Dlaczego warto postawić na narzędzia z diamentowymi ostrzami?

Dlaczego warto postawić na narzędzia z diamentowymi ostrzami?

Większą wydajność maszyn i mniejsze koszty produkcyjne zapewniają narzędzia z diamentowymi ostrzami. Dają one przy tym wysoką jakość obróbki materiałów stosowanych w branży meblarskiej i przez producentów podłóg.

Produkowane przez polską firmę Polcomm® narzędzia to wiele tysięcy dedykowanych rozwiązań. Wśród nich ogromną popularnością cieszą się narzędzia z ostrzami z diamentu polikrystalicznego (PCD) – w każdej oferowanej przez producenta grupie asortymentowej znajdują się takie rozwiązania.

Polcomm® wykorzystuje kilkanaście gatunków diamentu, dobierając jego rodzaj w zależności od przeznaczenia narzędzia. Diamentowe ostrze znajduje zastosowanie w obróbce litego drewna twardego i egzotycznego oraz materiałów drewnopochodnych, także tych trudno obrabialnych, jak płyty wiórowe okleinowane lub laminowane.

Diamentowe ostrze spełnia wysokie wymagania, sprosta też wygórowanym parametrom pracy, cechuje je wysoka odporność na ścieranie i obciążenia dynamiczne. Czas pracy narzędzia diamentowego, przy produkcji długich serii produkcyjnych, jest kilkudziesięciokrotnie dłuższy niż narzędzia z węglika spiekanego.

Frez trzpieniowy PCD, tzw. turbo, do formatowania płyt meblowych. fot. Polcomm

Nie dziwi więc fakt, że narzędzia te zyskały dużą popularność – informuje Iwona Paczuska z działu marketingu firmy Polcomm®. – Choć są to kosztowniejsze rozwiązania, to cenę narzędzia winniśmy odnosić do kosztu wyprodukowania jednego detalu – wówczas zyskamy właściwy obraz kosztów jego zakupu.

Istotna jest wydajność i jednostkowy koszt obróbki – dodaje Dariusz Kozak, właściciel Polcomm®. – Koszt nominalny specjalistycznego narzędzia musi się zwrócić w trakcie szybszej i jakościowo lepszej produkcji. Współpraca z naszą firmą to zapewnienie sobie oszczędności w dłuższej perspektywie. Dodatkowo, naszym mocnym punktem są doświadczeni doradcy techniczni. Potrafią doradzić klientom w doborze narzędzi, zaproponować zmiany w technologii obróbki oraz pomóc we wdrożeniu całościowej technologii.

Do frezowania w drewnie i płytach

W ofercie Polcomm® znajduje się szereg rozwiązań z ostrzami z diamentu polikrystalicznego, jak choćby proste i profilowe frezy trzpieniowe do obróbki drewna litego, płyt wiórowych, MDF i HDF. Popularnością cieszą się frezy „turbo” z ostrzami z diamentu polikrystalicznego do formatowania płyt meblowych oraz frezy proste (tzw. wiercące) z ostrzem PCD do frezowania kieszeni w drewnie miękkim i płytach. Jest też grupa prostych i profilowych frezów nasadzanych, a wśród nich frezy nasadzane profilowe z ostrzami PCD do produkcji deski podłogowej i paneli warstwowych, frezy nasadzane proste diamentowe do wysokowydajnej obróbki na okleiniarkach oraz inne przeznaczone do frezowania powierzchni płaskich, obróbki rowków i wręgów.

Wysokowydajne głowice formatyzujące

Dużym uznaniem wśród producentów mebli cieszą się głowice formatyzujące z ostrzami lutowanymi PCD, dedykowane do wysokowydajnej obróbki. Ich konstrukcja została opracowana we współpracy ze światowymi ekspertami. W efekcie znacznie podwyższono wydajność narzędzia i zredukowano poziom hałasu, wzrosła również jakość obróbki krawędzi okleinowanych materiałów. Diamentowy rozdrabniacz zapewnia idealną jakość cięcia w przypadku wszystkich materiałów i powierzchni, od płyty drewnopochodnej do płyty komórkowej, od forniru do melaminy.

Głowica formatyzująca z diamentowymi ostrzami. fot. Polcomm

Od roku w ofercie Polcomm® dostępne jest też nowe rozwiązanie – głowica nasadzana prosta na noże wymienne PCD. Przeznaczona jest do frezowania powierzchni bocznych w materiałach drewnopochodnych. Stanowi doskonałą alternatywę dla dotychczasowych nabywców frezów nasadzanych prostych z lutowanymi ostrzami diamentowymi. W głowicy zastosowano unikatowy system mocowania wymiennych noży skrawających. Korpus wielokrotnego użytku oraz możliwość łatwej wymiany noży PCD gwarantuje użytkownikom wydajną i oszczędną eksploatację narzędzia. Producenci mebli zyskują wysoko opłacalne rozwiązanie do obróbki płyt przed okleinowaniem wąskich płaszczyzn.

Diamentowe wiertła i piły

Także wśród oferowanych przez firmę wierteł znajdują się liczne rozwiązania z diamentowym ostrzem, które pozwalają na uzyskanie kilkadziesiąt razy większej żywotności. Wiertła PCD są niezastąpione w wykonywaniu otworów w pakietach płyt HDF lakierowanych lub okleinowanych.

Wiertło puszkowe PCD. fot. Polcomm

Najczęściej diamentowe ostrza stosowane są w wiertłach puszkowych, idealnie sprawdzają się przy wierceniu otworów pod zawiasy, wykonywaniu gniazd w drewnie twardym, materiałach drewnopochodnych, plastiku oraz materiałach laminowanych. Polcomm® oferuje też piły tarczowe z ostrzami z polikrystalicznego diamentu. W zależności od obrabianego materiału oraz specyfiki i technologii skrawania, stosowane są różne rozwiązania konstrukcyjne w zakresie geometrii ostrzy, noży zgarniających i nacięć wyciszających w korpusie piły. Noże wymienne Polcomm® również dostępne są z wkładkami lutowanymi z diamentu polikrystalicznego.  

***

Narzędzia PCD to znaczna część produkcji Polcomm® – ich popularność, a tym samym sprzedaż nieustannie rośnie. Jednakże oferta jest dużo szersza, firma produkuje monolityczne narzędzia ze stali szybkotnącej i z węglika spiekanego. Ugruntowaną pozycję w ofercie mają również narzędzia z ostrzami z węglika spiekanego. Tutaj na uwagę zasługują frezy nasadzane z ostrzami HM do złączy klinowych. Wczepy produkowane są w znormalizowanych wymiarach, a ich modułowa konstrukcja umożliwia łączenie frezów w pakiety, a tym samym cięcie różnych grubości drewna. Popularnym na rynku rozwiązaniem są głowice na noże wymienne. Producent wykonuje głowice o parametrach adekwatnych do potrzeb klienta, z korpusem wykonanym ze stali lub stopów lekkich, z nożami z HSS lub HM i mocowaniami na tulei mechanicznej lub hydro. Możliwość samodzielnej wymiany noży przez użytkownika gwarantuje ciągłość produkcji.

kor