SODRA POLSKA z dużym sukcesem od paru miesięcy oferuje producentom wiązarów nie tylko drewno konstrukcyjne, ale także płytki kolczaste fińskiej firmy RISTEK OY. Obecnie odpowiedzialność za sprzedaż płytek kolczastych przejęła nowo powołana spółka RISTEK POLSKA.
GPD: Spotykamy się w nowym obiekcie biurowym Sodra Polska w Koziegłowach k. Poznania, żeby przybliżyć czytelnikom naszej gazety Wasze nowe przedsięwzięcie handlowe…
Grzegorz Murawicz: Jest w dużej części związane z drewnem konstrukcyjnym, które od paru lat Sodra Polska dostarcza dziesiątkom zakładów drzewnych i meblarskich, ale tym razem adresowane do… producentów wiązarów. Oceniamy, że 20-30 proc. dachów powstaje w kraju w technologii wiązarowej i z roku na rok jest ona powszechniejsza, bo dostrzegane są jej różnorodne korzyści. Jest niezawodna, szybsza i tańsza oraz wymaga mniejszej ilości surowca drzewnego na analogiczne dachy. W technologii klasycznej zdarza się wykorzystywać drewno niewysuszone, nieklasyfikowane jako konstrukcyjne. Zważywszy na niedobór cieśli, gotowe konstrukcje wiązarowe są coraz powszechniej projektowane i stosowane, więc kolejne zakłady, w tym także tartaki, uruchamiają produkcję wiązarów. A do tego potrzebne są stalowe płytki kolczaste…
GPD: …które od paru lat stosowane są przez licznych producentów prefabrykowanych konstrukcji drewnianych i wiązarów, głównie za sprawą międzynarodowej grupy o amerykańskich korzeniach, mającej w Polsce swoje przedstawicielstwo…
G.M.: Rzeczywiście, płytki kolczaste nie są nowością dla producentów drewnianych konstrukcji, w szczególności wiązarów, ale to nie znaczy, że nie ma na krajowym rynku miejsca dla konkurencyjnego, a tym bardziej… bardzo dobrego produktu. Najbardziej znane są rozwiązania jednego producenta, który włożył spory wysiłek w rozpropagowanie technologii łączenia na wciskane płytki, ale jednocześnie zajął dominującą pozycję i ustalał zasady. Potwierdziło się to w zeszłym roku, gdy pojawił się problem z zakupem płytek. Bo żaden monopol nie jest dobry, więc wejście na rynek następnych producentów i dostawców zawsze polepsza sytuację nabywców. Potwierdzają to pierwsze miesiące naszej handlowej działalności, zainaugurowanej praktycznie we wrześniu zeszłego roku. Nieomal od razu trafiliśmy do wielu krajowych firm z podobnymi płytkami fińskiej firmy Ristek Oy, założonej w 2007 roku. Jest ona wiodącym producentem płytek kolczastych na rynek skandynawski, ale także na rynki Niemiec i krajów nadbałtyckich.
GPD: Czyli tej samej grupie klientów chcecie zapewnić drewno konstrukcyjne C24 i jednocześnie płytki do produkcji wiązarów?
G.M.: Już dwa lata temu właścicielom Sodra Polska chodził po głowie pomysł dywersyfikacji działalności dostawcy drewna konstrukcyjnego. Wątpliwości rozwiała pandemia Covid, a szczególnie sytuacja na rynku po pierwszych falach epidemii, gdy wystąpiły zakłócenia także w dostawach produktów dla branży drzewnej. Uznano, że jest to doskonała okazja do dywersyfikacji działalności Sodry Polska, a dla klientów jest to na pewno wygodna opcja: od jednego dostawcy drewno, płytki kolczaste, program projektowania konstrukcji i jeszcze prasy do wciskania płytek. Po wtóre, zachwianie dostaw płytek u jednego dostawcy, które miało miejsce w zeszłym roku, stabilizuje rynek dostawami z innego źródła analogicznego czy nawet lepszego produktu. Dlatego Sodra Polska pół roku temu zdecydowanie zainteresowała się płytkami kolczastymi fińskiej firmy Ristek, tworząc spółkę Ristek Polska, która jest wyłącznym przedstawicielem fińskiego producenta na krajowym rynku. Nasz partner ma własny program produkcyjny różnego rodzaju płytek oraz ma własny program 3DTruss-
Me do projektowania w 3D drewnianych więźb dachowych. Projekt biznesowy sprawdza się, bo nasze produkty są już w dziesiątkach firm, a jesteśmy dopiero w pionierskim okresie promocji marki. Na pewno sprzyjają nam rozległe kontakty Sodra Polska, wypracowane w kilkunastu minionych latach z zakładami drzewnymi.
