Instalacja systemu nawilżania powietrza Airtec® w fabryce mebli w Nowym Mieście Lubawskim przyniosła szereg korzyści w aspekcie zdrowia, komfortu pracy i bezpieczeństwa. Przede wszystkim skutkuje redukcją zapylenia oraz ogranicza zagrożenie związane z zapłonem pyłu. Równie ważne jest podniesienie wilgotności i wsparcie chłodzenia. W efekcie zainstalowany system poprawia komfort pracy załogi Szynaka Meble, niezmiennie przez cały rok.
Fabryka Mebli „Szynaka”, wchodząca w skład Grupy Meblowej Szynaka, to jeden z największych producentów mebli w Polsce, oferujący szeroki asortyment mebli do salonu, sypialni, jadalni, biura oraz innych pomieszczeń. Szynaka Meble jest rodzinnym przedsiębiorstwem z tradycjami, które powstało w 1957 roku. Siedziba firmy znajduje się w Lubawie (województwo warmińsko-mazurskie). Marka jest znana z zaawansowanego zaplecza technologicznego oraz dbałości o środowisko, co przejawia się w certyfikowanych procesach produkcji i zrównoważonym podejściu do zarządzania zasobami.
Grupa Meblowa Szynaka posiada sześć zakładów produkcyjnych, zlokalizowanych w różnych miejscowościach, w tym w Nowym Mieście Lubawskim, gdzie znajduje się między innymi Fabryka Mebli „Szynaka”. To właśnie tutaj, na przełomie maja i czerwca 2023 r., w hali produkcyjnej o powierzchni 15 tys. m2 został zainstalowany nowoczesny, wysokociśnieniowy system nawilżania i adiabatycznego chłodzenia powietrza Airtec®.
Głównym celem instalacji systemu Airtec® było podniesienie komfortu pracy załogi Szynaka Meble. Cel ten został zrealizowany w 100 proc., a dodatkowo inwestycja ta przyniosła szereg innych korzyści.
– Najbardziej zależało nam na poprawie warunków pracy, wynikającej z redukcji zapylenia – mówi Stanisław Robaczewski, dyrektor ds. produkcji w Fabryce Mebli „Szynaka”. – Ważne było również dotrzymanie wymaganych parametrów technologicznych. Wcześniej nie mieliśmy żadnej instalacji, a od kiedy działa u nas system Airtec®, efekty są widoczne i odczuwalne przez załogę. Nasz cel został osiągnięty, a instalacja rozwiązała problemy związane z zapyleniem w hali produkcyjnej.
Wieloaspektowe korzyści
Trzeba bowiem nadmienić, że w Fabryce Mebli „Szynaka” obrabia się głównie płytę wiórową, a powstały w wyniku tego procesu pył jest bardzo drobny, lotny i drażniący. W tym wypadku korzyści wynikające z instalacji systemu nawilżania dla pracowników są bezpośrednie i odczuwalne od razu.
Mowa oczywiście o redukcji zapylenia, która to w znaczący sposób poprawia komfort pracy, a także ma pozytywny wpływ na zdrowie pracowników. Przede wszystkiem zmniejsza ryzyko chorób związanych z wdychaniem pyłów, szczególnie drobnych frakcji, w tym pyłów szkodliwych dla człowieka ze względu na skład chemiczny, pyłu drzewnego o potwierdzonym działaniu rakotwórczym (pył dębu). Zmniejszenie ryzyka powstania zapalenia spojówek w wyniku podrażnienia przez drobne frakcje pyłu w powietrzu czy zminimalizowanie ryzyka przesuszenia śluzówek, szczególnie nosa, gardła i oczu w wyniku podniesienia wilgotności, to kolejne pozytywne efekty działania systemu Airtec®.
Ale redukcja zapylenia nie była jedynym aspektem, który był brany pod uwagę przy wyborze tego systemu.
