Dzięki nowej konfiguracji maszyn Polskiej Grupy CNC na jednym urządzeniu można dokonać rozkroju elementów drewnianych i drewnopochodnych na przykład pod stelaże, ale także pianki i innych rodzajów wypełnień mebli tapicerowanych.
Trzy modele ploterów frezujących: 2030 ATC, 1525 ATC oraz 2030 SPECIAL, zaprezentowała w marcu, w czasie targów Wood Tech Warsaw Expo, Polska Grupa CNC.
Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje nowy model 2030 ATC. Maszyna ta w standardzie służy do obróbki drewna, płyt drewnopochodnych, tworzyw sztucznych, kompozytów i metali miękkich, ale na targach w Nadarzynie zaprezentowana została w zupełnie nowej konfiguracji.
– Wyposażyliśmy ją w rozwiązanie umożliwiające obróbkę także materiałów piankowych i filcowych, które możemy rozcinać na dowolne kształty – podkreśla Krzysztof Łapiński z PG CNC. – Czyli jest to maszyna odpowiednia nie tylko dla producentów mebli twardych, ale także tapicerowanych. Dzięki nowej konfiguracji na jednym urządzeniu można dokonać rozkroju elementów drewnianych i drewnopochodnych na przykład pod stelaże, ale także pianki i innych rodzajów wypełnień mebli tapicerowanych, co otwiera przed tym ploterem zupełnie nowe możliwości zastosowań.
Wielkość stołu roboczego maszyny – jak sama jej nazwa na to wskazuje – wynosi 2 x 3 m, a dokładnie 2,10 x 3,10 m.
Co więcej, maszyna należy do urządzeń z serii ATC. Oznacza to, że posiada dodatkowo wzmocnioną konstrukcję oraz zastosowane serwonapędy AC na każdej osi. Konstrukcja obrabiarki wykonana jest ze stali, co daje jej dużą sztywność, a także wytrzymałość na przeciążenia związane z procesem obróbki. Ponadto została wyposażona w przyjazny interfejs łatwy w obsłudze, ale posiadający również zaawansowane funkcje.
Sterowanie maszyną odbywa się za pomocą kontrolera, który posiada własny procesor oraz pamięć operacyjną, co zapewnia stabilną i niezawodną pracę. Sterownik maszyny posiada funkcję aktywnej analizy wektorów, dzięki czemu praca urządzenia jest płynna, a uchyb przy obróbce niewielki.
Ploter zastępuje pilarkę
W czasie targów Wood Tech Warsaw Expo stolarze interesowali się także modelem 2030 SPECIAL. Seria SPECIAL to plotery dedykowane każdej wielkości zakładom produkcyjnym. Idealnie sprawdzą się przede wszystkim w branży meblarskiej i drzewnej, ale także reklamowej, odzieżowej, tapicerskiej czy produkcji opakowań.
Urządzenie 2030 SPECIAL przeznaczone jest do pracy w trzech osiach, umożliwiając cięcie, grawerowanie, frezowanie, wycinanie i wiercenie, jak i obróbkę trójwymiarową najróżniejszych materiałów.
– W czasie targów na tej maszynie pokazaliśmy możliwości rozkroju płyt laminowanych z prędkościami 15 m/min – dodaje Krzysztof Łapiński – oraz udowodniliśmy, że wszystkie rozkroje można przenieść z pilarki na ploter, który jest w stanie zastąpić z powodzeniem piłę! Pytanie o to: czy ploterem można zastąpić pilarkę i dzięki temu ułatwić sobie pracę, jest bardzo często zadawane przez stolarzy. Tnąc na pilarce, trzeba cały czas operować obrabianym materiałem. A w naszym ploterze wystarczy położyć płytę na stole obróbczym, zaś rozkrój odbywa się sam przez maszynę.
W planach udział w Lignie
Wszystkie maszyny PG CNC projektowane i produkowane są pod zamówienie klienta i według specjalistycznego omówienia jego potrzeb technologicznych. Wszystkie zaopatrzone są w odpowiednie oprogramowanie CAD/CAM, umożliwiające szybkie i łatwe projektowanie elementów, które następnie program konwertuje na tzw. G-code. Możliwy jest również import gotowych plików z innych programów. Producent nie ogranicza się do jednego oprogramowania, gdyż współpracuje z oferentami wielu programów dostępnych na rynku, co daje użytkownikom elastyczność wyboru i konfiguracji. Polska Grupa CNC obecnie szykuje się na targi LIGNA w Hanowerze, gdzie zaprezentuje się jako wystawca. Wszak eksport stanowi już blisko 20 proc. całej sprzedaży firmy. – Bardzo dobrze rozwija nam sprzedaż na Litwie, Łotwie, w Estonii, Szwecji, Norwegii i Francji – komentuje Krzysztof Łapiński. – Ekspansja na zachód Europy jest w naszym planie strategicznym, dlatego z dużym apetytem czekamy na nadchodzące targi Ligna.
~Katarzyna Orlikowska