Farby i lakiery dla zrównoważonej przyszłości

Farby i lakiery dla zrównoważonej przyszłości

Cradle to Cradle to złoty standard wśród certyfikatów zrównoważonego rozwoju. ADLER jest pierwszym producentem lakierów w Europie, którego produkty otrzymały to wyróżnienie.

Już 16 produktów z asortymentu firmy ADLER posiada ten pożądany znak zrównoważonego rozwoju, w tym również nowy produkt wielozadaniowy w asortymencie lakierów wodnych Bluefin Unistar oraz wysokiej klasy lakier do okien drewnianych Aquawood Diamond.

Odpady to składniki odżywcze

Cradle to Cradle wnosi do świata produktów filozofię zrównoważonej gospodarki obiegowej. Jej motto brzmi: „Nie ma odpadów, są tylko składniki odżywcze”. Jeśli trwałość produktu dobiega końca, nie ląduje on na śmietniku, lecz wędruje z powrotem do obiegu. Dzięki recyklingowi lub odzyskowi biologicznemu zachowane zostają jego zasoby i stają się surowcami dla czegoś nowego. Aby ta idea obiegu mogła stać się rzeczywistością, potrzebne są produkty idealnie do tego skrojone.

Bluefin Terra-Diamond firmy ADLER jest pierwszym lakierem do mebli z certyfikatem Cradle to Cradle, zgodnym z zasadami zrównoważonego rozwoju. fot. Forcher Tirolt. ADLER

Do uzyskania przez farbę, lakier czy produkt do ochrony drewna certyfikatu Cradle to Cradle jest długa droga, a do tego czasu trzeba spełnić liczne wymagania. Należy do nich przyjazny dla środowiska proces produkcji z wykorzystaniem energii z odnawialnych źródeł, jak wiatr czy woda. Ponadto produkty Cradle to Cradle posiadają wysoki udział surowców odnawialnych. – Duży potencjał w tym zakresie mają środki wiążące lakier, produkowane z biomasy zamiast z ropy naftowej – wyjaśnia dr Albert Rössler, kierownik Działu Badań & Rozwoju w firmie ADLER.

To dotyczy w pełni zrównoważonego lakieru meblowego Bluefin Terra-Diamond produkowanego w 85 proc. z naturalnych surowców. Podobne wartości osiąga ekologiczny olej do drewna Pullex Aqua-Terra, przeznaczony do stosowania wewnątrz i na zewnątrz.

Obieg drewna

Idea obiegu odgrywa centralną rolę. ADLER jest specjalistą w dziedzinie pokryć drewna, które jest praktycznie predestynowane do gospodarki obiegu zamkniętego.

Mówi się tutaj o kaskadowym wykorzystaniu drewna – wyjaśnia dr Rössler. Pień drzewa przetwarzany jest na deski lub belki, z których produkowane są elewacje, okna albo meble. Kiedy trwałość tych elementów dobiega końca, drewno, zamiast utylizacji termicznej, można przetworzyć w następnym etapie na płyty pilśniowe lub płyty wiórowe. Ideą jest, aby drewno pokryte produktami ADLER nadawało się do tego kaskadowego wykorzystania. W dłuższej perspektywie ADLER pracuje nawet nad tym, aby produkty do pokryć przejęły istotną funkcję w procesie recyklingu – aby odpady stały się wartościowym surowcem.

Dyrektor ds. badań i rozwoju dr Albert Rössler jest odpowiedzialny za kompleksową strategię zrównoważonego rozwoju firmy ADLER. fot. Stefan Ringler

Zrównoważony asortyment w każdym obszarze

ADLER dysponuje kompletnym asortymentem certyfikowanych produktów do pokryć dla wszystkich obszarów zastosowania w i wokół domu. Drewno elewacji chronione jest produktem Pullex Aqua-Terra, pomieszczenia mieszkalne wykończone farbą ścienną Aviva Terra-Naturweiß lub Legno Aqua-Öl do boazerii drewnianych. Okna drewniane pomalowane są Aquawood Natureffekt, drzwi wejściowe Aquawood Protor. A dla drobnych prac majsterkowicza pierwszym wyborem jest wielozadaniowy produkt Varicolor. Dział Badań & Rozwoju firmy ADLER pracuje nad licznymi kolejnymi produktami, które spełnią wszystkie wymagania konieczne do uzyskania certyfikacji Cradle to Cradle. Dr Albert Rössler jest przekonany, że przyszłość należy do gospodarki obiegu zamkniętego. Zrównoważony rozwój nie ogranicza się tylko do ochrony środowiska i klimatu. W szczególności wymaga to również efektywnego wykorzystania zasobów.  

~kafal