Opatentowano technologię recyklingu płyt HDF

Opatentowano technologię recyklingu płyt HDF

Innowacyjna technologia opracowana przez Quick-Step umożliwia recykling płyt HDF, które stanowią rdzeń podłóg laminowanych produkowanych przez tę belgijską firmę. Jest to pierwsze na świecie rozwiązanie, które pozwala na przerobienie płyty HDF na całkowicie nowy materiał.

Quick-Step od dziesięcioleci wprowadza na rynek laminaty i inne typy podłóg, działając zgodnie z założeniami zrównoważonej gospodarki. Ważnym aspektem tego procesu jest utrzymanie drewna w zamkniętym obiegu produkcyjnym najdłużej, jak to jest tylko możliwe. Płyta HDF, czyli płyta pilśniowa stanowiąca rdzeń podłóg laminowanych Quick-Step, nie tylko składa się w 100% z odzyskanego drewna, ale dzięki specjalnej technologii teraz można poddać ją recyklingowi.

Z odzysku czy z recyklingu?

Jaka jest więc różnica między płytą HDF z odzysku, a płytą HDF z recyklingu? Do tej pory Quick-Step wykorzystywał do produkcji płyt HDF wyłącznie drewno z odzysku. Pochodziło ono z remontów dróg, tartaków i zrównoważonej gospodarki leśnej – gdyby nie wykorzystano go w produkcji, zostałoby spalone. Zamiast więc je niszczyć, Quick-Step używa surowca do produkcji podłóg – w związku z tym nie dochodzi do emisji CO2 do atmosfery i ograniczona jest wycinka drzew.

Co więcej, firma Quick-Step spędziła lata poszukując sposobów, aby dać płycie HDF „drugie życie”. Po szeroko zakrojonych badaniach, Grupa Unilin – spółka macierzysta Quick-Step – stała się pierwszym na świecie producentem, który w końcu osiągnął ten cel dzięki opatentowanej technologii recyklingu.

Przez długi czas recykling płyt HDF był niemożliwy, ponieważ nie można było „przefiltrować” w procesie przemysłowym kleju wiążącego włókna drzewne. W związku z tym większość płyt pilśniowych po zakończeniu okresu użytkowania trafiała do spalarni. Nowa, innowacyjna technologia pozwala na nawilżenie i rozluźnienie włókien HDF, dzięki czemu mogą być one ponownie wykorzystane. Opatentowana technologia sprawia, że proces produkcyjny płyt HDF, które stanowią rdzeń podłóg laminowanych Quick-Step, ma obieg zamknięty.

Opatentowana przez Quick-Step technologia daje więc możliwość odseparowania włókien drzewnych od istniejącej płyty HDF i ponowne ich wykorzystanie w procesie produkcji podłóg.

Cel: 25 proc. włókien

– Używamy opatentowanej technologii, aby całkowicie zamknąć proces produkcyjny paneli z HDF – mówi Ruben Desmet, prezes Unilin Flooring. – Jesteśmy jednak świadomi, że HDF to tylko jeden z elementów całego procesu. Dlatego będziemy wciąż stawiać na innowacje, by opracować jeszcze bardziej zrównoważone rozwiązania podłogowe. Mamy nadzieję, że przyczynią się one do realizacji celów klimatycznych Porozumienia Paryskiego.

Początkowo nowa technologia recyklingu będzie stosowana oraz udoskonalana w zakładzie produkcji płyt MDF i HDF firmy Unilin Panels w Bazeilles, we Francji. W późniejszym okresie zdolności produkcyjne w tym zakresie zostaną rozszerzone na inne zakłady, a przetwarzane będą w nich również materiały zebrane poza zakładem. Celem Grupy Unilin jest zastąpienie do 2030 roku co najmniej 25% mieszanki surowców włóknami pochodzącymi z recyklingu, co pozwoli zaoszczędzić 380 000 ton CO2 rocznie.  

~ kor