Nie tylko sprzedajemy maszyny, ale przede wszystkim zapewniamy ich serwis

Nie tylko sprzedajemy maszyny, ale przede wszystkim zapewniamy ich serwis

Coraz więcej producentów decyduje się na zakup maszyn używanych, których nadrzędną przewagą nad nowymi jest atrakcyjna cena i krótki czas dostawy, o czym rozmawiamy z Edoardo Rossim – sales managerem w firmie Ferwood.

GPD: Odwiedziłeś Polskę i tegoroczne targi Drema, na których się spotykamy. Próżno na nich szukać w tym roku maszyn używanych, w ofercie których specjalizuje się Ferwood. Jednak czy duże jest zapotrzebowanie na tego typu technologie w naszym kraju?

Edoardo Rossi: Polski rynek jest jednym z tych, na których Ferwood odnotowuje największą dynamikę sprzedaży i znajdzie się w tegorocznej czołówce rynków o największym wolumenie sprzedaży. Tak więc bez dwóch zdań należy stwierdzić, że zapotrzebowanie na używane maszyny, takie jakie oferuje Ferwood, jest w Polsce bardzo duże. W tym roku, a on się przecież jeszcze nie skończył, sprzedaliśmy już przeszło 40 maszyn w Waszym kraju. Bardzo wierzymy w ten rynek, dlatego też powiększamy ekipę Ferwood dostępną w Polsce, i oprócz Grzegorza będzie niedługo tutaj kilku innych pracowników, gotowych do obsługi klientów w kraju nad Wisłą.

GPD: W jakiego rodzaju maszynach Ferwood się specjalizuje?

E.R.: Przede wszystkim w maszynach do produkcji mebli. Dostarczamy obrabiarki czołowych światowych producentów, jak Homag, Biesse, IMA, SCM i wielu innych. Sprzedajemy nie tylko okleiniarki, pilarki, wiertarki, centra obróbcze, szlifierki czy maszyny lakiernicze, ale także rozbudowane linie produkcyjne. Jesteśmy je w stanie kompletować z maszyn od różnych dostawców i konfigurować w oparciu o ustalenia z klientem i jego wymagania technologiczne. Poza tym w minionym roku, podążając za zapytaniami z rynku, powiększyliśmy nasz asortyment o maszyny przemysłowe i linie technologiczne. Z każdym rokiem zwiększamy sprzedaż zarówno pojedynczych maszyn, jak i linii produkcyjnych, co oznacza, że niejednokrotnie wyposażamy fabryki w cały komplet obrabiarek niezbędnych do określonej produkcji.

Firma dostarcza obrabiarki czołowych światowych producentów, jak Homag, Biesse, IMA, SCM i wielu innych. fot. Ferwood

GPD: Ferwood działa na rynku od 2004 roku, ale w Polsce zdaje się dopiero od kilku lat…

E.R.: 4 lata temu do naszego zespołu dołączył Grzegorz Młodecki, który odpowiada za sprzedaż na polskim rynku i służy pomocą doradczą wszystkim klientom zainteresowanym naszymi maszynami. Bardzo szybko stał się on ważną częścią naszej rodziny Ferwood, gdyż w codziennej pracy cenimy przyjaźń oraz bliskie relacje z członkami naszej załogi. Od tego momentu sprzedaż na polskim rynku… eksplodowała.

GPD: Co przyciąga do Ferwood klientów i wyróżnia Waszą ofertę?

E.R.: Klienci kupują w Ferwood nie tylko wysokiej jakości maszyny, bo obligatoryjnie zapewniamy także doradztwo technologiczne i serwis posprzedażowy oraz gwarancyjny. Wyróżnia nas stosunek jakości do ceny, czyli za rozsądne pieniądze oferujemy świetne technologie od renomowanych dostawców. Atutem Ferwood jest też szeroki zakres maszyn dostępnych od ręki – w Pollenzo, w północnych Włoszech, gdzie znajduje się siedziba naszej firmy – posiadamy magazyn o powierzchni 20 tys. m2 wypełniony obrabiarkami gotowymi do sprzedaży. Obecne stany magazynowe to ok. 300 maszyn. Wyróżnikiem jest też krótki czas dostawy, który trwa średnio 2-3 miesiące.

GPD: Powróćmy do wspomnianej przez Ciebie jakości, bo obecnie stała się ona pustym sloganem – każdy ją ma, zapewnia i gwarantuje. I dla każdej firmy oznacza ona coś innego. Czym jest zatem jakość w przypadku maszyn Ferwood?

