Od małego przedsiębiorstwa do dużego gracza

Od małego przedsiębiorstwa do dużego gracza

Firma WEINMANN jako światowy producent maszyn i rozwiązań dla budownictwa drewnianego podczas tegorocznych targów przedstawiła kombinację stołu montażowego BUILDTEQ A-500 z mostem wielofunkcyjnym WALLTEQ M-120. Prezentowane zestawienie jest idealnym rozwiązaniem dla małych oraz średnich przedsiębiorstw, umożliwiającym dalszy rozwój. Firma WEINMANN szczyci się tym, iż ich klienci „rosną razem z nimi” co oznacza, że firmy zaczynające swoją działalność z maszynami WEINMANN dzięki modułowości rozwiązań rozbudowują swój park maszynowy wraz ze wzrostem zapotrzebowania.

BUILDTEQ A-500 jest uniwersalnym stołem montażowym służącym do wytwarzania drewnianych konstrukcji ramowych takich jak ściany, dachy oraz stropy. Zastosowane w stole bolce i zaciski pneumatyczne umożliwiają właściwe pozycjonowanie i montaż elementów ścian. Do stołu można podłączyć ręczne narzędzia co wspomaga ergonomię pracy. Podczas targów prezentowany był stół o długości 6 m. W ofercie znajdują się, także dłuższe stoły tj. 8, 10 lub 12 m. BUILDTEQ pozwala standardowo na produkcję ścian o szerokości od 0.4 do 3.2 m, a opcjonalnie nawet do 3.8 m.

Fot. Homag

Godnym uwagi jest wspomnienie o systemie dwóch stołów montażowych tworzących tzw. stół motylkowy WEINMANN. Rozwiązanie służy do obracania gotowych elementów bez konieczności użycia suwnicy. Zastosowanie takiej technologii możliwe jest w modelach BUILDTEQ, wyposażonych w siłowniki hydrauliczne. Jeden ze stołów jest stołem podawczym, drugi zaś stołem odbiorczym. Stoły ustawione są obok siebie. Następnie siłowniki hydrauliczne ustawiają oba stoły w pozycji pionowej. W kolejnym kroku stół podawczy na którym znajduje się ściana wypycha ścianę, która dalej przenoszona jest się na stół odbiorczy. Stoły wracają do pozycji wyjściowej, dzięki czemu na stole odbiorczym mamy obróconą ścianę, gdzie możemy przystąpić do dalszych kroków produkcyjnych, a na stole podawczym możemy zająć się wytwarzaniem nowej konstrukcji.

WALLTEQ M-120 jest mostem wielofunkcyjnym do automatycznej obróbki elementów płytowych konstrukcji prefabrykowanych. Służy do produkcji zarówno ścian zewnętrznych jak i wewnętrznych. Dzięki maszynie jesteśmy w stanie wykonywać otwory pod drzwi i okna, a także np. miejsca pod gniazdka elektryczne. Frezowanie z interpolacją pozwala na frezowanie dowolnych kształtów np. okręgi i łuki. Ciekawostką jest iż WALLTEQ M-120 jest w całości produkowany w naszym zakładzie Środzie Wielkopolskiej.

Fot. Homag

Ponadto maszyna wyposażona została w zszywacz klamrowy oraz w zszywacz gwoździowy. W tym drugim opcją jest możliwość wbijania gwoździ pod kątem 45 stopni co daje pewność, że gwóźdź w 100 % znajdzie się stelażu i nie będzie wystawał poza zewnętrzny kontur konstrukcji. Dzięki zastosowaniu dwóch rodzajów zszywaczy posiadamy możliwość zamocowania dwóch różnych warstw poszycia w tym izolacji w formie styropianu.

W celu formatowania powierzchni zewnętrznych maszyna wyposażona jest w agregat frezujący o mocy 5,5KW. Obróbka realizowana jest najczęściej poprzez frez trzpieniowy zgrubny o średnicy 16 mm. Most pozwala na obrabianie elementów o szerokości do 3.6 m oraz 0.5 m wysokości. Długość pracy jest w pełni konfigurowalna i na życzenie klienta może wynieść nawet do 50 m.

