Nie zamierzamy odpuścić stabilnego tempa rozwoju

Nie zamierzamy odpuścić stabilnego tempa rozwoju

Firma MGJ, zaczynając od przerobu na poziomie 5000 m3 rocznie w 1995 roku, dziś osiąga wynik bliski 50 000 m3 rocznie, będąc tym samym liczącym się partnerem biznesowym w branży drzewnej.

Firma MGJ z Leśniewa jest liderem w produkcji suchej tarcicy liściastej w Polsce. Swój profesjonalizm w procesie produkcyjnym osiągnęła dzięki prawie 30-letniej obecności na rynku drzewnym. Od zawsze właściciele MGJ stawiali sobie ambitne cele. Na początku funkcjonowania firma zatrudniała 5 osób, a przerób kształtował się na poziomie 5000 m3 okrągłego drewna iglastego rocznie. W tamtym czasie zakład produkował drewno konstrukcyjne i budowlane na potrzeby społeczności lokalnej (sprzedaż detaliczna). Jedynym odbiorcą hurtowym była Stocznia Komuny Paryskiej w Gdyni, dla której produkowano głównie tarcicę na rusztowania używane do produkcji statków. W 1998 r. wybudowano własną kotłownię, która umożliwiła dalszy rozwój: budowę dwóch pierwszych suszarń, a co za tym idzie – oferowanie suchej tarcicy. W tym samym czasie obroty ze stocznią zaczęły się zmniejszać, co zmusiło właścicieli do poszukiwania alternatyw. Firma kontynuowała dalsze inwestycje w komory suszarnicze, co umożliwiło zwiększenie sprzedaży tarcicy suchej. Ze względów ekonomicznych wprowadzono do oferty suchą tarcicę liściastą, która okazała się produktem bardziej rentownym. Ta strategia działania doprowadziła do sytuacji, w której aktualnie firma MGJ posiada 3 kotły o łącznej mocy 6,5 MW, 24 komory suszarnicze o wydajności 2300 m3 miesięcznie, a rocznie przeciera około 50 000 m3.

– Wieloletnia obecność na rynku, poparta ciągłym rozwojem spowodowała, że dziś MGJ posiada niezwykle nowoczesny park maszynowy, duże zaplecze suszarnicze oraz wykwalifikowaną kadrę – mówi dr Małgorzata Wejer, dyrektor ds. badań i rozwoju. – Na przestrzeni 28 lat działalności uzyskaliśmy wiele nagród i wyróżnień w kategorii innowacyjności, dynamicznego rozwoju i społecznej odpowiedzialności.

Szeroka oferta tarcicy

Bez wątpienia dzisiaj MGJ jest specjalistą na rynku tarcicy, który zmieniał się wraz z rozwojem firmy. 

– Rynek tarcicy zmieniał się równie dynamicznie jak zachowania konsumenckie. Był czas, kiedy notowaliśmy wyraźny popyt na grubą tarcicę wysokiej jakości, były też momenty, kiedy największym zainteresowaniem cieszyła się cienka tarcica. Rynek tarcicy przechodzi takie same fazy jak pozostałe branże. Sukces polega na tym, by być świadomym tych zmian i w odpowiednim momencie zareagować. Przygotować taką ofertę, której oczekuje rynek, a następnie dotrzeć do odbiorców – mówi dr Małgorzata Wejer.

Obecnie ten nowoczesny, rodzinny zakład oferuje suchą, nieobrzynaną tarcicę liściastą w następujących gatunkach: akacja, buk, brzoza, dąb, grab, jawor, jesion, klon, olcha w grubościach 26-70 mm i klasach I-III (wg Polskich Norm). W swojej ofercie posiada również suchą tarcicę bukową parzoną. W zależności od jakości otrzymanego materiału, tarcica odbierana jest w następujących klasach: I, II, III, stelażowa, szkieletowa, twardzielowa, mix I-III, mix II-III oraz niepełnowartościowa (NPW).

Produkty oferowane przez MGJ są najwyższej jakości, którą gwarantuje przede wszystkim surowiec, innowacyjny proces produkcyjny oraz przyznane certyfikaty jakości.

– Z myślą o naszych klientach surowiec do produkcji tarcicy liściastej pozyskujemy z najlepszych regionów Polski. Dzięki ciągłemu usprawnianiu procesu produkcyjnego osiągnęliśmy wysoki przerób drewna liściastego, co z kolei sprawia, że w porównaniu z konkurencją jesteśmy w stanie zaoferować szeroki zakres grubości tarcicy. To, co nas wyróżnia spośród innych przedsiębiorstw produkcyjnych na rynku drzewnym, to czytelny i jasny system odbioru tarcicy ze szczegółową specyfikacją dołączoną do faktury. Niespotykanym zabiegiem technologicznym, który gwarantuje utrzymanie dobrej jakości tarcicy, jest pakowanie paczek w folie. Wysoką jakość naszej tarcicy potwierdzają również certyfikaty, takie jak FSC, FSC Control Wood, PEFC i ISPM – zapewnia przedstawiciel firmy MGJ.

