Dzięki ręcznym, a zarazem przenośnym drukarkom atramentowym można szybko i trwale oznakować każdy produkt.
Wykonywanie różnorodnych nadruków na paletach, opakowaniach drewnianych czy innych wyrobach z drewna i to począwszy od zwykłej daty, krótkiego opisu, po skomplikowane grafiki oraz kody kreskowe, umożliwiają drukarki atramentowe, których szerokie spektrum zaprezentowała firma Elabel Due na minionych targach Wood Tech Warsaw Expo.
– Pokazujemy przede wszystkim drukarki atramentowe, które oferujemy w wielu rodzajach i konfiguracjach – wyjaśniał w czasie targów Waldemar Galikowski, dyrektor handlowy Elabel Due. – Są to zarówno urządzenia przemysłowe do instalacji w linii produkcyjnej, które mogą pracować w pełnej automatyce, jak i drukarki ręczne, które są bardzo poręczne, elastyczne i funkcjonalne.
Trwały i szybki nadruk
W czasie wydarzenia firma skupiła się przede wszystkim na promocji mobilnych drukarek ręcznych. Umożliwiają one nadruk, czy to na drewnie, czy na innych powierzchniach, nie tylko chłonnych, ale także i niechłonnych, czyli np. lakierowanych i malowanych.
– To, co chcemy wyeksponować, to ręczne drukarki do nadruków, będące niszą na rynku – informował Waldemar Galikowski. – Posiadamy jedną z największych ich ofert w Polsce, zapewniając przy tym profesjonalne doradztwo podczas wyboru oraz serwis.
Elabel Due oferuje ręczne drukarki kilku producentów – zarówno europejskich, jak i z Chin czy Tajwanu, jednak na szczególną uwagę zasługują drukarki niemieckiej firmy Reiner. Dużym zainteresowaniem gości targowych cieszyła się ręczna drukarka atramentowa REINER 1025. Drukuje szybko i cicho na różnych powierzchniach – równych i nierównych, płaskich i o nieregularnych kształtach. Umożliwia znakowanie znaków alfanumerycznych, logo oraz kodów kreskowych. Urządzenie jest w 100 procentach mobilne, ale może być stosowane także stacjonarnie. Z tuszem szybkoschnącym może być wykorzystywane do drukowania na powierzchniach niechłonnych, takich jak metal czy tworzywa sztuczne.
Maksymalna wielkość zadruku wynosi 85 x 25,4 mm (szer. x wys.). Rozdzielczość drukowania to z kolei 300 dpi. Wzór odbicia można łatwo i szybko opracować na komputerze i przesłać do urządzenia za pomocą bluetootha lub micro USB. W pamięci urządzenia można zapisać do 256 wzorów odbić.
Ciekawym urządzeniem jest też ręczna drukarka atramentowa ink-jet Speed-i-Marker 940. To atramentowa drukarka wysokiej rozdzielczości z takimi samymi funkcjonalnościami jak poprzedniczka, jednak jest znacznie mniejsza i poręczniejsza, pozwalając na przechowywanie do 4 wzorów odbić w pamięci urządzenia.
– Drukarki ręczne, które oferujemy, potrafią nie tylko wydrukować datę, ale nawet tekst o wysokości 100 mm – podkreślał przedstawiciel Elabel Due. – Długość nadruku jest względna – w zależności od rodzaju urządzenia. Te większe mogą wydrukować praktycznie nieograniczoną długość znaków. Natomiast w przypadku tych w kształcie stempla jesteśmy ograniczeni do powierzchni np. 1 cal x 85 mm.
Urządzenia oferowane przez Elabel Due sprawdzą się doskonale przy znakowaniu palet, opakowań drewnianych czy płyt drewnopochodnych, nadrukowując kody IPPC, kody produktów albo logo klienta. Zaawansowana technika pozwala drukować tekst składający się z wielu wierszy, o różnej czcionce i wielkości.
Co ważne, urządzenia są proste w obsłudze, nie zajmują dużo miejsca i są niezawodne w każdych warunkach.
– Nasza bogata oferta drukarek mobilnych pozwala na indywidualny dobór urządzenia do potrzeb klienta – zaznaczał Waldemar Galikowski. – Dzięki ręcznym, a zarazem przenośnym drukarkom atramentowym można szybko i trwale oznakować każdy produkt.
Drukowanie z baz danych
Elabel Due swoje rozwiązania kieruje do każdej branży, pozwalając na datowanie, numerowanie, nadruk logo, kodów kreskowych i innych znakowań, mających na celu personalizację produktów.
Ponadto drukarki pozwalają na drukowanie z baz danych i współpracę z oprogramowaniem SAP, czyli rozwiązaniami ERP, zarządzającymi zasobami przedsiębiorstwa.
– Ręczne drukarki mają sterowniki Windows, więc możemy je podłączyć do systemu, tak jak klasyczną drukarkę – podsumowuje dyrektor handlowy Elabel Due. – Dzięki temu łatwo wyeksportować dane z programu SAP czy innego zlecenia i cieszyć się niczym nieograniczonym znakowaniem dowolnych produktów firmy.
~tekst i fot. Katarzyna Orlikowska