W firmie WIKOMA opracowano technologię produkcji ekologicznych palet z tulei makulaturowych wraz z zastosowaniem konstrukcji plastra miodu. Linia pilotażowa składa się z odrębnych maszyn, natomiast linia do produkcji przemysłowej jest zbudowana ze zintegrowanych ze sobą jednostek technologicznych.
Palety są niezbędnym produktem służącym do transportowania i magazynowania towarów i materiałów, wykorzystywanym w wielu branżach na całym świecie. Dlatego też firma Wikoma Maszyny i Urządzenia Przemysłowe ze Zbąszynia (woj. wielkopolskie) postanowiła dać możliwość uzupełnienia braków na rynku, tworząc innowacyjną linię technologiczną do produkcji palet z tulei makulaturowych.
20 maszyn i urządzeń
Ten najnowszy projekt Wikomy został wsparty dotacją ze środków unijnych w ramach Programu Rozwój Infrastruktury B+R. W związku z realizacją tego projektu opracowano technologię produkcji palet z tulei tekturowych i rozbudowano ofertę firmy o innowacyjną linię technologiczną do produkcji palet z tulei makulaturowych. W skład linii wchodzi 20 maszyn i urządzeń, które mogą działać również niezależnie. Należą do nich:
1. urządzenie służące do cięcia tulei makulaturowych na odpowiednie długości,
2. urządzenie służące do cięcia wsporników na odpowiednie długości,
3. urządzenie służące do cięcia tulei makulaturowych wzdłuż,
4. urządzenie służące do wykrawania otworów w górnych, poprzecznych elementach konstrukcji palety,
5. urządzenie służące do wykrawania obrzeży dolnych elementów konstrukcji palety,
6. urządzenie służące do wykrawania obrzeży górnych, wzdłużnych elementów konstrukcji palety,
7. urządzenie do frezowania wsporników, które wyposażone w specjalne frezy wycina w tulei tekturowej czopy, wykorzystywane do łączenia elementów palety,
8. urządzenie do nanoszenia kleju na poprzecznice,
9. urządzenie do nanoszenia kleju na paski dolne,
10. urządzenie do ściskania złożonej palety,
11. urządzenie do powlekania, malowania oraz suszenia palet,
12. urządzenie do cięcia pasków oraz płyt paletowych,
13. urządzenie do każdorazowego sprawdzania wytrzymałości palety,
14. urządzenie do miejscowego zagęszczania wypełnienia papierowego typu plaster miodu,
15. linia do produkcji płyt konstrukcyjnych z wypełnienia papierowego typu plaster miodu o szerokości do 1,3 m i grubości do 100 mm,
16. linia do rozkroju płyt konstrukcyjnych z wypełnienia papierowego typu plaster miodu,
17. linia do wyprasowywania gniazd w papierowej płycie typu plaster miodu,
18. urządzenie do rozciągania, suszenia i formatowania papierowego plastra miodu,
19. stacja odciągu pyłów trocin,
20. stacja zasilania w sprężone powietrze.
Każde z urządzeń ma swoją unikatową rolę do spełnienia, a niektóre z nich są naprawdę interesujące, jak linia do produkcji płyt konstrukcyjnych z wypełnienia papierowego typu plaster miodu o szerokości do 1,3 m i grubości do 100 mm. Jest to tzw. laminator, który rozciąga papierowy plaster miodu, nakłada na dół i górę warstwę papieru makulaturowego, a następnie wycina płyty o określonych wymiarach. Gotowe przekładki stanowią górną warstwę produkowanych palet lub mogą być stosowane jako przekładki do wypełnienia paczek.
Do produkcji jednostkowej i przemysłowej
Powyższy park maszynowy pozwala wytworzyć palety z tulei makulaturowych o różnych rozmiarach i parametrach w zależności od potrzeb klienta oraz rodzaju transportowanych towarów.
Linia pilotażowa składa się z odrębnych maszyn, natomiast linia do produkcji przemysłowej będzie zbudowana ze zintegrowanych ze sobą jednostek technologicznych.
Dzięki zastosowaniu programowalnych sterowników logicznych (PLC) w maszynach w linii do produkcji ekologicznych palet z tulei makulaturowych możliwa jest ich praca w systemie sterowania produkcją. Automatyzacja maszyn dzięki sterownikom PLC ułatwia obsługę, zwiększa wydajność i ulepsza proces produkcyjny. System sterowania produkcją umożliwia: sekwencyjne załączanie urządzeń technologicznych w poszczególnych obszarach, blokady oraz poprawne zatrzymanie w przypadku awarii, sygnalizację i informowanie o stanach awaryjnych na stanowisku operatorskim, a ponadto logowanie i archiwizowanie informacji o awariach.
Linia dzięki wyposażeniu w sygnalizację świetlną i dźwiękową zapewnia większe bezpieczeństwo pracy. Taka sygnalizacja informuje o działaniu maszyny, sytuacji awaryjnej czy nieprawidłowym funkcjonowaniu i grożącym niebezpieczeństwie. Kolumna sygnalizacyjna z modułem dźwiękowym ostrzega operatora maszyny o wystąpieniu awarii maszyny, potencjalnym niebezpieczeństwie (zatrzymaniu awaryjnym) przez wydanie sygnału dźwiękowego wraz z migającym kolorem czerwonym sygnalizatora. Tego typu rozwiązania umożliwią również pracę osobom niedosłyszącym i niedowidzącym.
~kor