Jodełka od lat w czołówce wzorów podłóg

Jodełka od lat w czołówce wzorów podłóg

Dębowej podłogi ułożonej w jodełkę nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest klasyczna, trwała i pasuje praktycznie w każdym wnętrzu. Mimo, że kojarzona z klasyką i ponadczasowością to świetnie sprawdza się jako dębowy parkiet w przestrzeniach nowoczesnych. 

Deski, klepki, a może kasetony. Obecnie wybór proponowanych wzorów podłóg jest całkiem obiecujący. Mimo, że przez wiele lat stawiano właśnie na deski, to ponadczasowe klepki od dłuższego czasu goszczą w domach i mieszkaniach wielu osób. Ten powrót do klasyki to dowód na ponadczasowość tego szczególnego wzoru drewnianej podłogi.

Jodełka na kartach historii

Skąd właściwie wziął się ten popularny wzór? W tym przypadku należy cofnąć się aż do Antyku. Początkowo przedstawiana jako obrazek na przedmiotach codziennego użytku z czasem przeniosła się na kolejne dziedziny życia. Jednak dopiero wiele wieków później stała się niezwykle popularna i pożądana, a stał za tym nie było kto, jak sam król Francji, który w XVI wieku niesamowicie ją spopularyzował.

Jodełka iście podbiła europejskie salony symbolizując luksus, dbałość o szczegół i kunszt. Warto zaznaczyć, że ułożenie podłogi w jodełkę było bardzo czasochłonne, a także kosztowne dlatego gościła w posiadłościach wyłącznie zamożnych Francuzów. Na szczęście przez kolejne stulecia stawała się coraz bardziej przystępna, a jednocześnie chętnie pojawiała się jako element wykończenia wnętrz oraz ścian.

Ten szczególny wzór przemierzając stulecia miał swoje wzloty i nieco niższe loty. Jednak od dłuższego już czasu branża podłogowa i wnętrzarska obserwuje prawdziwy renesans jodełki. Wzór ten stał jednym z ulubionych elementów wykończenia wnętrz.  

– Nic dziwnego, że jodełka to niesamowicie popularny wzór dębowej podłogi na jaki decydują się inwestorzy. Każde wnętrze, w którym zamontowano właśnie taki wzór dębowego parkietu zyskują niepowtarzalny klimat (dosłownie, drewniana podłoga posiada swój mikroklimat) i styl. Takie wnętrza to klasyka, którą projektanci zwinnie łączą z nowoczesnym designem. Świadczy o tym coraz większa liczba realizacji w których wykorzystywany jest właśnie ten wzór – tłumaczy Paweł Bekas, ekspertmarki Chapel Parket.

Węgierska, francuska czy klasyczna?

Trzy wzory jodełki dają możliwość doboru ich do indywidualnych i wizualnych potrzeb tak wnętrza, jak i inwestorów. Jodełka francuska układa się z desek przyciętych pod kątem 45 stopni na krótszych krawędziach. Wzór przypomina grot strzały. Jodełka nadaje wnętrzom wyjątkowej lekkości, a przede wszystkim sprawia wrażenie regularności i harmonii z dodatkiem dynamizmu.

Jodełkę węgierską (Hungarishe Punt) układamy z desek przyciętych pod kątem 60 stopni, a sam wzór jest szerszy, nieco subtelniejszy niż odmiana francuska. Także przypomina grot strzały jednak zdecydowanie szerszy tworząc ciągły, delikatny, subtelny, zygzakowaty wzór. Jodełka węgierska sprawdzi się w dużych pomieszczeniach. Herringbone czyli jodełka klasyczna (zwana także angielską) to zdecydowanie najpopularniejszy wzór ułożenie podłogi. Układa się tak, aby krótszy bok deseczki łączył się z dłuższym bokiem drugiej deseczki pod kątem prostym (krańce deszczułek przylegają bezpośrednio do siebie). W ten sposób uzyskuje się bardzo elegancką i stylową podłogę.

– Owszem jodełka sprawdza się w hotelach, restauracjach, apartamentach czy też salach bankietowych. Nic nie przeszkadza jednak, aby podłoga ułożona w ten wzór znalazła się w „normalnych” domach i mieszkaniach, co zdarza się obecnie niesłychanie często. Coraz więcej inwestorów decyduje się na drewnianą podłogę ułożoną w jednym z wariantów jodełki. Wzór ten cieszy się niesłabnącą popularnością we współczesnym designie. Wiele realizacji wnętrzarskich w których wykorzystano tak ułożoną drewnianą podłogę jest docenianych nie tylko przez użytkowników, ale też znawców designu na całym świecie – wyjaśnia Sebastian Kos, ekspert marki Chapel Parket.

Wyraźne zainteresowanie jodełką obserwują także autoryzowani sprzedawcy podłóg drewnianych. Słowa te potwierdza Marta Kusa z poznańskiego Showroomu firmy Deska Design.

– W minionym roku zdecydowanie zaobserwowaliśmy zwiększone zainteresowanie i popyt na podłogi drewniane montowane w układzie jodełki: klasycznej, francuskiej i węgierskiej. Współpracując z architektami, obserwując aktualne trendy panujące w branży meblowej zaobserwowałam tendencje do wyboru minimalistycznych form. Dzisiaj większość z nas utożsamia się ze słowami znanego architekta Ludwiga Miesa van der Rohego : “less is more” – tzn. mniej znaczy więcej – tłumaczy Marta Kusa z poznańskiego Showroomu firmy Deska Design, która dodaje jednocześnie, że brak dużej ilości bodźców wynikających z wyboru oszczędnych form mebli i dodatków oznacza większe możliwości aranżacyjne w zakresie wyboru podłóg. – Układ desek w jodełkę idealnie komponuje się z minimalistycznym stylem, nie mamy wówczas do czynienia z tzw. przerostem formy i poczuciem chaosu we wnętrzu. Wręcz przeciwnie! Drewniana podłoga wzmaga u nas odczucie spokoju i obcowania z naturą, a sama forma jodełki sprawia, że wnętrze naszego domu nie jest nudne. To idealny balans i ponadczasowy design, który zawsze będzie “na czasie” – podsumowuje przedstawicielka firmy Deska Design.

~ źródło: Chapel Parket Polska