Na targach LIGNA nie zabraknie szerokiej oferty technologii dla budownictwa drewnianego

Na targach LIGNA nie zabraknie szerokiej oferty technologii dla budownictwa drewnianego

Zrównoważona produkcja budowlana wymaga nowoczesnych rozwiązań, a te zostaną zaprezentowane już w maju – na targach LIGNA 2023.

Budownictwo zwraca się w stronę drewna dlatego na nadchodzących targach LIGNA, które prezentują najszerszą na świecie gamą maszyn do obróbki drewna, jednym z głównych tematów przewodnich będzie „Prefab Building Processes”.

Budownictwo z drewna zyskało w minionych latach ogromny udział w rynku w porównaniu z konwencjonalnymi sposobami budowlanymi. Jednym z powodów jest ekologia. Jako naturalny i odnawialny surowiec, drewno wpływa w znaczący sposób na redukcję emisji CO2 podczas produkcji i budowy domów niż inne materiały budowlane. Ponadto domy z drewna stają się coraz bardziej ekonomiczne – trend ten można dodatkowo wzmocnić poprzez optymalizację procesów prefabrykacji. Dzieje się tak, ponieważ prefabrykacja elementów ściennych i stropowych, w tym drzwi i okien, kompletnych wiązarów dachowych, schodów i wielu innych elementów, które można wstępnie zmontować w kontrolowanych warunkach, pomaga osiągnąć wyższą jakość oraz skrócić czas budowy konstrukcji drewnianych.

Mówiąc o budownictwie drewnianym nie można zapomnieć o CLT czyli drewnie klejonym krzyżowo będącym budowlanym materiałem przyszłości. Według prognoz, popyt na CLT będzie znacząco rósł, co z kolei może skutkować ponad 30-procentowym wzrostem popytu na linie do produkcji CLT w nadchodzących latach.

Tylko przemysłowa prefabrykacja i inteligentne połączenie zrównoważonych materiałów, takich jak drewno, umożliwi osiągnięcie celów klimatycznych i zrównoważonego rozwoju – mówi Darko Zimbakov, wiceprezes firmy WEINMANN Holzbausystemtechnik, która szeroką ofertę technologii dla nowoczesnego budownictwa drewnianego zaprezentuje na targach LIGNA 2023.

W czasie wydarzenia, na stoiskach kilkudziesięciu innych firm specjalizujących  się w tym sektorze, zwiedzający będą mogli obejrzeć rozwiązania dla całego procesu prefabrykacji: od projektów i planowania, przez obróbkę, po logistykę w zakładzie, a także na placu budowy.

Dla przykładu szwedzka firma Randek – ekspert w technologiach prefabrykacji konstrukcji drewnianych, łączący postęp technologiczny i wieloletnie doświadczenie – zaprezentuje zarówno proste maszyny do użytku na budowach po złożone systemy z elementami robotów dla dużych zakładów produkcyjnych.

Z kolei niemiecka firma Reichenbacher – specjalista w zakresie obróbki CNC kompletnych elementów ściennych i stropowych, pomaga firmom budowlanym zaoszczędzić czas, a tym samym koszty, przy jednoczesnej poprawie jakości ich pracy. Swoje najnowsze rozwiązania zaprezentuje także już w maju – na Lignie.

Na targach – w wyjątkowej przestrzeni LIGNA.Stage nie zabraknie także wystąpień ekspertów, którzy będą dyskutować o tym, w jaki sposób poszczególne etapy procesu prefabrykacji można zharmonizować z aktualnymi trendami w budownictwie drewnianym. Elementaryzacja i standaryzacja, wielokondygnacyjne konstrukcje drewniane, budynki hybrydowe, budynki modułowe i budownictwo „seryjne” – o tym wszystkim będzie można usłyszeć w Hanowerze – w dniach 15-19 maja. W czasie targów odbędzie się także wręczenie German Timber Construction Award (Niemieckiej Nagrody Budownictwa Drewnianego) – konkursu organizowanego przez Holzbau Deutschland i odbywającego się pod patronatem niemieckiego Federalnego Ministra Budownictwa.

~ Katarzyna Orlikowska