Czwarta edycja konkursu Jawor-Parkiet Design Awards właśnie dobiegła końca. Spośród 286 zakwalifikowanych projektów i realizacji wybrano trzy nagrody główne oraz wyróżniono cztery prace. Zwycięzcy otrzymają nagrody finansowe, a wszyscy laureaci już w pierwszej połowie czerwca wyjadą w inspirującą podróż do Wiednia.
W tym roku projekty i realizacje oceniało czteroosobowe jury: Marta Czerkies – projektantka wnętrz i osobowość telewizyjna, założycielka pracowni Marta Czerkies Home Designer; Tomasz Pągowski – projektant i prowadzący programy telewizyjne, dyrektor kreatywny Studia IMATHOME; Grzegorz Sadowski – dyrektor ds. marketingu i rozwoju sieci sprzedaży Jawor-Parkiet oraz Sebastian Sklepik – specjalista ds. architektów i projektantów wnętrz Jawor-Parkiet. Jury oceniało projekty i realizacje biorąc pod uwagę jakość zrealizowanych i przygotowanych projektów (odwzorowanie formatu i koloru podłogi), a także oryginalność wzornictwa, wartości użytkowe, wizualne oraz funkcjonalność.
„Konkurs pokazuje aktualne trendy, ale również różnorodność, która charakteryzuje architektów i projektantów. Wybrane prace, mają iskrę, która nas zachwyciła, ale przede wszystkim prezentują spójnie i przemyślane wnętrza, które są nie tylko oryginalne, ale i funkcjonalne” – wyjaśnia Grzegorz Sadowski, dyrektor ds. marketingu i rozwoju sieci sprzedaży Jawor-Parkiet.
Najlepsi z najlepszych
Prace, które w tym roku zwróciły uwagę jury, cechowały się oryginalnością, estetyką i równowagą w zaprojektowanej przestrzeni. Członkowie komisji, po około trzech godzinach obrad, ostatecznie zdecydowali jak będzie wyglądało tegoroczne podium oraz wyróżniania.
I miejsce: Dominika Sonik – za projekt i realizację “MARONE love”, Produkt: FertigDeska Chevron Dąb Color Marone
Za odwagę w zaprezentowaniu projektu i realizacji, która wspaniale odzwierciedliła zamysł autora. Bardzo ładna kompozycja kolorystyczna oraz wpisujący się w przestrzeń format jodły francuskiej, który dobrze zgrywa się z całością. Nie ma tu przesady, a wyczucie, funkcjonalność i skupienie na realizmie.
„Wiemy, że podłoga drewniana we wnętrzu ma być rozwiązaniem, które posłuży nam na lata. Jednak aby tak się stało, koniecznym był wybór odpowiedniej. Musimy pamiętać, iż deska podłogowa to naturalny materiał, który wyróżnia się różnymi parametrami i ważne jest dopasować go do własnych potrzeb. FertigDeska Chevron Dąb Color Marone ma wszystkie cechy na których nam zależało: ciepła w dotyku, trwała, elegancka. Dodatkowo z wiekiem nabiera charakteru i nadaje się do kilkukrotnego odnawiania” – wyjaśnia Dominika Sonik.
Praca została zauważona przez jury z kilku powodów. „To sztuka, aby projekt przenieść na żywy organizm w taki sposób, aby wyglądał jak na wizualizacji” – wyjaśnia Marta Czerkies, która od razu zwróciła uwagę na odwagę autorki w zaprezentowaniu tej pracy. – „Warte uwagi jest to, że został tu podjęty wysiłek, aby po zrealizowaniu projektu wykonać zdjęcia, które pokazują finał prac” – dodaje.
II miejsce: Katarzyna Cichoń – za projekt “NIBYdywan”, Produkt: FertigDeska Orzech Elegance i Dąb Color Avorio, FertigParkiet Chevron Dąb Color Avorio
Za oryginalność w podejściu do zastosowania podłogi i stworzenie przykuwającego wzrok projektu. Przestrzeń dopełniona dwoma rodzajami parkietu, tworzącego spójną i interesującą kompozycję. Za pomysłowość i koncept oraz za stworzenie przestrzeni ciekawej w każdym detalu od podstawowych elementów aż po dekoracje
„Możemy łączyć wzory i odcienie tworząc coś unikalnego, będącego wyróżnikiem całej przestrzeni, bądź też – jak ma to miejsce w moim projekcie NIBYdywan – aranżować uzupełnienie całości, które wpasowuje się w klimat reszty użytych materiałów i odcieni”– wyjaśnia autorka projektu.
III miejsce: Ewelina Trędkiewicz – za projekt „Brushed Onyx Apartment”, Produkt: FertigDeska Luxury Onyx Dąb Retro
Za odwagę w wykorzystaniu i połączeniu materiałów oraz majstersztyk w stworzeniu projektu, w którym wykorzystano tak ciemny dekor. Praca, w której dzieje się naprawdę wiele, ale przy tym przestrzeń pozostaje spójna, ciekawa i nieprzesadzona.
„Cenię nowoczesne rozwiązania i naturalne materiały. Zależało mi, aby pokazać w projektach, że samo drewno możemy wykorzystać na bardzo wiele sposobów – w różnych kształtach, formach, odcieniach” – tłumaczy autorka.
Jury poza wybraniem trzech głównych zwycięzców wyróżniła również cztery inne prace. Wszystkie dostępne są na stronie konkursowej organizatora: https://konkurs.jawor-parkiet.pl/
Spójność, wyczucie, realistyczność
Wybrane przez jury prace łączą w sobie kilka cech, wpisujących się w aktualne trendy. Przede wszystkim są spójne w tworzeniu wygodnej i funkcjonalnej przestrzeni. Pokazują również, że podłoga może być głównym elementem wystroju wnętrza – może nie tylko spajać wszystkie elementy wnętrza, ale także grać w nim główną rolę. Większość nadesłanych prac była projektami salonów i sypialni, co może świadczyć o tym, jak zależy nam na tworzeniu wspólnej przestrzeni, w której odnajdujemy spokój i spędzamy najwięcej czasu.
O to walczyli uczestnicy
Zwycięzcy, którzy zajęli pierwsze, drugie i trzecie miejsce otrzymają kolejno 8000/4000/2000 zł. Ale to nie wszystko. Wszyscy laureaci już w pierwszej połowie czerwca wybiorą się w podróż do Wiednia. Podążą uliczkami, które okalają barokowe i secesyjne budynki oraz poznają współczesną, wiedeńską architekturę. To jednak tylko część atrakcji i inspirującego zwiedzania, które otworzą umysły i serca laureatów. Nocny Wiedeń kryje w sobie tajemnice i zachwyca równie wspaniale jak ten skąpany w blasku słońca. Uczestnicy z pewnością będą mieli szansę poznać oba oblicza tego słynnego miasta.
Patronami medialnymi konkursu są: „Czas na wnętrze”, „Świat Wnętrz”, „Gazeta Przemysłu Drzewnego”, „Magazif” oraz „Świat rezydencji”.
~materiały prasowe Jawor-Parkiet