Innowacyjna powłoka zawierająca ponad 20 procent składników biologicznych

Innowacyjna powłoka zawierająca ponad 20 procent składników biologicznych

Dzięki takim innowacjom, jak RUBBOL WF 3350, AkzoNobel umacnia swoją pozycję lidera w dostarczaniu zrównoważonych rozwiązań dla przemysłu powłok do drewna, odpowiadając na rosnące zapotrzebowanie na produkty przyjazne dla środowiska, które jednocześnie oferują najwyższą jakość i niezawodność.

Firma AkzoNobel od 1792 r. dostarcza innowacyjne farby i powłoki, które nadają kolory naszemu otoczeniu i – co najważniejsze – pomagają chronić różnego rodzaju wyroby z drewna. Portfolio marek firmy, takich jak: Dulux, International, Sikkens i Interpon, cieszy się zaufaniem klientów w ponad 150 krajach. Wiedza i doświadczenie zdobyte przez ponad 230 lat działalności pozwala wspierać i ulepszać otaczający człowieka świat, a także produkowane materiały lakiernicze. AkzoNobel jako pionier w branży, a zarazem światowy lider w produkcji farb i powłok, konsekwentnie stawia na innowacje w zakresie zrównoważonego rozwoju. Zgodnie z tą polityką firma dostarcza ekologiczne rozwiązania gwarantujące najwyższą jakość i trwałość wykończenia powierzchni.

Doskonale obrazuje innowacyjność firmy

Jednym z najnowszych produktów firmy, który wpisuje się w tę strategię, jest produkt o nazwie RUBBOL WF 3350 – jednoskładnikowa, wodna, kryjąca powłoka do drewna, zawierająca od 22 do 24 proc. składników pochodzenia biologicznego. Zawartość materiałów pochodzenia biologicznego w produkcie została potwierdzona przez zewnętrzne testy C-14, przeprowadzone zgodnie ze standardami ASTM International (ASTM D6866, Method B). Pozwala to na większe wykorzystanie surowców odnawialnych przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej wydajności. Ten nowoczesny materiał został opracowany przez dział Sikkens Wood Coatings i ma na celu połączenie trwałości, wysokiej jakości wykończenia oraz troski o środowisko naturalne. RUBBOL WF 3350 to aplikowana metodą natrysku, nieprzezroczysta powłoka, która doskonale się rozprowadza i szybko schnie. Nowy materiał jest odpowiedni do użytku zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Jest odporny na warunki atmosferyczne – skutecznie chroni drewno przed wilgocią, promieniowaniem UV i zmianami temperatury. Gwarantuje przy tym estetyczne wykończenie, zapewniając matową, jednolitą powłokę bez smug i zacieków. Cechą charakterystyczną jest także brak efektu przyciągania brudu – powłoka nie absorbuje zanieczyszczeń, dzięki czemu drewno dłużej pozostaje czyste. Zalety te doskonale obrazują innowacyjność firmy AkzoNobel oraz jej zaangażowanie w tworzenie bardziej zrównoważonych produktów.

– Wykorzystując surowce pochodzenia biologicznego, nie tylko zmniejszamy nasz wpływ na środowisko, ale także przyczyniamy się do rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym w branży powłok do drewna – powiedziała Urszula Ciemińska, Area Sales Manager Wood Finishes EMEA. – Produkty takie wspierają jednocześnie naszych klientów w ich drodze do zrównoważonego rozwoju. Dodatkowo, nasze działania są zgodne z polskimi regulacjami dotyczącymi ochrony środowiska, co pozwala nam nie tylko spełniać obowiązujące normy, ale także wyznaczać nowe standardy ekologiczne w branży.

Estetyczne i trwałe wykończenie na lata

Dzięki wysokiej trwałości i odporności, RUBBOL WF 3350 idealnie nadaje się do zabezpieczania okien, drzwi, elewacji drewnianych, fasad, pergoli oraz innych elementów architektury drewnianej. Można go stosować zarówno na nowym drewnie, jak i do renowacji istniejących powłok malarskich. Produkt dostępny jest w szerokiej gamie kolorystycznej, co pozwala na dostosowanie odcienia do różnych projektów architektonicznych. Powłoka jest kompatybilna z innymi produktami z gamy Sikkens Wood Coatings, co pozwala na uzyskanie wielowarstwowej ochrony i długotrwałego efektu.

Warto także wspomnieć, że produkt objęty jest programem gwarancyjnym Sikkens Wood Coatings Extralife, który daje użytkownikom dodatkową pewność co do jego trwałości i wydajności. Jest to także wsparcie dla rosnącego wykorzystania drewna jako kluczowego materiału w projektowaniu budynków.

– Udało nam się opracować produkt zawierający materiały pochodzenia biologicznego, który spełnia wysokie standardy wydajności równoważnych powłok, gwarantując długotrwałą ochronę i estetykę, nawet w najtrudniejszych warunkach pogodowych – dodał Jim Kavanagh, dyrektor Industrial Coatings w AkzoNobel. – To krok naprzód w technologii powłok, który pokazuje nasze zaawansowane możliwości badawczo-rozwojowe i doskonale wpisuje się w zaangażowanie firmy w zrównoważoną innowacyjność. Oprócz tego, że powłoka nie blaknie pod wpływem promieniowania UV co daje długą trwałość kolorów, jest również odporna na mikropęknięcia. Jest to możliwe dzięki jej elastycznej strukturze, przez co farba nie łuszczy się ani nie odpryskuje. Zapewnia także ochronę przed grzybami i pleśnią, ponieważ zawiera specjalne dodatki biobójcze. Dzięki tym właściwościom użytkownicy mogą cieszyć się estetycznym i trwałym wykończeniem drewna przez wiele lat, bez konieczności częstych renowacji.  

~Tomasz Bogacki