– Rozmowy w firmie Szynaka Meble koncentrowały się na wielu aspektach. Nie braliśmy pod uwagę tylko materiału, na którym oparta jest produkcja (płyta wiórowa), ale uwzględniliśmy wszystko to, co dzieje się w obrębie hali produkcyjnej. W efekcie zaproponowaliśmy najbardziej odpowiedni system dla tego rodzaju produkcji – mówi Robert Tarnowski, dyrektor projektu w firmie Airtec.
System oprócz redukcji zapylenia przyniósł szereg innych korzyści. Jego instalacja przyczyniła się również do obniżenia temperatury w otoczeniu (dodatkowa funkcja nawilżania), stanowiąc wydajny układ wspomagający chłodzenie. W efekcie podnosi komfort i zmniejsza stres termiczny (szczególnie latem).
Pośrednio poprzez redukcję zapylenia i podniesienie wilgotności zdecydowanie wzrosło bezpieczeństwo w hali produkcyjnej. Mniejsze ryzyko zapłonu i wybuchu pyłu to mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia pożaru.
– W przypadku pewnych stężeń pyłu mamy środowisko narażone na zapłon, szczególnie zimą – w kombinacji suchego powietrza, zapylenia i gromadzących się ładunków elektrostatycznych wzrasta ryzyko zapłonu. Nasz system poprzez redukcję ładunków elektrostatycznych oraz obniżenie lotności pyłów eliminuje to ryzyko – tłumaczy Robert Tarnowski.
Gwarantowany efekt
Po ponad rocznym użytkowaniu systemu Airtec®, dzisiaj można śmiało potwierdzić, że spełnił on zarówno oczekiwania klienta, jak i założenia autorów projektu. Firma Airtec dostarcza bowiem każdorazowo rozwiązania „szytę na miarę” i nie inaczej było w przypadku Fabryki Mebli „Szynaka”.
W Nowym Mieście Lubawskim zainstalowano duży system nawilżania i chłodzenia wysokociśnieniowego, którego sercem jest centrala sterująca HydroSens™ z pompą o wydajności 1200 l/h.
– Jest to największy dostępny typoszereg ze względu na możliwość potencjalnej rozbudowy w przyszłości – mówi dyrektor projektu. – Obejmuje on 5 stref sterowania w 2 dużych halach. Wydajność systemu na tę chwilę to 757,4 l/h. Centrala posiada funkcję sterowania zdalnego i kontroli za pośrednictwem sieci wewnętrznej. Sterowanie odbywa się poprzez dostarczone przez nas dedykowane oprogramowanie SCADA.
Airtec® HydroSens odbiera bodźce z otoczenia za pośrednictwem sieci czujników wilgotności, przepływu, energii, ciśnienia, temperatury i czasu, reagując i dostosowując swoje działanie do zmieniającego się otoczenia.
Funkcja SafeSens monitoruje przepływ wody w każdej ze stref, co w połączeniu z sygnałami czujników sterujących w pomieszczeniach, pozwala urządzeniu na bieżąco dostosowywać wydajność pracy do aktualnego zapotrzebowania.
Funkcja HygenicSens monitoruje pracę układu pompowego, kalibruje przepływ wody oraz aktywnie eliminuje recyrkulację wody w obiegu zamkniętym. Dodatkowa podfunkcja higienicznego płukania zapobiega stagnacji oraz podgrzewaniu wody w układzie.
Funkcja EnergySens optymalizuje wydajność energetyczną układu, a w szczególności pracę pompy oraz działanie wentylatorów w jednostkach atomizujących. W sumie w zakładzie w Nowym Mieście Lubawskim działają 242 dysze atomizujące. W jednej hali znajdują się 3 strefy sterowania ze 162 dyszami o wydajności 2,7 l/h (po 54 dysze na strefę). W drugiej zaś hali – dwie strefy sterowania z 80 dyszami o wydajności 4,0 l/h (po 40 na strefę).
~gac