Tajwańska firma CO-MATIC międzynarodowy sukces zawdzięcza przede wszystkim wąskiej specjalizacji oraz innowacyjnej myśli technologicznej, która nieustannie towarzyszy tamtejszym konstruktorom. Przez lata wyspecjalizowali się oni w projektowaniu i produkcji posuwów Power Feeder, a także przenośnych okleiniarek.
Nie bez kozery firma CO-MATIC Machinery uznawana jest za światowego lidera w produkcji posuwów Power Feeder. Mogłam się o tym przekonać osobiście podczas wizyty w Taichung, zorganizowanej przez TAITRĘ – największą na Tajwanie organizację non profit, zajmującą się promocją tajwańskiego przemysłu i kojarzeniem tajwańskich producentów z odbiorcami na całym świecie. Jedną z firm, które odwiedziłam w czerwcu br., była właśnie firma CO-MATIC, której przedstawiciele z dumą oprowadzili mnie po zakładzie, opowiadając o swoim sukcesie międzynarodowym.
– Możemy poszczycić się bogatą historią, sięgającą ponad czterech dekad, jako globalnie rozpoznawany specjalista w dziedzinie Power Feeder. Z dumą nosimy tytuł największego producenta posuwów na świecie, oferując najszerszy zakres produktów dostępnych na rynku. Klienci mogą znaleźć odpowiednie modele do pilarek stołowych, frezarek, frezarek wrzecionowych, szlifierek, strugarek i pił taśmowych. Nasze niezrównane doświadczenie odróżnia nas od konkurencji, zapewniając niezawodność naszych produktów i umacniając naszą reputację na przestrzeni lat – mówi przedstawiciel firmy CO-MATIC.
Przydatne w każdym zakładzie
Firma CO-MATIC sukces zawdzięcza przede wszystkim wąskiej specjalizacji, koncentrując się na produkcji posuwów Power Feeder, a także ręcznych, przenośnych okleiniarek.
– Nasz kluczowy produkt to Power Feeder, który służy jako pomocnicze urządzenie, przymocowane do innej maszyny do obróbki drewna, zaprojektowane do prowadzenia materiału przez piłę lub wzdłuż narzędzia tnącego. Jego zalety są liczne. Po pierwsze, zwiększa bezpieczeństwo, trzymając dłonie z dala od narzędzia tnącego i znacznie zmniejszając ryzyko odrzutu materiału. Po drugie, zapewnia jednolitość tekstury powierzchni, utrzymując stałą liczbę cięć na cal długości materiału, jednocześnie pewnie trzymając materiał na stole i przy zabezpieczeniu, co umożliwia precyzyjne profilowanie. Wreszcie, eliminuje konieczność manualnego przesuwania materiału przez narzędzie tnące, co jest szczególnie korzystne przy długich lub wąskich elementach – mówi Ally Lai, sales supervisor w CO-MATIC.
W ofercie tajwańskiego producenta znaleźć można posuwy o przemysłowych zastosowaniach, jak i małe modele dla hobbystów. Na przykład model M3 Baby Feeder to najlżejszy, najmniejszy i najbardziej wszechstronny posuw elektryczny na świecie, wyposażony w opatentowane, regulowane ramię 3D. Podajnik ten można zamontować bezpośrednio na stole maszyny za pomocą śrub lub opcjonalnego szybkiego uchwytu QH01. M3 Baby Feeder jest idealny do użytku ze stołami frezarskimi, małymi frezarkami wrzecionowymi, strugarkami powierzchniowymi, piłami taśmowymi i stołami do oklejania krawędzi.
Nieco większy model EZ40D jest z kolei wyposażony w bezszczotkowy silnik serwo DC, który zapewnia stałą prędkość podawania i lepszą jakość przetwarzania. Dzięki beznarzędziowemu mechanizmowi obrotowemu pozwala na indywidualne ustawienia dla różnych wymagań roboczych. Jest to również rozwiązanie wysoce energooszczędne o poborze mocy 750 W. Oznacza to o 50 proc. mniejszy pobór mocy niż w przypadku zasilacza tej samej wielkości.
Jak zapewniają przedstawiciele CO-MATIC, różnica w cenie zwróci się w ciągu roku dzięki zaoszczędzonej energii. Podajnik EZ40D można zamontować do użytku z różnymi maszynami do obróbki drewna, z których najpopularniejszymi są frezarki górnowrzecionowe. Wyposażony w cztery rolki o wymiarach ø100 x 50 mm, zapewnia pewny chwyt i stały nacisk.
Najnowszy model to Easy Feeder DC30, przeznaczony do zastosowań profesjonalnych i przemysłowych. Podajnik DC30 Easy Feeder jest wyposażony w opatentowany, bezszczotkowy silnik DC, który zapewnia stałą prędkość podawania i lepszą jakość obróbki. Inteligentny silnik o mocy 2,3 KM gwarantuje większy moment obrotowy i większą moc posuwu obrabianego, jednocześnie oszczędzając do 70 proc. kosztów energii. DC30 Easy Feeder to uniwersalny posuw, który można zamontować w różnych maszynach do obróbki drewna. Jest on wyposażony w solidny, żeliwny, uniwersalny stojak z ramieniem o długości do 440 mm i regulacją wysokości do 250 milimetrów.
