Morficzne stoły Cells wyróżnione w plebiscycie Must Have 2022

Morficzne stoły Cells wyróżnione w plebiscycie Must Have 2022

Surowiec do produkcji nóg stołów Cells – od polskiej marki RaGaBa – pozyskiwany jest z odpadów z wielkoseryjnej produkcji innych mebli. 

Liczne prostokąty, ostre rogi i krawędzie w przestrzeni domu negatywnie wpływają na nasze samopoczucie – wprowadzają niepokój, są męczące dla mózgu i zaburzają swobodny przepływ energii. Dlaczego zatem umieszczamy w naszych wnętrzach meble, które potęgują uczucie zmęczenia? RAGABA, polski producent mebli, oraz Wiktoria Lenart, projektantka wzornictwa przemysłowego, mówią dość i prezentują stoły, które do wnętrz wprowadzają harmonię.   

Właśnie ten sprzeciw był impulsem do stworzenia nowej linii stołów – Cells – które swoim subtelnym designem zachwycą każdego miłośnika urządzania wnętrz oraz sprawią, że poczuje on wewnętrzy spokój. Jak mówi Wiktoria Lenart, projektantka odpowiedzialna za proces projektowy na zlecenie firmy RAGABA: Stoły te zostały zaprojektowane dla wszystkich, którzy oprócz patrzenia na produkt chcą także go doświadczać i odczuwać. Jeśli ktoś zakocha się w tej formie, to na pewno znajdzie wersję dla siebie i swojego wnętrza.

Dlaczego takie kształty?

Nasze domy, mieszkania oraz ich wyposażenie są oparte na prostych liniach, kątach i osiach symetrii. Jednak takie otoczenie jest dla człowieka nienaturalne, a ostre kształty wprowadzają do przestrzeni niepokój. Intuicyjnie szukamy ciepła, delikatnych tekstur i kształtów. Naturalne, lekko płynące kształty koją i dają poczucie harmonii we wnętrzu. Kąty proste są męczące dla naszego mózgu, natomiast kształty inspirowane naturą pozwalają mu odpocząć i zrelaksować się.

Inspiracji do projektu było kilka, ale tą dominującą są miękkie, bioniczne kształty np. form komórek krwi w naszych ciałach. Trudne doświadczenia czasu pandemii sprawiły, że część z nas na nowo spojrzała na swoje domy. Weryfikowaliśmy, czy dobrze się w nich czujemy albo co możemy w nich poprawić, żeby i nasze samopoczucie na tym skorzystało. A zaokrąglone kształty i linie są dużo bardziej przyjazne w odczuwaniu przez człowieka, są dla nas naturalne – mówi projektantka.

Szeroka gama modeli

Stoły Cells są inspirowane naturą, jej ogromną różnorodnością i zmiennością zachodzących w niej procesów. Dlatego ich wyróżnikiem są nieregularne kształty oraz różnorodność barw i modeli. Tak jak grupa krwi definiuje pewne predyspozycje i potrzeby człowieka, tak stoły Cells pozwalają zdefiniować charakter wnętrza.

fot. Bartek Sadowski

Producent oferuje trzy wersje blatów stołów – o kształcie w obrębie kwadratu, prostokąta oraz nieregularnym, przeznaczone dla 6-8 osób. Blaty można dowolnie zestawiać z wysokościami nóg, tworząc tym samym odpowiedni do naszego wnętrza typ stołu lub ławy kawowej.

Taka możliwość personalizacji sprawia, że stoły Cells znajdą zastosowanie zarówno w salonie, jadalni czy domowym biurze. Doskonale sprawdzą się jako efektowna lada barowa, wyspa kuchenna, wygodny stół jadalny, elegancki stół konferencyjny czy intrygujący stolik kawowy.

Kolor wpisany w DNA

Od początku istnienia marki RAGABA jej motywem przewodnim jest kolor i jego wpływ na umysł, ciało i emocje. Tym razem, w przypadku stołów Cells, kolory mają wzmacniać przekaz płynący z kształtów, wprowadzać do wnętrza harmonię i ciepło – mówi Justyna Bielawska – założycielka marki RAGABA

Kolekcja dostępna jest w naturalnej okleinie jesionowej z naturalnego drewna oraz 17 wybarwieniach w wersji matowej ze specjalną, łatwą w czyszczeniu powłoką S-Matt odporną na plamy i odciski palców. Powłoka posiada wzmocnioną odporność na zarysowania, a w przypadku miejscowych uszkodzeń można poddać ją samonaprawie używając ciepłej ściereczki.

fot. Bartek Sadowski

Z natury rzeczy dobre

Markę RAGABA i Wiktorię Lenart połączyła nie tylko wspólna wizja produktu, ale też dbałość o środowisko naturalne. Stoły Cells wykonane z płyty MDF, drewna jesionowego i naturalnego forniru jesionowego są w pełni certyfikowane FSC. Co ciekawe, surowiec do produkcji nóg pozyskiwany jest z odpadów produkcyjnych z wielkoseryjnej produkcji innych mebli.

Dzięki technologii produkcji nóg do stołów Cells mogliśmy nadać życie materiałowi, który byłby traktowany w zwykłym procesie produkcyjnym jako odpad. To jest rzecz, która bardzo mnie cieszy – podsumowuje projektantka.

Więcej informacji technicznych:

  • Najmniejszy z blatów – ERIT – wpisany w kwadrat o wymiarach 130 cm x 130 cm
  • Średni blat – LIM – to kształt przypominający nieregularny kamyk lub limfocyt wpisany w prostokąt o wymiarach 130 cm x 100 cm.
  • Największy z blatów – LEUKO – wpisany w prostokąt o wymiarach 180 cm x 100 cm

Każdy z blatów można połączyć z 3 dostępnymi wysokościami nóg: 50 cm, 75 cm i 95 cm, co daje nam możliwość stworzenia aż 9 różnych stołów.

~ kor