GPD: Wspomniał Pan, że płytki kolczaste firmy Ristek są bardzo dobre…
G.M.: Norma PN-EN 14546 wymaga stosowania na łączniki i płytki stali S220GD, a nasze wszystkie płytki wykonane są ze stali konstrukcyjnej kutej na gorąco S350GD+Z275. Oznacza to, że charakteryzują się one wysoką wytrzymałością na rozciąganie oraz innymi wyższymi parametrami. Wykonywane są w grubościach blachy: 1, 1,3, 2 mm, z wytłoczonymi kolcami. Dużym powodzeniem cieszą się płytki o grubości 1,3 mm z kolcami o kształcie „choinki”, które po wbiciu w drewno trudno jest wyjąć. Na wszystkie oferowane produkty mamy certyfikaty europejskie, obowiązujące na polskim rynku. Na język polski został przetłumaczony program projektowy, który uwzględnia obowiązujące u nas eurokody i niezbędne załączniki. Jest też dostępna tabela obciążeń.
GPD: Jak szeroki jest asortyment płytek?
G.M.: Zakres rozmiarowy płytek jest podobny jak u konkurencji, ale płytki różnią się długością kolców oraz cechują się – jak wspomniałem – wyższymi parametrami wytrzymałościowymi. Przeznaczenie płytek jest identyczne, natomiast parametry rozciągania, ściskania, zdolność zakotwienia są wyższe. Płytki sprzedajemy z magazynu firmy Ristek w Finlandii i są one dostępne w ciągu kilku dni od zamówienia u nas. Trafiają wprost do nabywcy. Przyszłość jest dynamiczna i może Ristek Polska w przyszłości zajmie się stworzeniem magazynu na miejscu. Obecnie przesyłki sprawnie trafiają do klientów. Mamy na miejscu podgląd stanów magazynowych u producenta, więc składając zapotrzebowanie, wiemy, kiedy można spodziewać się dostawy. Zwykle cała operacja trwa do tygodnia.
GPD: Fiński producent nie jest u nas znany…
G.M.: Fabryka Ristek Oy jest zlokalizowana 100 km od Helsinek. Jej produkty są dobrze znane na rynku skandynawskim i niemieckim oraz w krajach przybałtyckich. Pojawienie się tej firmy na środkowoeuropejskim rynku płytek kolczastych jest dla niej szansą dalszego rozwoju produkcji i produktów. Już dziś jest to dostawca, który ma do zaoferowania klientom szerokie portfolio łączników do drewna. Niedawno przeniesiono produkcję do nowej hali i jednocześnie poczyniono inwestycje w nowe linie produkcyjne, co pozwoliło znacznie zwiększyć wolumen produkcji zakładu. Obecnie płytki wytwarzane są na czterech w pełni zautomatyzowanych liniach produkcyjnych. Portfolio produktów Ristek obejmuje trzy główne rodzaje płytek kolczastych, wykonywanych z blachy o różnej grubości. Są to: płytka LL10 z blachy o grubości 1 mm, płytka LL13 z blachy o grubości 1,3 mm oraz płytka LL20 produkowana z blachy o grubości 2 mm, która została opracowana z myślą o sprostaniu potrzebom nowych rynków. Jest to produkt będący efektem prac prowadzonych we własnym zakresie i na bazie własnego know-how. Chcę jednak wyraźnie podkreślić, że Ristek to nie płytki i program jak wyroby, a kompleksowy system albo nawet technologia produkcji wiązarów.
GPD: Odnoszę wrażenie, że jesteście zdeterminowani jako Sodra Polska, żeby ten projekt kompleksowo rozwijać?
