Metsä Group planuje zainwestować 200 mln euro w fabrykę LVL

Metsä Group planuje zainwestować 200 mln euro w fabrykę LVL

Roczna zdolność produkcyjna w nowej fabryce Metsä Group, która ma powstać do 2026 r., wyniesie około 150 000 m3 drewna LVL.

Metsä Group planuje budowę nowego zakładu produkującego drewno LVL (Laminated Veneer Lumber) na terenie istniejącego tartaku w Äänekoski, w Finlandii. Ostateczna decyzja o inwestycji, której wartość wynosi ok. 200 mln euro, czeka na ukończenie miejscowego planu wykonawczego dla tego terenu.

Zgodnie z założeniami, LVL powstające w nowym zakładzie będzie sprzedawane głównie na rynku europejskim i azjatyckim, gdzie popyt na ten materiał dynamicznie rośnie. LVL to drewno klejone warstwowo z fornirów drewna iglastego o grubości 3 mm. Jego odporność na zginanie, wysoka sprężystość, a także zdecydowanie mniejsza masa niż stali czy betonu sprawiają, że może być ono stosowane jako lekki i wytrzymały element konstrukcyjny ścian czy dachu. Pod względem wytrzymałości na zginanie, jak i sprężystością przewyższa tarcicę, przy jednoczesnym zmniejszeniu wymiarów. Porównując natomiast LVL z litym drewnem, odznacza się ono mniejszą podatnością na odkształcenia, dlatego doskonale nadaje się do konstruowania belek, krokwi, płatwi czy murłat.

Roczna zdolność produkcyjna Kerto® LVL (tak brzmi nazwa własna drewna LVL produkowanego przez Metsä) w nowej fabryce, która ma powstać do 2026 r., wyniesie około 150 000 m3. Oznacza to wzrost o około 50 proc. w porównaniu do obecnej produkcji tego materiału w Metsä Group. Pod względem technologii i wydajności zakład ma być światowym prekursorem w swojej dziedzinie.

Nowa fabryka da ponadto około 140 nowych miejsc pracy, a do procesu produkcji będzie zużywać 375 000 m3 drewna z okolicznych finlandzkich lasów.

Ponieważ drewno jest najbardziej przyjaznym dla środowiska materiałem budowlanym, wierzymy, że zapotrzebowanie na „zasobooszczędne” i wysokiej jakości Kerto® LVL będzie rosło – powiedział Ilkka Hämälä, prezes i dyrektor generalny Metsä Group. – Stąd inwestycja w budowę nowego zakładu, która przyczyni się do rozwoju naszej Grupy oraz regionu środkowej Finlandii.

Metsä Group wraz z władzami miasta Äänekoski jest obecnie na etapie planowania zagospodarowania 150-hektarowego obszaru, który znajduje się na południe od obecnego zakładu Metsä Group i który ma być przeznaczony pod działalność przemysłową dla nowej fabryki LVL. Dla tego obszaru istnieje aktualny plan zagospodarowania przestrzennego, którego większość należy do Metsä Fibre, części Metsä Group. Oczekuje się, że proces planowania potrwa do początku 2022 r. Teren, dla którego przygotowywany jest plan, pozwoli na znaczne rozszerzenie działalności produkcyjnej opartej na drewnie – również po zakończeniu budowy nowej fabryki Kerto® LVL.

~ Katarzyna Orlikowska