niezależnie, dzięki czemu szybciej wykonują cykl zbijania, co przekłada się na czas wykonania palety – powiedział Paweł Kaliszewski, szef działu marketingu w firmie BizeA. – Maszyna umożliwia jednoczesne zbijanie spodów palet, jak i całych palet. Nowością są zastosowane w zbijarce gwoździarki. Ich magazynki zainstalowane zostały w osi narzędzi, dzięki czemu mogą one teraz zbliżać się jeszcze bardziej do siebie. Nowy system mocowania magazynków ułatwia załadunek oraz pozwala na pracę narzędzi w dowolnej pozycji. Gotowe palety trochę ważą, szczególnie te nietypowe, które w przypadku CALLISTO mogą mierzyć 2200 x 1200 mm. Dlatego właśnie wyposażyliśmy tę wersję maszyny w system automatycznego odbioru. Po zbiciu palety obszar roboczy opuszcza się do poziomu, z którego robot pracujący z tyłu maszyny zabiera ją i układa na stosie. Robot może również sztaplować palety w tak zwaną kanapkę. Prezentowana na targach zbijarka to pierwszy egzemplarz przygotowany specjalnie na tę okazję.
Maszyna sterowana jest za pomocą układu PLC, który umożliwia dodawanie programów z poziomu HMI.
Stosunek wagi do siły wbijania zdecydowanie najlepszy na rynku
Oprócz maszyn BizeA prezentuje na swoim stoisku także modułowe zszywacze i gwoździarki Bizon z magazynkami do zwojów JUMBO, uchwytem oraz osprzętem, przystosowane do instalacji na ramieniu robotów przemysłowych. Cała seria składa się z czterech gwoździarek różnych typów, różniących się długością wbijanych gwoździ. Stosunek wagi do siły wbijania gwoździ jest zdecydowanie najlepszy na rynku, dzięki czemu zostały one docenione przez użytkowników. Części wykorzystane w gwoździarkach zostały zaprojektowane w taki sposób, aby wydłużyć ich żywotność, co ma ogromny wpływ na ekonomiczny aspekt produkcji.
– Są to narzędzia naszej konstrukcji – podkreślił Paweł Kaliszewski. – Bez spustów, wyzwalane sygnałem, z wysokimi magazynkami. Są to solidne narzędzia, które nie muszą być lekkie ani ergonomiczne, ponieważ nikt nie trzyma ich w ręce. Nadal mamy w ofercie narzędzia BeA, ale równocześnie rozwijamy nasze Bizony. Ciekawostką jest np. otwierany za pomocą dźwigni nos zszywacza. Gdy zatnie się zszywka, nie potrzebujemy klucza imbusowego i nie musimy odkręcać śrubek, żeby odblokować narzędzie. W ofercie mamy także szlifierki oscylacyjne z odciągami. Widzimy, że są one potrzebne. Ciekawostką jest również pompa do podawania kleju, gwarantująca czystość, precyzję i wydajność pracy w stolarni. Odwiedzając stoisko firmy BizeA, warto także zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju oprzyrządowania, które poprawiają wydajność i powtarzalność. Na przykład montowana do pistoletu rolka pozwala podczas wbijania zszywek na utrzymanie jednakowej odległości od krawędzi elementu. Dostępne są różne jej wersje umożliwiające bazowanie od zewnątrz, wewnątrz, wbijanie pod kątem itp.
~Tomasz Bogacki