Możliwość realizacji nietypowych projektów specjalnych

Możliwość realizacji nietypowych projektów specjalnych

Jednym z elementów składowych nowego ciągu technologicznego jest prasa TimberPress X 336, umożliwiająca produkcję CLT o dużych rozmiarach.

Postęp, który dokonał się w estońskiej firmie Arcwood od momentu jej założenia w 2002 r., jest ogromny. Rozwinęli produkcję od przetarcia po wysokowydajne linie do produkcji KVH, BSH, CLT.

Strategicznym Partnerem jej działalności okazała się niemiecka firma Minda Industrieanlagen, która wyspecjalizowała się między innymi w projektowaniu i wykonaniu niestandardowego rozwiązania służącego do produkcji drewna klejonego warstwowo (GLT) i krzyżowo (CLT), jak i – co bardzo ważne – systemu kompletowania zamówień i ich przygotowania do dostawy dla klienta z w pełni zautomatyzowanego magazynu.
Projekt zrealizowany w Arcwood, autorstwa Peetri Puit w Estonii, to linia produkcyjna offline do drewna klejonego krzyżowo. Offline, ponieważ lamele są produkowane na istniejącym systemie łączenia na wczepy klinowe i wprowadzane na linię CLT jako stos bloków.

W ogólnoeuropejskim przetargu Minda zwyciężyła nad innymi dostawcami. Tuż przed Ligną, w maju 2019 r. zamówienie złożyła firma Arcwood.
Nowo powstała w 2012 r. marka Arcwood by Peetri Puit symbolizuje symbiozę efektywności i elastyczności w budownictwie i architekturze. Podczas gdy większość firm skupiała się na ilości, Arcwood nadal chciał oferować swoim klientom konkretne, niestandardowe projekty.

Znalazł partnera do tego zadania w Minda, w rozwiązaniach dostosowanych do potrzeb klienta, do produkcji drewna klejonego warstwowo i drewna klejonego krzyżowo o wydajności około 40 000 m³ CLT rocznie, przy dwuzmianowym obciążeniu pracą.
Jednym z elementów składowych tego ciągu technologicznego jest prasa TimberPress X 336, umożliwiająca produkcję CLT o dużych rozmiarach. Proces produkcyjny z zastosowaniem tego urządzenia uwzględnia zarówno prasowanie wzdłużne, jak i poprzeczne. Prasa umożliwia klejenie elementów o szerokości od 2 050 do 3 600 mm, długości od 3 000 do 15 200 mm i grubości od 60 do 350 mm. Po zakończeniu procesu prasowania pakiety CLT są oceniane pod względem jakości z obu stron, do czego wykorzystywana jest specjalna obrotnica, a jeśli jest to konieczne – naprawiane i szlifowane.

Linię zaprojektowano w taki sposób, aby umożliwiała także produkcję jednostkową.
Jest ona sterowana przez nadrzędny system kontroli produkcji Minda, który umożliwia współpracę z systemem przygotowania produkcji potencjalnego klienta. Arcwood może się pochwalić niezwykle szeroką ofertą składającą się z KVH, GLT i CLT, a także wyrobów stolarskich, z możliwością montażu u klienta. W momencie, gdy cały potrzebny asortyment dostarczany jest z jednego źródła, stanowi on dużą wartość dodaną dla klienta. Główne rynki zbytu na tego typu elementy to Finlandia, Niemcy, Rosja i kraje bałtyckie.
Minda skutecznie przekonała osoby decyzyjne w firmie Arcwood do swojego pomysłu na elastyczną, wysokowydajną i maksymalnie zautomatyzowaną produkcję CLT. Ostateczną decyzję podjęto po wizytach u kilku znanych producentów, w zakładach, w których obejrzeć można było pracujące, podobne rozwiązania.

W efekcie, w hali o powierzchni 2 100 m2 zainstalowano linię produkującą rocznie, w systemie dwuzmianowym, około 40 000 m3 drewna klejonego krzyżowo. Oprócz tego nowa instalacja charakteryzuje się minimalnym zapotrzebowaniem na obsługę. Nasza polska grupa DRETECH, jako przedstawiciel handlowy niemieckiego koncernu, także uczestniczy w projektach Minda, nie tylko w zakresie obsługi sprzedaży, inwestycji, ale i wspomaga swoimi wykwalifikowanymi technikami montaże dostarczanych linii oraz uczestniczy w procesie ich produkcji.
Technicy Dretechu są integralną częścią obsługi posprzedażowej, serwisowej, szkoleniowej technologii wdrażanych przez Minda.
Nie da się ukryć, iż rozwiązania Minda są niczym ubranie uszyte u krawca… na miarę… pod konkretne potrzeby inwestorów.

~Artykuł promocyjny