Mikroruch ostrzarki zapewnia perfekcyjną dokładność ostrzenia

Mikroruch ostrzarki zapewnia perfekcyjną dokładność ostrzenia

Prawidłowa geometria kątów natarcia i przyłożenia warunkuje precyzyjną pracę piły do obróbki drewna.

Aby ostrze narzędzia działało jak najdłużej i jak najdokładniej, trzeba zastosować odpowiednią ostrzarkę. Najlepszym rozwiązaniem jest urządzenie, które jest wyposażone w mechanizm zwany mikroruchem. To opcja, jaką zastosowała firma Boran w swojej ostrzarce SOPW-150.

Model ten jest przeznaczony do szlifowania pił tarczowych, posiadających płytki wykonane z węglików spiekanych, a także do pił zwykłych wykonanych ze stali HSS, po zmianie ściernicy urządzenia. Zastosowana w ostrzarce technologia sprawia, że charakteryzuje się bardzo dużą dokładnością działania.
Mikroruch polega na tym, że ostrzenie odbywa się poprzez dociśnięcie tarczy ściernej od strony płaszczyzny szlifowanej. W pierwszej fazie ostrzenia ściernica wprowadzana jest pomiędzy zęby, a dopiero potem dociskana jest do zęba i wykonywane jest szlifowanie.

Ważne jest prawidłowe użytkowanie

Piły tępią się szybciej przy cięciu różnego rodzaju płyt lub sklejek niż przy cięciu drewna litego, ponieważ produkty drewnopochodne zawierają kleje oraz różne zanieczyszczenia, wpływające na stopień zużywania się ostrza. Duże znaczenie ma też odpowiednie posługiwanie się urządzeniem, zachowywanie właściwej prędkości obrotowej czy prędkości posuwu. Bardzo ważna jest również dbałość o ostrze, między innymi poprzez stosowanie jak najlepszych ostrzarek.

– Użytkownik powinien przestrzegać wszystkich zaleceń producentów pił, ponieważ po przekroczeniu pewnego progu stępienia bardzo szybko następuje ich dalsze zużycie – mówi Maciej Borkowski z firmy Boran. – Obciążenia występujące w procesie cięcia bardzo szybko wówczas wzrastają, co skutkuje gorszą jakością obróbki materiału.

Producent ostrzarek wymienia kilka możliwych objawów zużycia piły. Przede wszystkim są to: wzmożony hałas podczas cięcia, możliwy spadek obrotów wrzeciona, rosnący pobór mocy, a także przegrzanie piły. Ma ona też wtedy tendencje do odchylania się na boki. Negatywnym efektem użytkowania stępionej piły może też być wyraźnie gorsza jakość powierzchni i krawędzi ciętego materiału. Piłę widiową uważa się za stępioną, jeżeli zaokrąglenia ostrzy przekraczają promień od 0,1 mm.

– Aby nie dopuścić do występowania takich zjawisk, należy systematycznie ostrzyć piły, zapobiegając tym samym nadmiernemu ich stępieniu – podkreśla Maciej Borkowski.

Model SOPW-150 do ostrzenia na sucho

Firma Boran specjalizuje się w konstruowaniu ostrzarek do pił tarczowych. W swojej ofercie posiada model SOPW-150 z mikroruchem II faza, który umożliwia zachowanie prawidłowej geometrii ostrza zęba. Rozwiązanie to polega na tym, że ściernica w pierwszej fazie wprowadzana jest w pewnej odległości od zęba, a następnie jest do niego dosuwana. Zapobiega to zeszlifowaniu końca ostrza zęba oraz w znacznym stopniu oszczędza ściernicę, chroniąc ją przed zaokrągleniem krawędzi nasypu ścierniwa.

– Ostrzarka SOPW-150, którą produkuje nasza firma, ostrzy piły tarczowe metodą na sucho – mówi Maciej Borkowski. – Zastosowana w niej ściernica ma nasyp ścierniwa dostosowany do tej metody ostrzenia, a konstrukcja mimo swej prostoty sprawia, że ostrzarka jest bardzo funkcjonalna. Można na niej ostrzyć piły o średnicy od 80 do 630 mm (opcjonalnie również większe) oraz wszystkie kształty zębów występujących w piłach tarczowych: proste, naprzemianskośne i trapezowe.

Dużą zaletą ostrzarki firmy Boran jest również to, że ostrzy ona zarówno kąty natarcia, jak i przyłożenia. W przypadku szlifowania tylko powierzchni natarcia warstwa zeszlifowana musi mieć większą grubość, natomiast w przypadku ostrzenia w jednym cyklu zarówno powierzchni przyłożenia, jak i natarcia zeszlifowane warstwy są znacznie mniejsze i pozwalają na wykonanie większej ilości ostrzeń.  

~bm