G.M.: Rozpoczęliśmy od organizowania intensywnych szkoleń projektantów konstrukcji drewnianych z wielu firm. Zarówno stacjonarnie, jak i on-line. Stworzyliśmy stronę internetową, zatrudniamy specjalistę, który na bieżąco będzie wspierał klientów w procesie projektowania. Sprzyja nam rosnący trend budownictwa drewnianego w naszym kraju i idea dostarczania drewna konstrukcyjnego i odpowiednich płytek, dając gwarancję jakościową na oba produkty. Pomyśleliśmy też o wsparciu technicznym dla firm, które zdecydują się podjąć produkcję wiązarów łączonych na płytki kolczaste. Ten rynek na pewno będzie się rozwijał, bo pod względem zużycia drewna jest to technologia oszczędniejsza, a cała inwestycja jest szybsza, a przez to tańsza. Płytki też są zastępowalne i na tym etapie tańsze.
GPD: Zaletą systemu jest program projektowania konstrukcji, który też oferujecie?
G.M.: Sukces, który osiągnęła fińska firma, nie byłby możliwy, gdyby nie 3DTrussMe, czyli własne, autorskie oprogramowanie do projektowania wiązarów. Jest to nowoczesny, oparty na chmurze oryginalny program do projektowania 3D dla konstrukcji NR i całego projektu dachu. Rozwój programu odbywa się od ponad 10 lat. Najkrócej mówiąc, program dokonuje analizy statyczno-wytrzymałościowej i analizy wytrzymałościowej zgodnie z wytycznymi projektowymi, operacje eksportu i importu modeli 2D i 3D, i dowolne przenoszenie danych. Trzy elementy składające się na nazwę tego produktu software’owego odzwierciedlają jego trzy własności. 3D oznacza, że oprogramowanie opracowano w oparciu o filozofię pracy na kompletnym modelu 3D, obejmującym wszystkie elementy konstrukcji. Ta nowoczesna technologia umożliwia skonstruowanie przyjaznej dla użytkownika, „realistycznej” wizualizacji całego obiektu budowlanego na komputerze biurowym. Praca na modelu 3D stanowi obecnie podstawę wszystkich nowoczesnych produktów software’owych, wykorzystywanych w branży budowlanej. Konstrukcja interfejsu umożliwia łatwe przesyłanie danych zarówno do wcześniejszych, jak i realizowanych w dalszej kolejności procesów planowania i produkcji. Truss to część nazwy nawiązująca do nieograniczonych możliwości, które oferuje program w zakresie projektowania wiązarów, a także ich wymiarowania statycznego i ekonomicznego, zgodnie z modelem elementów skończonych. Podstawę obliczeń statycznych stanowi zawsze eurokod i załącznik krajowy do niego, obowiązujący w danym kraju. Natomiast Me to element nazwy programu, odzwierciedlający fakt, że zgodnie z intencjami jego twórców program ten ma zapewniać użytkownikowi maksymalne wsparcie w codziennej pracy nad projektem Program 3DTrussMe łączy w sobie cztery kluczowe obszary działalności w branży wytwarzania wiązarów – statykę, cięcie, produkcję i obróbkę rysunków. Program jest na bieżąco rozwijany.
GPD: Uzupełnieniem systemu są prasy i stoły…
G.M.: Innym, podstawowym obszarem działalności firmy Ristek Oy jest wytwarzanie i sprzedaż urządzeń do produkcji wiązarów dachowych. Są to przede wszystkim prasy typu C oraz stoły z magnesami stałymi. Jest to sprzęt uniwersalny.
GPD: Działania na polu pozyskiwania nowych klientów już przynoszą doskonałe efekty…
G.M.: Okazuje się, że jest grupa klientów Sodra Polska, gotowych na zmiany produktów. Zamiast tradycyjnych więźb dachowych, uruchamia produkcję wiązarów, korzystając z oferowanych przez nas płytek i wsparcia technicznego. Zainteresowanie budzą kolce choinkowe w płytkach Ristek oraz wysoka zdolność zakotwienia, która np. dla płytki kolczastej o symbolu LL13 wynosi 3,9 N/mm2. Natomiast dodam, że w wielu krajach płytki z blachy 1-mm, o relatywnie krótkim kolcu, są coraz rzadziej stosowane z uwagi na pracę stalowych płytek w konstrukcji, w zależności od zmiany temperatury, pracę drewna w zależności od wilgotności i pracę konstrukcji jako całości. Dlatego fińskie płytki są solidniejsze. Będziemy w tym roku kontynuować szkolenia dla projektantów, prowadzone przez specjalistów firmy Ristek z Finlandii i z Niemiec, w nowej siedzibie Sodra Polska w Koziegłowach.
GPD: Dziękuję za rozmowę.