W zależności od potrzeb, klient może wybrać standardową wersję traka taśmowego LT40 firmy Wood-Mizer lub jego najnowszy model LT40 WIDE, z poszerzoną głowicą.
Trak taśmowy LT40 firmy Wood-Mizer jest swoistą wizytówką i znakiem rozpoznawczym amerykańskiej marki Wood-Mizer. Jest już niemal legendarnym produktem firmy i niezmiennie od blisko 40 lat chętnie wybierany jest przez zakłady przerobu drewna na całym świecie. Dziś dostępny jest w wersji z poszerzoną głowicą jako LT40 WIDE, oferującą znacznie większe możliwości przetarcia kłód.
Model z wersjami hydraulicznymi
Trak do drewna LT40 przeciera kłody o średnicy do 90 cm i długości do 8,6 m. Solidna konstrukcja maszyny pozwala na pracę w każdych warunkach, zapewniając jednocześnie wysoki poziom produkcji tarcicy. W modelach tej serii dostępne są różne opcje hydrauliczne: począwszy od wersji STANDARD, przez wersję PLUS, a skończywszy na modelu z hydrauliką SUPER. Pełna opcja hydrauliczna zawiera hydrauliczny załadunek, docisk, poziomowanie czy obracanie kłody. Dzięki wielu opcjom, klient może wybrać najlepsze rozwiązanie pasujące do jego wymagań pod względem wydajności i kosztów.
Wymaganą grubość deski ustawia się na elektronicznym urządzeniu do ustawiania grubości cięcia Setworks, występującym w trzech wersjach o różnym stopniu funkcjonalności. Wtedy wysokość głowicy automatycznie dostosowuje się do danego ustawienia. Posuw głowicy do przodu i do tyłu jest realizowany poprzez regulowany posuw mechaniczny. W celu poprawy wydajności cięcia i utrzymania czystości brzeszczotu, doprowadzany jest bezpośrednio na jego powierzchnię płyn chłodzący. Elektrycznie regulowane ramię, prowadzące brzeszczot, zapobiega jego drganiom podczas cięcia kłód różnej wielkości. Naciąg brzeszczotu można łatwo regulować i utrzymywać w odpowiednich parametrach podczas cięcia.
Wood-Mizer oferuje również szeroki asortyment brzeszczotów wąskotaśmowych, który umożliwia ich odpowiedni dobór, w zależności od twardości i struktury przecieranego drewna, oraz pozwala zmaksymalizować ilość pozyskanego z każdej kłody surowca.
Możliwe cięcie szerszych kłód
W modelu LT40 WIDE maksymalna średnica kłody może być jeszcze większa – do 100 cm. Nowa odsłona traka wyposażona jest w głowicę z poszerzonym prześwitem. Odległość między rolkami sięga 84 cm, podczas gdy w standardowej głowicy wartość ta wynosi 72 cm. Umożliwia to cięcie kłód o większej średnicy, a także wycinanie szerszych bali, desek lub kantówek.
– Dzięki poszerzonej głowicy średnica maksymalna kłody została zwiększona do 1 m, w standardowej LT40 było to 90 cm – informuje Dariusz Kujawa, kierownik serwisu w firmie Wood-Mizer. – W praktyce okazuje się, że można przeciąć jeszcze większe kłody. Głowica została rozszerzona o 15 cm, co spowodowało, że standardowa długość brzeszczotu dla tej maszyny to obecnie 434 cm.
Zmianie, w stosunku do standardowej wersji maszyny, uległ także prowadnik brzeszczotu, który zapewnia stabilność brzeszczotu i zapobiega jego drganiom podczas procesu cięcia.
– Układ został zaadaptowany z wersji LT70 – wyjaśnia Dariusz Kujawa. – Jest stabilny, prosty w regulacji. Pręt prowadnika został wzmocniony. Natomiast koła prowadzące brzeszczot, naciąg piły, pulpit operatora, silniki posuwu – wszystko jest takie samo jak w LT40.
Nowa odsłona maszyny wyposażona jest standardowo w: urządzenie do automatycznego ustawiania grubości cięcia SW10 Setworks. Manetki hydrauliczne, tj. sterowanie załadunkiem, obracaniem, zaciskaniem oraz poziomowaniem kłody, umiejscowione są w skrzynce hydraulicznej, zamontowanej na ramie traka. Sterowanie funkcjami głowicy traka umiejscowione jest na pulpicie sterowniczym. Elementem, który wydłuża żywotność brzeszczotu między ostrzeniami, jest korowarka, która w modelu LT40 WIDE również została zmieniona w stosunku do standardowej wersji. Jej ramiona zostały wydłużone po to, aby mogła obsłużyć szersze kłody drewna. – Jeśli chodzi o hydraulikę, to maszyna ma wersję standardową, wyposażoną w pompę o przepływie 14,5 l/min – mówi Dariusz Kujawa. – Jest też hydraulika super, o przepływie 18,5 l/min, z silnikiem 5,5 kW. Zwiększenie gabarytów maszyny, przy niezmienionym docisku, nie pozwala na cięcie większych kantówek. W przyszłym roku Wood-Mizer planuje nową wersję z dociskiem poszerzonym o 10-12 cm, co w połączeniu z szerszą głowicą stworzy jeszcze większe możliwości przerobu drewna.
~ Beata Michalik, fot. Wood Mizer