Odpowiedni granulator gwarantem jednolitej wielkości pelletów

Odpowiedni granulator gwarantem jednolitej wielkości pelletów

Wysokojakościowy pellet powstaje tylko w procesie odpowiedniej granulacji. I choć wiele zależy od surowca wejściowego i jego jakości, to odpowiedni granulator i tak będzie „sercem” każdej linii produkcyjnej.

Choć cały proces granulacji materiału wykorzystywanego do produkcji pelletu opiera się na odpowiednio przeprowadzonych etapach – od pierwotnego rozdzielenia pozostałości produkcyjnych np. rębakiem, poprzez ich zagęszczenie, ujednolicenie i schłodzenie, po pakowanie – jednym z najważniejszych jest moment rozdrobnienia. To, można powiedzieć, kluczowy etap, który decyduje o jakości produktu końcowego. Dlaczego? Ponieważ to właśnie wtedy następuje ujednolicenie wielkościowe często bardzo zróżnicowanego materiału wejściowego. Aby mieć pewność, że proces ten przebiega właściwie, dobrze jest zaopatrzyć się w odpowiedni granulator. A taki oferuje firma BMG PELLETING EXPERTS z Gdańska.

Producent, a nie tylko sprzedawca

Dlaczego warto zwrócić uwagę właśnie na tę firmę? Choćby z powodu tego, że nie tylko sprzedaje granulatory, ale też je produkuje, podobnie jak cały osprzęt niezbędny do ich właściwego działania, a więc matryce i rolki do granulatorów. Co więcej, pracownicy firmy to fachowcy z technicznym doświadczeniem i wykształceniem, którzy potrafią nie tylko podpowiedzieć, na co w kwestiach produkcji pelletu zwrócić szczególną uwagę, ale też poinstruować, jak takowy produkt uczynić hitem sprzedażowym. Ratują także z opresji, gdy linia do produkcji pelletu, lub jej poszczególne elementy, delikatnie mówiąc „szwankują”.

Często zwracają się do nas klienci, którzy, zapewne w ramach pozornych oszczędności, kupili gdzieś albo całe linie, albo poszczególne ich elementy, i którzy po rozruchu przekonali się, że jednak coś w nich nie działa tak, jakby sobie tego życzyli – mówi przedstawiciel firmy obecny na targach DremaSilesia w Katowicach. – Czasem słyszę, że klient za całą linię zapłacił tyle, ile kosztuje nasz granulator. I wtedy wszystko staje się dla mnie jasne.

W takich momentach przydaje się wiedza, doświadczenie i… części zamienne na stanie.

Jeśli jesteśmy w stanie pomóc, choćby poprzez wymianę niektórych elementów, jak matryce czy rolki granulatora, to to robimy. Nasza oferta bazuje na własnym produkcie, pieczołowicie kontrolowanym procesie produkcji i sprawdzonym materiale. Niestety, często jest tak, że „uratować” się już niczego nie da. Wtedy oferujemy albo sam granulator, jakim jest nasz flagowy produkt BMG Scorpion, albo wręcz proponujemy projekt całej linii produkcyjnej, oczywiście opartej na sprawdzonych rozwiązaniach.

Firma w tym zakresie oferuje także testy na materiale klienta, niekoniecznie tylko drewnie.

Nie boimy się wyzwań. Mamy wieloletnie doświadczenie w zakresie procesów granulacji różnego rodzaju surowca i jesteśmy w stanie znaleźć rozwiązanie dla praktycznie każdego klienta, zgodnie z jego oczekiwaniami.

Łatwość obsługi jest kluczowa

Wróćmy jednak do samego procesu granulacji i maszyny, którą BMG pokazało choćby w Katowicach.

To rozwiązanie niezawodne, kompaktowe i bardzo wydajne. Oczywiście wszystko zależy od zastosowanego silnika oraz materiału, jaki poddajemy granulacji, a także jego wilgotności. W przypadku choćby najpopularniejszej na rynku sosny, to wydajność od 200 do 400 kg pelletu na godzinę. I, co należy podkreślić, to wydajność przy produkcji jednolitej wielkości pelletów.

BMG Scorpion może być napędzany silnikiem o mocy odpowiednio 18,5, 22 lub 30 kW. Jego zaletami są: solidna konstrukcja, idealnie sprawdzająca się w przypadku ciężkiej pracy z drewnem, zwarta konstrukcja z łatwym dostępem do newralgicznych elementów oraz łatwość i szybkość wymiany matryc czy rolek.

Zakładamy, że nasi klienci mogą mieć różne potrzeby w toku produkcji. Dlatego też wymiana matryc to dla wprawnego operatora kilkanaście minut, a rolek – maksymalnie do godziny. Te niewielkie przerwy w pracy gwarantują nieprzerwaną jakość i jednolitość produktu końcowego.

Granulator BMG Scorpion sprawdzi się przede wszystkim u małych i średnich producentów, którzy stawiają na jakość i niezawodność zakupionych produktów.

Wśród naszych klientów jest firma, która na początku naszej działalności nam zaufała, kupując pierwszy swój granulator. Teraz jest dużym producentem, który ma już kilka granulatorów w swoich liniach, i zawsze są one naszej produkcji, podobnie jak całość części zamiennych, jakie ta firma zakupuje do tych urządzeń.

Takie zaufanie z jednej strony cieszy, z drugiej – zmusza do ciągłego rozwoju i utrzymywania jak najwyższej jakości.

Wiedza w cenie… urządzenia

Firma BMG nie tylko produkuje i sprzedaje wytwory własnych rąk, ale też oferuje kompleksową usługę przygotowania stanowisk pracy z ich maszynami związanych, jak i przeszkolenie personelu, który będzie je obsługiwał. – Proces granulowania, wydawać by się mogło prosty, wymaga pewnego wyczucia i nabycia doświadczenia. Wiadomo, że materiał, który trafia do produkcji pelletu, często może zawierać jakieś elementy niepożądane. Ważne jest więc takie ustawienie matrycy i rolek, by nacisk był optymalny, w innym wypadku można szybko uszkodzić te elementy. I tego uczymy, bazując na naszym kilkudziesięcioletnim doświadczeniu. Oczywiście dobór matryc i rolek jest po naszej stronie, w odpowiedzi na potrzeby klienta i materiał, jakim dysponuje. Klient po zakupie naszej maszyny i jej uruchomieniu musi być zadowolony.  

~basza