Drewnu BSH nie straszna jest duża rozpiętość konstrukcji, ani duże obciążenia. Oferuje imponujące możliwości nośne i atrakcyjną gamę wymiarów.
BSH to drewno konstrukcyjne z najwyższej półki. W hierarchii oferowanych parametrów stoi przed drewnem litym C24, KVH®, a nawet wzmocnionym KVH Duo/Trio®.
Zostało stworzone z myślą o konstruowaniu wielkopowierzchniowych obiektów użyteczności publicznej jak baseny, magazyny, hale sportowe oraz produkcyjne. W przypadku BSH mówimy o połączeniu co najmniej trzech równolegle klejonych, suszonych desek lub lameli z drewna iglastego. Przeważnie wykorzystuje się w tym celu drewno świerkowe. Klejenie drewna konstrukcyjnego BSH daje możliwość uzyskania większych przekrojów i imponujących długości. Jest tym samym bardziej stabilne i wytrzymałe od drewna litego. Klejenie drewna zapobiega również pęknięciom, które spotykamy przy drewnie litym. W praktyce pęknięcia BSH zdarzają się rzadko i zazwyczaj są drobne oraz powierzchniowe.
Warto wiedzieć, że konstrukcja drewniana z BSH jest lżejsza niż stalowy szkielet o tej samej nośności. Jest też bezpieczniejsza od stali w aspekcie przeciwpożarowym – niezabezpieczone drewno wolniej poddaje się wysokiej temperaturze, więc konstrukcja drewniana jest dłużej stateczna i nośna. Jak widać, BSH stanowi silną konkurencję dla innych materiałów konstrukcyjnych, takich jak stal czy żelbet.
– BSH w Polsce dopiero zdobywa popularność, od lat robiąc furorę na zachodzie. Gwarantuje stabilność wymiarową i łatwość obróbki – komentuje Sławomir Perliński, specjalista od drewna konstrukcyjnego w JAF Polska. – Nie pęcznieje, ani nie odkształca się. Jest też znacznie bardziej odporne na działanie wilgoci oraz niekorzystnych warunków atmosferycznych. Oprócz tego, dzięki impregnacji klasy 1 lub 2 drewno może być chronione przed atakiem insektów oraz grzybami. BSH sprawdza się nawet w chemicznie agresywnym otoczeniu. Spotykamy je np. w halach pływackich, centrach sportowych i salonach samochodowych. To pewny i przemyślany wybór na szkielet budynku, więźbę dachową i inne elementy konstrukcyjne.
Firma JAF Polska umożliwia zamówienie elementów z BSH według indywidualnych potrzeb klienta i specyfikacji projektu. Dzięki temu bezstratnie uzyskamy belki na wskazaną długość w wybranej klasie wytrzymałości (GL 24h, GL 28c). Długość maksymalna to 55 m, wysokość maksymalna – 225 cm, a szerokość maksymalna – 30 cm.
Ponadto BSH oferuje dużą swobodę projektową pod kątem dostępnych wymiarów, klas wytrzymałości oraz wyglądu zewnętrznego. Drewno konstrukcyjne BSH może być stosowane w widocznych miejscach konstrukcji, jako podpora, a zarazem ozdoba obiektu.
BSH posiada podwyższoną odporność ogniową, dobre właściwości izolacyjne i jest odporne na rozwój bakterii. Znakomicie znosi pracę całego budynku, umiejętnie przenosząc obciążenia.
~kor