Ekologiczne środki manufaktury PNZ

Ekologiczne środki manufaktury PNZ

Po kilku miesiącach intensywnej letniej pogody drewniana mała architektura może wymagać zabiegów pielęgnacyjnych. Pomogą w tym ekologiczne środki do ochrony drewna manufaktury PNZ.

Drewno jest wyjątkowym materiałem, który posiada wysokie walory estetyczne. Jednak, jak każdy naturalny surowiec, ulega stopniowej degradacji. Dlatego drewniane powierzchnie, nie tylko te na zewnątrz, ale i wewnątrz, wymagają zastosowania środków ochronnych.

Naturalne drewno wymaga naturalnej ochrony, dlatego idealnym rozwiązaniem są środki na bazie naturalnych olejów i wosków. Szerokie portfolio wprowadziła w tym roku do Polski manufaktura PNZ, producent środków do pielęgnacji i ochrony drewna, wykonywanych tylko z naturalnych surowców. Zabezpieczają one drewno przed gniciem, zużyciem i próchnicą oraz pomagają odświeżyć „zmęczoną” powierzchnię, aby wyglądała najlepiej przez cały rok.

Drewno jak nowe

Trwałość drewna może być bardzo różna: na wolnym powietrzu miękkie, niezabezpieczone drewno zniszczeje w ciągu kilku lat, właściwie pielęgnowane przetrwa stulecia. Drewno ma ograniczoną odporność na promieniowanie UV, które niszczy jeden z podstawowych składników drewna – ligninę. Lignina łączy komórki drewna, odpowiada za wytrzymałość i sztywność. Bez niej materiał szarzeje, staje się porowaty i podatny na działanie wilgoci. Gdy woda wniknie w drewno, to na przemian pęcznieje i kurczy się, co prowadzi do osłabienia jego struktury. Zawilgocone staje się doskonałą pożywką dla grzybów, które mogą powodować jego rozkład (butwienie) albo siniznę, która nie obniża wytrzymałości elementów, ale brzydko wygląda.

Można je łatwo usunąć za pomocą specjalnych środków odszarzających do drewna na zewnątrz PNZ. W zależności od stopnia zabrudzenia lub poszarzenia należy nanieść odszarzacz do drewna na uprzednio zwilżone drewno w proporcji nie większej niż 1:5 i wcierać szczotką w drewno, zgodnie z kierunkiem ułożenia słojów. Po ok. 15 min należy usuwać szarzyznę szczotką i wodą aż do osiągnięcia pożądanego koloru. Na koniec wystarczy spłukać wodą. Ten specjalny środek czyszczący przywraca drewnu jego naturalny kolor. Przed nałożeniem warstwy barwnego produktu warto zastosować impregnat gruntujący L118 na zewnątrz marki PNZ. Jest on przeznaczony do wszystkich konstrukcji drewnianych, które nie mają kontaktu z gruntem. Skutecznie zapobiega siniźnie i grzybom niszczącym drewno. Poprawia trwałość i przyczepność kolejnych warstw, szczególnie na podłożach silnie chłonnych.

Ekologiczne oleje

Do zabezpieczenia tarasu i ogrodowych mebli, szczególnie z gatunków egzotycznych, świetnie sprawdzą się oleje, które wnikają głęboko i dobrze chronią przed wodą. Manufaktura PNZ oferuje kilkanaście odcieni, które łatwo dostosować do różnych gustów i upodobań. Kolorowy olej na zewnątrz PNZ zapewnia dobrą ochronę przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi dzięki nietworzącej filmu powierzchni, z doskonałą impregnacją wgłębną. Podobnie jak kora wnika w pory drewna, tworząc silnie hydrofobową, odporną na działanie czynników atmosferycznych i promieni UV powierzchnię. Olej na zewnątrz nie zawiera trujących substancji czynnych i po wyschnięciu jest bezwonny. W znacznym stopniu zapobiega pęcznieniu drewna i tworzeniu się rys.

Ekologiczne oleje zapobiegają wysychaniu, wypaczaniu i pękaniu drewna, zapewniają mocne, trwałe i wodoodporne wykończenie o niskim połysku. Oleje najlepiej nakładać cienkimi i równymi warstwami za pomocą pędzla lub szmatki, pozwalając każdemu na wchłonięcie i wyschnięcie przed ponownym nałożeniem. Dzięki odcieniom i wykończeniom dostępnym zarówno dla drewna miękkiego, jak i twardego, oleje do drewna są doskonałym wyborem na tarasy i meble ogrodowe.

Z miłości do drewna i natury

Manufaktura PNZ proponuje w swojej ofercie szeroki asortyment środków uszlachetniających drewno, olejów i wosków o wyjątkowym składzie. Naturalne składniki, pozyskiwane z regionalnych źródeł, takie jak olej lniany i rzepakowy, czy woski naturalne docenią nie tylko wszyscy, którym zależy na ochronie środowiska, ale również osoby szczególnie wrażliwe. Ponadto produkty PNZ są wolne od kobaltu i ołowiu. Dzięki temu, że produkty PNZ równomiernie wnikają w drewno i nie podnoszą jego włókien, pozwalają uzyskać jednolity efekt kolorystyczny transparentnej powłoki bez smug i plam na wiele lat.  

~ artykuł promocyjny