Proces toczenia elementów drewnianych wymaga odpowiednio dobranej maszyny. Takiej, która jest nie tylko wydajna, ale też dokładna. W przypadku propozycji od firmy TEKNIKA, a więc modelu Nesto 2 Axis, można mówić wręcz o bardzo dużej dokładności.
Toczenie drewna wydawać by się mogło operacją banalną – wszak to nic innego, jak wprawienie w ruch materiału za pomocą tokarki, a następnie jego skrawanie, które ostatecznie ma nadać odpowiedni kształt danemu elementowi. Tyle teorii. Praktyka bowiem nie jest wcale taka prosta. I choć proces ten od dawna wspomagają maszyny, to nieodzowne było spore doświadczenie operatora. To bowiem od jego umiejętności zależało, jaki efekt finalny otrzymywaliśmy i czy jego jakość była zadowalająca, czy wymagała kolejnych procesów – jak choćby dodatkowego szlifowania – by osiągnąć oczekiwany efekt.
W naszych czasach jednak klient, który kupuje meble, oczekuje wysokiej jakości, bez usterek czy widocznych, a także odczuwalnych, wad. Z drugiej strony producent chciałby otrzymywać produkt jak najbardziej powtarzalny, a dodatkowo powstający przy jak najmniejszym wykorzystaniu coraz droższych pracowników.
Rozwiązaniem w każdym z tych przypadków może być zautomatyzowana tokarka. Taką, pochodzącą od tureckiego producenta Nesto, ma w swojej ofercie firma TEKNIKA.
Toczenie trzyosiowe pozwala na dużo więcej
– W swojej ofercie mamy taką klasyczną, „malutką” trzyosiową tokarkę firmy Nesto, z dwoma rodzajami noży tokarskich – trójkątnym i okrągłym. Element drewniany, który ma być poddany obróbce, operator wkłada do tej maszyny ręcznie – opowiada przedstawiciel firmy.
Model Nesto 2 Axis jest w stanie obrabiać elementy drewniane o maksymalnej średnicy 280 mm i maksymalnej długości sięgającej 1000 milimetrów. W przypadku tego modelu ruch osi Z (długiej) wynosi 1000 mm, natomiast ruch osi X (krótkiej) 170 mm; osie te pracują odpowiednio z prędkością 96 i 25 m/min.
– Oczywiście, można powiedzieć, że ogranicza nas w tej maszynie fakt, iż jest to maszyna z jednym agregatem. Jednak to także jej zaleta. Kosztem prędkości bowiem zyskujemy na jakości. A trzy osie pozwalają na naprawdę sporo możliwości, ograniczając niepotrzebne, dodatkowe prace już po skończonym procesie toczenia.
Wszystko dzięki toczeniu w ustawieniu wzdłuż osi Y. W tej metodzie wykorzystuje się oś Y, jako główną, a zatem wszystkie trzy osie pracują podczas obróbki elementu jednocześnie. Narzędzie obraca się więc wokół swojego środka, element do toczenia zostaje umieszczony w centralnej części na płaszczyźnie Y-Z, a oś wrzeciona frezarskiego dokonuje interpolacji podczas toczenia. W ten sposób można obrabiać złożone kształty za pomocą tylko jednego narzędzia. A w modelu Nesto są one dwa, łatwe do uruchomienia i wykonania odpowiedniego zadania. Takie rozwiązanie znacząco skraca czas obróbki. Gwarantuje też jakość procesu, ponieważ nie ma efektu „łączenia”, czyli nieregularności między sąsiednimi powierzchniami obrabianymi. Całkowita siła ukierunkowuje się na nóż, co zwiększa stabilność obróbki i zmniejsza ryzyko wystąpienia drgań.
– W przypadku tego modelu zastosowano silnik zapewniający obroty rzędu 6000 na minutę, co pozwala na osiągnięcie naprawdę zadowalających wyników pracy.
Warto także raz jeszcze wspomnieć, że maszyna ta pozwala na znaczne ograniczenie dodatkowych działań już po zakończonym procesie toczenia.
