Rozdrabniacz Bandit 2090 eliminuje przestoje w pracy, a sposób podawania i rozdrobnienia jest na najwyższym poziomie.
Zarządzana przez Teda Foleya firma Foley`s Tree Service, z miejscowości Tomahawk w stanie Wisconsin (USA), została założona w 1980 r. przez jego ojca Jerry`ego. Na początku obsługiwał on swoich klientów, dysponując jedynie samochodem typu pick-up i kilkoma piłami łańcuchowymi. Szacunek do drzew i klientów, a także umiejętności i uczciwe ceny doprowadziły do rozwoju firmy. Nazywała się ona wtedy Jerry’s Tree Service, a jej obszarem działania było Tomahawk i okolice.
– Już jako dziecko pomagałem ojcu w realizacji różnych projektów związanych z serwisem drzew – wspomniał Ted Foley, współwłaściciel firmy Foley`s Tree Service. – Ostatecznie drzewa i ich pielęgnacja stały się moją profesją. W 2002 roku ojciec przyjął mnie do spółki i to właśnie wtedy zmieniliśmy nazwę firmy, pod którą działamy do dziś. Jestem certyfikowanym arborystą i nadal kontynuuję naukę w tym kierunku, aby służyć naszym klientom wiedzą w zakresie pielęgnacji drzew.
Wysokie tempo pracy i eliminacja dodatkowego sprzętu
Przez ponad 40 lat firma zwiększyła stan zatrudnienia i – co najważniejsze – dysponuje obecnie rozbudowanym parkiem maszynowym.
– Przystępując do zadania, zaczynamy od oszacowania ryzyka na podstawie oceny stanu drzew, które należy usunąć lub też podciąć, i warunków terenowych, w jakich odbywać ma się praca – podkreślił Ted Foley. – Mamy dziewięć ekip, które – w zależności od rodzaju zadania – wkraczają do akcji, uzbrojone w różnego rodzaju sprzęt. Trzy lata temu kupiliśmy dźwig podawczy o dużym zasięgu, pozwalający na wycinanie dużych drzew podzielonych na mniejsze kawałki. Szukaliśmy więc rębaka, który będzie w stanie nadążyć za tempem pracy dźwigu i jednocześnie zminimalizuje liczbę potrzebnego sprzętu dodatkowego. Zwróciliśmy się do dilera tego typu urządzeń, który polecił nam konkretny model, a mianowicie Bandit 2090 w wersji holowanej. Wyposażony jest on w ładowacz chwytakowy, który podaje przeznaczony do rozdrobnienia materiał bezpośrednio do walców podawczych maszyny. Eliminuje to wiele dodatkowej pracy i skraca jej czas.
Bandit Industries, Inc. to założona w 1983 r. firma, zajmująca się produkcją specjalistycznych maszyn, służących do rozdrabniania materiału drzewnego. Jej siedziba od samego początku mieści się w miejscowości Remus, w środkowej części stanu Michigan w USA. Mike Morey senior wraz z sześcioma pracownikami zbudował tam w małym warsztacie pierwszy rębak Brush Bandit. Dzisiaj firma zatrudnia ponad 600 osób, a jej powierzchnia produkcyjna to ponad 50 000 m2. Przez prawie czterdzieści lat działalności zdobyła ona pozycję lidera, a ponad 50 różnych modeli rębaków sprzedawane jest do 56 krajów na całym świecie.
Pracuje lepiej niż w oczekiwaniach
Bandit 2090 to model typu „entry level”, przeznaczony do rozdrabniania całych drzew o średnicy do 508 mm. Posiada gardziel o przekroju 667 x 622 mm, która umożliwia łatwe wciąganie, miażdżenie i kompresowanie całych drzew oraz silnie rozwidlonych konarów.
Zastosowano w nim, opracowany przez firmę Bandit i sprawdzony w praktyce, system podawania materiału – Slide Box Feed System, przenoszący maszynę na wyższy poziom techniczny. W tym modelu składa się on z dwóch poziomych ryflowanych walców – górnego i dolnego, napędzanych wspólnym silnikiem hydraulicznym. Dolny walec, o średnicy 270 i długości 813 mm, napędzany jest bezpośrednio, natomiast górny, o takiej samej długości i średnicy 686 mm, napędzany jest poprzez przekładnię łańcuchową. W opcji ze Slide Box Feed System współpracować może, zamontowany przed nim, napędzany podajnik rolkowy zbudowany z rolek o średnicy 140 mm. Maksymalna prędkość, z jaką może być podawany materiał, wynosi około 45 m/min.
System podawania Bandit zapewnia niezrównaną siłę uciągu, a standardowy siłownik hydrauliczny podnoszący walec górny wraz z zamontowanymi z boku sprężynami dociskowymi generują łącznie ponad 2700 kg docisku, co ogranicza przemieszczanie się rozdrabnianego materiału i zwiększa wydajność pracy maszyny.
Walce umieszczone są bardzo blisko noży rozdrabniających, dzięki czemu skutecznie kontrolują i podają nawet najbardziej krzywe drzewa i gałęzie. Za nimi, z prędkością obrotową 1120 obr./min, pracuje czteronożowy bęben o średnicy 940 i szerokości 610 mm. Jest on zamontowany na masywnym wale o średnicy 152 mm. Napęd stanowi silnik spalinowy firmy Caterpillar, Cummins lub John Deere o mocy 275 do 350 KM.
Wyrzut rozdrobnionego materiału odbywa się przez kanał – stacjonarny lub obrotowy. Funkcja obrotu kanału realizowana jest za pomocą układu hydraulicznego. Duża agresywność układu wyrzutowego ułatwia wypełnienie długich naczep, co zwykle w przypadku tego modelu zajmuje mniej niż 50 min. Odbywa się to bez dodatkowych akceleratorów wspomagających wyrzut zrębków, a sprzyjający, utrzymujący czystość wokół maszyny efektywny system podawania przyczynia się do zwiększenia wydajności o około 5 proc.
Rozdrabniacz holowany jest na dwuosiowym podwoziu z kołami o dużej średnicy, ułatwiającymi poruszanie się w trudnym terenie. Wyposażony został w standardowy panel sterowania Bandit, z możliwością włączenia przeciwnego kierunku obrotów walców podających. Wszystkie funkcje robocze mogą być także sterowane za pomocą pilota radiowego. W opcji zainstalować można także wspomniany wyżej hydrauliczny ładowacz chwytakowy.
– W przeszłości mieliśmy wiele rodzajów rozdrabniaczy, ale w pewnym momencie stwierdziliśmy, że potrzebujemy czegoś ekstra – podsumował Ted Foley. – Odkąd kupiliśmy Bandit 2090, nawet nie patrzymy na inne marki. Dzięki tej maszynie nie mamy przestojów, jak w przypadku innych, a sposób podawania i rozdrobnienia jest na najwyższym poziomie. Pracownicy po zakończeniu pracy mówią, że maszyna jest rewelacyjna i pracuje lepiej niż oczekiwali. To, co najbardziej cenię w tej maszynie, to jej wielozadaniowość, uniwersalność. Spisuje się doskonale, zarówno podczas wycinania pojedynczych, dużych drzew, jak i przy oczyszczaniu terenu z różnego rodzaju zarośli. Autoryzowanym dealerem firmy Bandit Industries w Polsce jest Zakład Urządzania i Utrzymania Zieleni z Krakowa.
~Tomasz Bogacki