Kronospan buduje nową fabrykę w Hiszpanii

Kronospan buduje nową fabrykę w Hiszpanii

Produkcja w powstającym zakładzie w Tortosie będzie bazować w 100 proc. na drewnie z recyklingu. Dostawy surowca poużytkowego planowane są w ilości 100 ciężarówek dziennie.

Kronospan inwestuje ponad 400 milionów euro w nowy zakład produkcyjny płyt drewnopochodnych dla przemysłu meblarskiego w Tortosie (Katalonia). Jest to jedna z największych inwestycji zagranicznych firmy. Doprowadzi do utworzenia ponad 185 bezpośrednich miejsc pracy i około 1500 dodatkowych pośrednich – w dostawach drewna, logistyce i usługach.

Javier Macicior – dyrektor generalny Kronospan Spain – wyjaśnia, że ​​jest to w 100 proc. zrównoważony projekt, zgodny z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym. Ekonomiczny wpływ tej inwestycji będzie bardzo istotny, ponieważ będzie ona polegać na stworzeniu w pobliżu nowej lokalizacji klastra biznesowego powiązanych firm.

Nowa fabryka będzie produkować z drewna pochodzącego w 100 proc. z recyklingu. Dostawy surowca poużytkowego planowane są w ilości 100 ciężarówek dziennie, który następnie będzie czyszczony, sortowany i przetwarzany na zrębki. Nowy zakład będzie wyposażony w najnowocześniejszą prasę do produkcji płyt wiórowych o wydajności 2000 m³ dziennie. Planowana wielkość produkcji to 720 000 m³/rok.

Budowa infrastruktury rozpoczęła się w lutym 2022 r. i obejmuje 25 hektarów, w tym 40-metrową wieżę recyklingu oraz fotokomórki oddzielające zrębki od odpadów. Ciepło potrzebne do procesu produkcyjnego będzie pochodzić z kotła na biomasę opalanego korą i odpadami drewna technologicznego, które nie są odpowiednie dla płyt drewnopochodnych.

Panele słoneczne zainstalowane na dachu fabryki będą zasilać linie produkcyjne czystą i odnawialną energią.  

Obecnie w skład grupy Kronospan wchodzi 50 zakładów. Większość z nich znajduje się w Europie. W Polsce koncern działa od 1989 roku. Produkty Kronospan trafiają do 860 milionów klientów na całym świecie. Firma zatrudnia 15 tysięcy pracowników.  

~ Katarzyna Orlikowska

fot.: Kronospan