Czy meble można stworzyć z… grzybni?

Czy meble można stworzyć z… grzybni?

„MYCOsella – Growing the Mycelium Chair” to oparty na badaniach naukowych projekt, który skupia się na stworzeniu serii krzeseł z biodegradowalnego kompozytu na bazie grzybni.

Przyglądając się bliżej grzybni jako żywemu organizmowi zdolnemu do tworzenia biodegradowalnego kompozytu, interesowało mnie oszacowanie możliwości i potencjalnych aplikacji jakie oferuje – wskazuje Natalia Piórecka, projektantka i autorka projektu „MYCOsella – Growing the Mycelium Chair”, na co dzień mieszkająca oraz pracująca w Londynie.

Celem projektu było zbadanie właściwości materiału grzybni, poprzez namacalną formę powszechnie znanego obiektu codziennego użytku jakim jest krzesło.

Pozwoliło to wiarygodnie ocenić i porównać potencjalną wytrzymałość materiału oraz powstałą estetykę produktu stworzonego przy użyciu grzybni – wyjaśnia autorka. – Badania miały również na celu opracowanie udanej metodologii produkcji, która przyspieszyłaby wzrost i pozwoliła odkryć pełny potencjał i charakterystykę materiału.

Solidny materiał z ogromnym potencjałem

Projekt obejmował eksperymenty materiałowe z wykorzystaniem różnych substratów, testowanie technik i warunków uprawy, w celu stworzenia strategii pomyślnego zintegrowania badań naukowych, designu i produkcji.

Materiał tworzony jest poprzez wykorzystanie procesów rozkładu grzybni, która poprzez częściowy rozkład włókien naturalnych jest zdolna do spajania cząsteczek, niczym „naturalny klej”, tworząc solidny materiał mający ogromny potencjał do różnorodnego wykorzystania w sferze wzornictwa i architektury.

Materiał grzybni został przetestowany poprzez stopniowe sprawdzanie jego ograniczeń strukturalnych. Początkowo dostarczając dodatkowy materiał wspierający, poprzez metalowe, bądź drewniane elementy dla prototypów taboretów, aby następnie wyhodować w pełni biodegradowalny prototyp fotela MYCOsella, używając tylko samego podłoża i grzybni.

Projekt zaowocował stworzeniem serii MYCOsella: trzech unikalnych prototypów krzeseł. Każdy z nich jest w pełni funkcjonalnym meblem, prezentującym szeroki zestaw właściwości i potencjału grzybni zarówno pod względem strukturalnym jak i estetycznym.

Poprzez współpracę z naturą i integracje procesów naturalnych w kreacje krzeseł MYCOsella, każda wyhodowana kopia jest paradoksalnie unikalna – podkreśla Natalia Piórecka. – Dzięki użyciu znanych nam chociażby z IKEA elementów i form, projekt przybliża oryginalny charakter materiału i samej grzybni szerszej publice zaznajamiając odbiorców z szerokim wachlarzem cech kompozytu.

Jako całkowicie biodegradowalny, lekki i wytrzymały kompozyt, mający dobre właściwości termoizolacyjne, ognioodporne i akustyczne materiał ten stanowi obiecującą alternatywę dla plastików i wielu tworzyw sztucznych.

W pełni biodegradowalne elementy

Strategia produkcji umożliwia „wyhodowane mebli”, wymagając jedynie jednorazowej izolacji strzępki grzybni ze środowiska naturalnego, nie niszcząc i nie naruszając otoczenia. Następnie wyhodowana w laboratorium masa grzybni, jest przetransferowana do substratu, by utworzyć kompozyt. Ogromną zaletą produkcji tego kompozytu, jest możliwość wykorzystania włókien naturalnych pozyskanych w formie różnych odpadów rolniczych.

Sam proces minimalizuje wymaganą do produkcji energię, tworząc w pełni biodegradowalne elementy, które w przyszłości w przeznaczonym do tego otoczeniu naturalnie się rozłożą, nie zaśmiecając środowiska, a wręcz pozytywnie przyczyniając się do poprawy jego kondycji, prezentując cyrkularną naturę projektu.

I jak zaznacza autorka, ta koncepcja może być małym krokiem w kierunku ekscytującej ekologicznej przyszłości, w której funkcjonalne elementy naszego otoczenia mogą być w bezpieczny sposób wyhodowane bez potrzeby niszczenia środowiska, kwestionując obecną produkcje i użycie konwencjonalnych materiałów.

Projekt został stworzony poprzez interdyscyplinarną integrację nauki ścisłych takich jak biologia czy chemia i designu, w sferze zrównoważonego projektowania i rozwijającej się dziedzinie Biodesignu, kwestionując status quo wiecznych materiałów, jak również promując nowy cykl życia produktu i projektowanie we współpracy z naturalnymi procesami, a nie wbrew nim – podsumowuje Natalia Piórecka.

„MYCOsella – Growing the Mycelium Chair” otrzymał nagrodę “Winner Green Concept Award 2022” w kategorii Interior and Lifestyle.

~ Katarzyna Orlikowska