E.R.: Przede wszystkim musimy zdefiniować, co to znaczy „odnowione maszyny”. Wewnątrz Ferwood stosujemy niezwykle surowe standardowe procedury w naszym procesie renowacji. Każdy krok dokładnie sprawdzamy w ramach ścisłych wytycznych, które pozwalają nam przywrócić maszynę do oryginalnych tolerancji producenta. Wymieniane są główne części ulegające zużyciu, a także mechaniczne, elektryczne, elektroniczne i pneumatyczne. Wykonujemy więc przegląd wszystkich części, a także ich naprawę i wymianę w przypadku uszkodzenia. Ponadto kontrolujemy i aktualizujemy zabezpieczenia oraz oprogramowanie i zmiany techniczne zgodnie z projektem klienta. Następnie odbywa się przygotowanie i ustawienie maszyny oraz testowanie jej działania na naszym materiale lub elementach dostarczonych przez klienta. Każda maszyna jest dostarczana z kompletną listą wykonanych prac konserwacyjnych. Cały proces zakończony jest montażem maszyny w hali produkcyjnej klienta, który realizowany jest za pomocą naszego wyspecjalizowanego zespołu. Potem następuje uruchomienie techniczne i szkolenie operatorów. To pozwala nam certyfikować maszyny „Ferwood Approved” i udzielać standardowej 6-miesięcznej gwarancji. Na tym jednak serwis dla Ferwood się nie kończy, ponieważ obsługujemy każdą sprzedaną maszynę i służymy pomocą w razie problemów. I tu pojawia się drugi składnik opisujący naszą jakość, czyli serwis, który działa w 100 proc. Warto również podkreślić, że posiadamy wiele maszyn w bardzo dobrym stanie, które klienci mogą kupić bez remontu.

Siedziba Ferwood znajduje się w Pollenzo, w północnych Włoszech. fot. Ferwood

GPD: Jak serwis Ferwood działa w praktyce?

E.R.: Każda sprzedana maszyna objęta jest gwarancją. W zależności od pakietu, jaki klient wybierze, może ona wynosić od 3 miesięcy do roku. Pakiet gwarancyjny obejmuje również serwis posprzedażowy, czyli wizyty techników w celu przeglądu maszyn lub przyjazd do firmy w przypadku, kiedy z maszyną będzie się działo coś złego. Dzięki naszemu serwisowi dajemy pełne bezpieczeństwo klientom we współpracy z nami. Oni wiedzą, że po zakupie maszyny Ferwood nie pozostaną sami i że na nasz serwis gwarancyjny oraz posprzedażowy mogą liczyć w każdym momencie.

GPD: Jak długo trzeba czekać za zamówioną maszyną?

E.R.: Wszystko zależy od tego, jaki jest to typ urządzenia i jakie są oczekiwania nabywcy co do jej remontu. W przypadku standardowych maszyn są to 2 miesiące, do 6 miesięcy w przypadku nietypowych lub bardziej zaawansowanych technologii, co w porównaniu do czasu oczekiwania za nowymi maszynami – co średnio na rynku wynosi około 12 miesięcy – jest bardzo korzystnym terminem, zwłaszcza w przypadku dużych i profesjonalnych obrabiarek, w których ofercie się specjalizujemy.

GPD: Czy zatem lepiej kupować używane – świetnie wyremontowane maszyny, niż nowe?

E.R.: Wszystko zależy od preferencji, oczekiwań i budżetu klienta. W Ferwood oferujemy wiarygodną alternatywę dla nowych technologii. Nadrzędną przewagą maszyn używanych nad nowymi jest atrakcyjna cena i krótki czas dostawy. Myślę, że uznanie dla naszych maszyn bierze się z samego rynku i klienci, którzy kupują jedną lub dwie maszyny od Ferwood, proszą o więcej. Nasza sprzedaż dynamicznie rośnie z roku na rok, co najlepiej świadczy o atrakcyjności naszych technologii i konkurencyjności w stosunku do nowych maszyn. Firma posiada swoje przedstawicielstwa na całym świecie, wielkość eksportu wynosi 85 proc., obroty firmy w ostatnich latach wzrosły o ponad 60 proc., a każdego roku wykonujemy kilkaset instalacji maszyn, które sprawdzają się w tysiącach przedsiębiorstw – od małych zakładów do największych fabryk.

GPD: Dziękuję za rozmowę.  

~ rozmawiała Katarzyna Orlikowska