Ze względów bezpieczeństwa w maszynie znajdziemy 8 fotokomórek oraz 4 zderzaki zabezpieczające strefę pracy maszyny jak i najbliższe otoczenie.

CENTATEQ P-210 – uniwersalne centrum obróbcze

Firma HOMAG znana głównie jako światowy potentat rozwiązań w przemyśle meblarskim, jako swój targowy produkt zaprezentowała centrum obróbcze o konstrukcji bramowej CENTATEQ P-210. Największą zaletą grupy maszyn z tej serii jest ich uniwersalność. Maszyna znajdzie zastosowanie zarówno w budownictwie drewnianym, meblarstwie jak i wielu innych dziedzinach przemysłu drzewnego. Przeznaczenie maszyny zależne jest od jej konfiguracji. Właściwy dobór paramentów maszyny jak i jej narzędzi gwarantuje wysoką jakość wykonywanych produktów. 

Fot. Homag

Podczas tegorocznych targów zaproponowaliśmy maszynę w konfiguracji skierowanej do producentów drzwi, okien oraz schodów. Maszyna została wyposażona w manualny stół konsolowy o długości 4200 mm. Maksymalna szerokość obrabianych elementów wynosi 1600 mm. Stół CENTATEQ  P-210 występuje również w wersji o długości 3100 oraz 6000 mm. W ofercie jest również opcja ze stołem nestingowym. W maszynie zastosowano system LED służący do pozycjonowania. Rozwiązanie takie znacząco ułatwia i przyspiesza pracę operatora. Stół można podzielić na dwie osobne strefy, co pozwala na obróbkę wahadłową dwóch elementów. Po podzieleniu stołu max. długość pojedynczego obrabianego elementu to 1575 mm.

Wykorzystując podział stołu na osobne strefy zdecydowano się pokazać 2 różne sposoby mocowania elementu na stole maszyny: ssawki podciśnieniowe oraz mechaniczne zaciski pneumatyczne. Pierwsze z nich pozwalają obrabiać materiał o wysokości do 280 mm, zaś drugie do 150 mm. Zaciski pneumatyczne znajdą zastosowanie np. przy produkcji elementów graniakowych np. ram okiennych, a ssawki podciśnieniowe przy obróbce elementów płytowych np. drzwi.

W prezentowanym przez nas rozwiązaniu zastosowano wrzeciono główne 5 osiowe o mocy 12 kW pozwalający na pracę w zakresie częstotliwości od 1 500 do 24 000 obr./min. oraz głowicę wiertarską z 31 wrzecionami wraz piłą do wręgowania. Maszyna wyposażona została w magazynek talerzowy na 14 narzędzi. Dodatkowo zastosowano przyrząd mierzący długość narzędzia.

Fot. Homag

Melodia przyszłości

Idąc z duchem czasu, dzięki okularom VR można było przenieść się na stoisku do świata wirtualnej rzeczywistości. Z wykorzystaniem tej technologii oraz w oparciu o portfolio maszyn firmy Weinmann przedstawiony został zakład produkujący domy prefabrykowane. Wybierając się w podróż do wirtualnego parku technologicznego mogliśmy z bliska przyjrzeć się maszynom jak i procesom towarzyszącym powstawanie poszczególnych elementów ścian. Podróżując po zakładzie poznawaliśmy koleje etapy produkcji aż do powstania gotowej ściany. Przy okazji pokazu klienci uświadamiali sobie, także zapotrzebowanie na miejsce niezbędne do rozpoczęcia tego rodzaju działalności.

Podczas tych kilku dni odpowiadano na pytania wielu gości oraz klientów z Polski jak i z zagranicy. Stoisko jak i prezentowane maszyny cieszyły się dużym zainteresowaniem. Śmiało można stwierdzić, że zauważalny jest trend wzrostowy w segmencie maszyn dedykowanych dla  budownictwa drewnianego oraz prefabrykowanego. Biorąc pod uwagę dużą ilości osób, które odwiedziły Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA jak i targi WinDoor-tech oraz liczbę gości, których goszczono na stoisku HOMAG i WEINMANN wydarzenie to można uznać za bardzo udane pod względem marketingowym jak i handlowym.

~artykuł promocyjny

————————————————
~Autor: Dawid Soczek HOMAG Polska