Rocznie 750 tys. m3 tarcicy sosnowej będzie produkowane w nowym tartaku Metsä Group. Wyroby będą skierowane przede wszystkim na rynek europejski i azjatycki.
Nowy tartak firmy Metsä Fibre, będącej częścią Metsä Group, został uroczyście otwarty 10 października. Zlokalizowany w miejscowości Rauma (południowo-zachodnia Finlandia) jest największą inwestycją tartaczną w Finlandii, której koszt wyniósł 260 mln euro.
Inauguracji tartaku dokonała sama premier Finlandii – Sanna Marin wraz z Ilkką Hämälä – prezesem i dyrektorem generalnym Metsä Group oraz Jussi Linnarantą – prezesem zarządu Metsäliitto.
Decyzja inwestycyjna Metsä Fibre była podyktowana silnym wzrostem światowego popytu na tarcicę premium, produkowaną w sposób zrównoważony. Budowę tartaku Rauma rozpoczęto wiosną 2020 r., a produkcję uruchomiono 30 września 2022 r. Nowy tartak ma roczną zdolność produkcyjną 750 000 m3 tarcicy sosnowej i zużywa około 1,5 mln m3 kłód pozyskiwanych z finlandzkich lasów. Ma osiągnąć pełną zdolność produkcyjną do końca 2023 r.
– Nowo otwarty tartak w Rauma pomoże Metsä Group zwiększyć produkcję wyrobów, które długoterminowo magazynują węgiel w bardzo efektywny sposób i zapewnią klientom jeszcze lepsze wsparcie dla zrównoważonego rozwoju oraz stopniowego wycofywania surowców kopalnych – powiedział Ilkka Hämälä.
Sprawna logistyka dzięki wysyłkom z portu
Zatrudnienie w tartaku znalazło około 100 osób i około 500 osób w bezpośrednim łańcuchu dostaw. Tartak ma być także światowym prekursorem technologii i wydajności. Produkcja odbywa się nieprzerwanie na trzy zmiany w oparciu o najnowocześniejsze modele operacyjne.
Tarcica przemieszcza się wzdłuż linii przetwórczej bez żadnych ręcznych etapów pracy. Całość zarządzana jest przez systemy wizyjne oraz sterowana przez rozwiązania informatyczne zapewniające lepsze warunki do produkcji tarcicy o stałej jakości i wydajności przemysłowej.
– Zrównoważona produkcja tarcicy opiera się na zrównoważonej gospodarce leśnej, certyfikowanym i identyfikowalnym surowcu drzewnym oraz produkcji niskoemisyjnej – podkreśla Ismo Nousiainen, CEO w Metsä Fibre.
Tarcica produkowana w Raumie jest sprzedawana głównie do Europy i Azji. Lokalizacja tartaku umożliwia sprawną logistykę transportu tarcicy do klientów przez tamtejszy port. Nowy tartak nie posiada własnych magazynów. Zamiast tego gotowa tarcica jest pakowana i automatycznie ładowana na ciężarówki, które przewożą ją bezpośrednio do portu.
Zamknięty obieg wykorzystania surowca
Nowy tartak został zbudowany obok celulozowni Metsä Fibre Rauma, aby oba zakłady mogły produkować w procesie synergii.
– Pełne wykorzystanie surowca drzewnego ma kluczowe znaczenie dla naszej unikalnej koncepcji bioproduktów – informuje Ismo Nousiainen. – Kora i trociny – czyli odpady powstające podczas produkcji tarcicy – są wykorzystywane do produkcji bioenergii, a wióry jako surowiec do produkcji pulpy. Produkcja pulpy wytwarza bioenergię dla tartaku, a nadwyżka energii jest sprzedawana poza zintegrowanym tartakiem. Ponadto w przyszłości ta inwestycja umożliwi zarówno tartakowi, jak i celulozowni w Rauma funkcjonowanie bez użycia paliw kopalnych.
~ Katarzyna Orlikowska