To tylko niektóre z modeli Power
Feeder, które można zobaczyć w showroomie firmy CO-MATIC. Ich wspólnym mianownikiem jest wyposażenie w bezszczotkowy silnik prądu stałego o wysokiej wydajności.
– W miarę rosnącego znaczenia oszczędzania energii, nasze Power Feeder z bezszczotkowym silnikiem serwo DC zyskują stopniowo uznanie wśród stolarzy. Posiadamy dane potwierdzające, że można w ten sposób zaoszczędzić ponad 2000 kWh energii rocznie. Nie tylko oszczędza on energię, ale także generuje ogromny moment obrotowy, nie tracąc przy tym efektywności podczas posuwu na niskiej prędkości. Inwestycja w podajnik mocy z silnikiem prądu stałego jest warta każdej wydanej złotówki i można ją odzyskać dzięki zaoszczędzonej energii – zapewnia specjalista z firmy CO-MATIC.
Tajwański producent, oprócz posuwów Power Feeder, znany jest z produkcji przenośnych okleiniarek. W showroomie firmy odbył się pokaz pracy topowej okleiniarki z oferty CO-MATIC. Została ona zbudowana do potrzeb zarówno profesjonalistów, jak i hobbystów, będąc narzędziem idealnie łączącym prostą obsługę z precyzją okleinowania obrzeży, a także cechy obróbcze stacjonarnej maszyny z wygodą ręcznego narzędzia. O popularności przenośnych okleiniarek CO-MATIC decyduje również ich uniwersalne zastosowanie. Są one idealne do wszystkich odmian i kształtów przedmiotów obrabianych. W przypadku powierzchni profilowanych lub zakrzywionych minimalny promień wewnętrzny wynosi 25 mm. Klej nakłada się bezpośrednio na obrzeże. Narzędzie współpracuje z wieloma materiałami, jak: PVC, melaminą, laminatem, okleiną drewnianą i metalową oraz obrzeżami o grubości 0,3-3 mm i szerokości 10-65 mm.
Stawiają na długoterminowe relacje
Firma CO-MATIC sprzedaje swoje produkty do ponad 70 krajów na całym świecie. Szczególnie zależy jej na umacnianiu relacji z klientami z Europy. W tym celu w planach jest stworzenie centrum dystrybucyjnego w Europie. Ta inicjatywa ma na celu skrócenie czasów realizacji zamówień i poprawę obsługi.
– Nawiązaliśmy długoterminową relację z naszymi klientami w Europie i zdobyliśmy znaczące doświadczenie na przestrzeni lat. Niemniej jednak rozumiemy, że utworzenie centrum dystrybucyjnego w Europie stanie się zupełnie nową sytuacją. Dlatego będziemy współpracować z naszym dystrybutorem w Europie, aby lepiej radzić sobie z potencjalnymi przeszkodami wejścia na rynek europejski – zapewnia przedstawiciel firmy.
Atutem firmy jest przede wszystkim różnorodna oferta skierowana zarówno do profesjonalistów, jak i do klientów indywidualnych, która notabene jest nieustannie udoskonalana.
– Słuchamy opinii naszych klientów i przywiązujemy wagę do tych cennych uwag. Nieustannie rozwijamy nowe produkty i również zapraszamy naszych klientów do współpracy przy opracowywaniu nowych rozwiązań, po to, aby osiągnąć sytuację, w której obie strony zyskują.
Jak wspomniano wcześniej, w planach jest umocnienie współpracy z dystrybutorami w Europie, aby lepiej dostosować się do lokalnych rynków.
– Naszym celem jest skupienie się bardziej na Europie, szczególnie w Polsce i Europie Wschodniej. Wierzymy, że nadal istnieje wiele miejsca na wzrost. Oferujemy różne rodzaje Power Feeder do wszystkich rodzajów maszyn do obróbki drewna i pracujemy nad opracowaniem nowych modeli. Zbudowaliśmy naszą reputację, oferując szeroki wybór modeli o różnych parametrach oraz wysoką jakość obsługi klienta. Jesteśmy dumni z naszej reputacji i dążymy do jej utrzymania i wzrostu przez wiele lat – podsumowuje przedstawiciel firmy.
Aby zrealizować ten cel, firma CO-MATIC może liczyć również na wsparcie organizacji TAITRA, która od 1998 r. ma również swoją siedzibę w Polsce. W przypadku zainteresowania współpracą z tajwańskimi producentami zachęcam do kontaktu:
Taiwan Trade Center Warsaw, https://warsaw.taiwantrade.com/ , e-mail: warsaw@taitra.org.tw , tel. 22-370 52 10.
~Małgorzata Gackowska