– Jeden z klientów, produkujący drewniane wieszaki do ubrań, zdecydował się na zakup tej maszyny właśnie dlatego, że po toczeniu musiał jedynie zaokrąglić, szlifowaniem, końcówki swoich produktów. Maszyna, którą miał wcześniej, wymagała od niego, by wytoczony wieszak trafiał w całości do szlifowania. Jak sam stwierdził, nowa maszyna pozwala mu na dokładniejszą pracę, choć kosztem prędkości. Jednak biorąc pod uwagę, że nie musi dodatkowo poddawać wieszaka szlifowaniu, cały proces jest korzystniejszy – otrzymuje bowiem w krótszym czasie gotowy produkt, powtarzalny i o wysokiej jakości.
Ogromne możliwości projektowania
Bardzo ciekawą cechą tejże maszyny jest także możliwość projektowania elementów, jakie ma ona wykonać. Za jednostkę sterującą odpowiada w tym modelu firma Panasonic. Obsługa odbywa się za pomocą 10-calowego, dotykowego ekranu.
Jednak to, co najfajniejsze, to program, który został w modelu Nesto 2 Axis zaimplementowany.
– W momencie, kiedy klient zdecyduje się na zakup tej maszyny, otrzymuje licencję na włoski program CAD/CAM, który został specjalnie dla niej zaprogramowany. Nazywa się on Pegasus 2 Axis CAD & CAM Program. Oznacza to, że można w zaciszu biura usiąść i zaprojektować, oraz zaplanować, całą pracę z danym elementem, zaimplementować do maszyny w kodzie ISO – maszyna je bez problemu przyjmuje, można je także w razie potrzeby edytować. Jeśli mamy operatora, który zna się na ich obsłudze, to może on samodzielnie dokonywać zmian podczas pracy na maszynie. Oczywiście możemy mu też tę opcję zablokować, by, w przypadku braku doświadczenia, nic niepotrzebnie nie pozmieniał. Maszyna ta pozwala bowiem zarówno na pracę bardziej, jak i mniej skomplikowaną.
Takie podejście do procesu programowania, a później produkcji, pozwala zarówno na bardzo precyzyjne ustawienie obróbki, jak i poprawę komfortu pracy operatora. To także oszczędność dla firmy, ponieważ można do jej obsługi przeznaczyć także osobę, która nie ma wielkiego doświadczenia w pracy z tokarkami, i to bez obaw, że coś „popsuje”. Wszystko w tym wypadku zależy od dobrze przygotowanego projektu.
Maszyna ta, ze względu na swoją kompaktowość – 2800 x 1280 x 1750 mm – i wagę rzędu 1,5 t, znajduje zastosowanie nawet u małych producentów. Ale jak mówi przedstawiciel Tekniki – nic nie stoi na przeszkodzie, by zainteresowali się nią także więksi producenci.
– Nabywca musi sobie odpowiedzieć na pytanie, czy szuka maszyny, która jest bardzo szybka, ale niezbyt dokładna, czy stawia na bardzo dużą dokładność, ale kosztem pewnego ograniczenia w prędkości pracy.
Odwiedź showroom, będąc na targach! Maszynę tę, jak i wiele innych urządzeń różnych producentów, można zobaczyć – także podczas pracy – w showroomie firmy TEKNIKA, który ulokowany jest w dogodnym punkcie pod Warszawą. Odwiedzinom takim może sprzyjać choćby wizyta na targach Warsaw Home & Contract. Wszyscy, którzy się na taką wizytę zdecydują, najlepiej po wcześniejszym umówieniu, choć nie jest to niezbędne, mogą zapoznać się z bardzo szeroką ofertą maszyn i urządzeń niezbędnych w każdym zakładzie, np. meblarskim. TEKNIKA bowiem oferuje zarówno tokarki, jak i wiertarki, „rovery”, okleiniarki, maszyny malarskie, pakujące i wiele, wiele innych. Część z nich dostępna jest na zamówienie, szczególnie, gdy klient chce je modyfikować, a część można nabyć od ręki.
~Bartosz Szpojda