Profesjonalne podejście i kompleksowa obsługa to kolejne atuty MGJ, które czynią z firmy wiarygodnego partnera.

– Zapewniamy kompleksową i przyjazną obsługę przez specjalistów z wieloletnim doświadczeniem i wiedzą. Poprzez bezpośredni kontakt z klientem jesteśmy w stanie doradzić i pomóc na każdym etapie transakcji. Dzięki przejrzystym zasadom współpracy dbamy o pozytywne relacje i rzetelną wymianę informacji z klientami. Jesteśmy elastyczni, a zamówienia realizujemy już od trzech pakietów. Gwarantujemy komfort obsługi poprzez błyskawiczną reakcję i realizację zamówienia oraz organizację transportu do klienta – mówi dr Małgorzata Wejer.

Wsparcie i edukacja

Warto również wspomnieć, że firma MGJ, oprócz produkcji i sprzedaży tarcicy, angażuje się w edukację i wspieranie kolejnych pokoleń. Aktywnie współpracuje z uczelniami wyższymi, takimi jak Uniwersytet Morski w Gdyni (Wydział Zarządzania i Nauk o Jakości), Politechnika Gdańska (Wydział Zarządzania i Ekonomii, studia MBA) oraz SGGW w Warszawie (Instytut Nauk Drzewnych i Meblarstwa). Efektem takiej kooperacji z SGGW oraz z B+R Studio Tomasza Wiktorskiego jest wydany „Przewodnik po sortowaniu tarcicy”, z którego teraz korzystają i uczą się między innymi studenci.

– Otwieramy również możliwości zdobycia wiedzy i umiejętności dla studentów, którzy wiążą swoją przyszłość z drewnem. U nas studenci mogą odbyć staż, tym samym zaliczając jeden z wymogów akademickich – dodaje dr Małgorzata Wejer.

Rok sukcesji i plany na przyszłość

Z początkiem tego roku kierowanie firmą MGJ zostało przekazane córce właścicieli, dr Małgorzacie Wejer, która z firmą związana jest od początku jej funkcjonowania.

– Jako najmłodsza w rodzinie najpóźniej dołączyłam do rodzinnych szeregów MGJ. Zdobyłam solidne i interdyscyplinarne wykształcenie w kraju i za granicą, pracowałam na różnych stanowiskach w naszej firmie, tak by poznać funkcjonowanie całej organizacji. Przez wiele lat zajmowałam się działaniami windykacyjnymi, które tak bardzo mnie zainteresowały, że w 2017 roku obroniłam tytuł doktora nauk ekonomicznych właśnie z procesu windykacji należności. W międzyczasie nasza firma przechodziła różne etapy rozwoju, od dynamicznego wzrostu, poprzez zmianę produktową i finalnie – zmianę pokoleniową. Jesteśmy w procesie sukcesji, przekazania władzy, a warto wspomnieć, że na pokładzie statku MGJ zostali moi rodzice Kazimierz i Janina Wejer oraz ja, ponieważ mój brat Grzegorz prowadzi z sukcesem własną firmę – opowiada dr Małgorzata Wejer.

Tym samym zapewnia, że będzie kontynuować rozwój firmy, opierając się na wartościach, z których znana jest MGJ, tj. rzetelność, jakość oraz profesjonalizm. Niełatwa sytuacja w branży stawia właścicieli przed kolejnymi ważnymi wyzwaniami.

– Niewątpliwie ten rok będzie dla nas równie ambitny, co poprzedni. Niełatwa sytuacja w branży sprawia, że rok 2024 stanowi dla nas kolejne wyzwanie, optymalizujemy działania na poziomie produkcyjnym i nabieramy rozpędu marketingowego. Swoje plany od zawsze tworzymy w systemach rocznych, określamy cele zakupowe w Lasach Państwowych, planujemy wielkość przetarcia i suszenia, definiujemy poziom sprzedażowy, określamy kierunki inwestycji. Oprócz tego w trakcie trwania roku nasze wcześniej sprecyzowane cele weryfikujemy i dokonujemy ewentualnych korekt w oparciu o zmieniające się czynniki zewnętrzne.

W najbliższych planach są kolejne inwestycje i modernizacja zakładu w Leśniewie. 

– Wspólnie stworzyliśmy wizję firmy, której chcemy być wierni w każdym roku: dążymy do wprowadzenia nowoczesnych rozwiązań biznesowych, które pozwolą nam efektywniej wykorzystywać zasoby z poszanowaniem środowiska naturalnego i w oparciu o pozytywne relacje z otoczeniem – podsumowuje dr Małgorzata Wejer.

~Małgorzata Gackowska