Produkcja domów modułowych wymaga – podobnie jak innych elementów drewnianych – dużej dokładności pracy. W czasach automatyzacji produkcji, która jest kluczem do sukcesu firmy, musi iść ona w parze z wydajnością i prędkością pracy, a także powtarzalnością uzyskiwanych elementów domów czy dachów. Dlatego firma WascoVilla zdecydowała się na współpracę z MM Maszyny do drewna, która doposażyła ją w niezbędne do osiągnięcia tych założeń maszyny.
Hasło „automatyzacja” odmieniane jest ostatnimi czasy przez wszystkie przypadki, i to nie ze względu na modę, ale konieczność. Dotyczy to praktycznie każdej branży, nie wykluczając przemysłu drzewnego, który w tej materii jest bardzo twórczy. I nie dziwota w czasach, gdy koszt pracy człowieka – nie mówiąc już o tym, że znalezienie wykwalifikowanego i chętnego do pracy operatora jest nie lada zadaniem – jest jednym z najwyższych kosztów prowadzenia działalności. I ciągle rośnie. Dlatego też, szukając z jednej strony oszczędności bez strat na jakości, a z drugiej powtarzalności i większej wydajności, coraz więcej firm decyduje się na inwestycje w nowoczesne i jak najbardziej zautomatyzowane maszyny. W tej kwestii dobrym przykładem jest Dariusz Wasylew, właściciel firmy WascoVilla, która już od ponad 20 lat zajmuje się produkcją domów modułowych i wiązarów dachowych. W jego firmie niedawno pojawiło się kilka maszyn, które zmieniły dość diametralnie system pracy.
– Mam dwie optymalizerki firmy Stromab, modele CT600 i CT800, dostarczone przez firmę MM Maszyny do drewna. W dzisiejszych czasach, żeby móc sprostać wymaganiom rynku, nakładom na wynagrodzenia pracowników i wszelkie inne kwestie finansowe, bez automatyzacji produkcji zrobić tego nie można. Proces automatyzacji produkcji, jej przyspieszenia i zwiększenia dokładności cięcia jest kluczowy. Dlatego też zdecydowałem się na inwestycje w optymalizerki.
Dokładność pracy
Piła poprzeczna, czyli optymalizerka, CT600 z obrotowym stołem jest sztandarową maszyną firmy Stromab. Jest ona połączeniem włoskiej mechaniki i wzornictwa z niemiecką elektroniką, co czyni tę maszynę potężnym konkurentem innych tego typu urządzeń dostępnych na rynku. Jednak jej najważniejszą cechą jest funkcjonalność.
– Na optymalizerce można wycinać różne elementy do różnych typów produkcji. W moim przypadku są to elementy do produkcji domów z drewna i konstrukcji dachowych, zarówno wiązarowych, jak i tradycyjnych. Zaletą tych maszyn jest też to, że bardzo precyzyjnie i szybko tną wszystkie elementy pod różnymi kątami, w trzech osiach, a w przypadku CT800 nawet w czterech, ponieważ na tej maszynie możliwe jest przecięcie deski pod kątem wzdłuż. A takie elementy, bardzo zróżnicowane, zdarzają się w mojej branży bardzo często, szczególnie w projektach dachów. Dodatkową, bardzo pozytywną cechą tych maszyn jest ich dokładność. W przypadku składania elementów domów czy dachów, nie może ona przekraczać pięciu milimetrów. Bardzo istotna jest także dokładność wycięcia długości kąta połączeń.
I taką dokładność na maszynach Stromab można bez problemu osiągnąć. Model CT600 jest w stanie osiągnąć nawet bardzo trudne kąty cięcia, gdyż ma bardzo szeroki zakres możliwych do uzyskania w tym zakresie wartości – od 0 do 80°.
Nie bez znaczenia dla Dariusza Wasylewa jest także możliwość prostej obsługi maszyny i jej współpracy z oprogramowaniem projektowym stosowanym w jego firmie.
– Komunikacja maszyny z oprogramowaniem, w którym projektujemy konstrukcję budynków i dachów, nie przysparza większych trudności. Niekiedy musimy wprowadzić jakieś drobne korekty, ale to wszystko.
Producent podaje, że standardowo maszyna dysponuje możliwością zapisania 1000 programów roboczych cięcia, w czterech opcjach optymalizacji – biorąc pod uwagę długość maksymalną, odpad minimalny, kolejność i priorytet. W przypadku WascoVilla, maszyna współpracuje z programem firmy, ale programy robocze cięcia można tworzyć także bezpośrednio w programatorze w obrębie maszyny. Dotykowy, 12-calowy programator, z systemem Windows, skutecznie w tym pomaga. Można także dokonać transferu danych za pośrednictwem portu USB lub Ethernetu. Maszyna przyjmuje także pliki w rozszerzeniu .btl.
Optymalizerka początkiem całej linii
Optymalizerki, poza optymalizacją pracy, mają za zadanie także ją przyspieszyć. Jak marka Stromab wypada w tej kategorii?
– Obie moje maszyny są szybkie, choć model CT600 jest nieco szybszy. Ale to kwestia tego, że CT800 pracuje w czterech osiach. Ale to i tak nie zmienia faktu, że jest to praca znacznie szybsza niż w przypadku używania kilku maszyn i pracy kilku pracowników. Wcześniej w moim zakładzie były optymalizerki, ale ręczne, gdzie pracownicy musieli samodzielnie ustawiać kąty cięcia. Uzyskiwaliśmy na nich satysfakcjonującą powtarzalność, ale to i tak była praca ręczna.
Dariusz Wasylew przyznaje, że choć na początku przejście z ręcznej pracy na automatyzację, jaką oferuje Stromab, było dla pracowników dużym doświadczeniem, to teraz nie zgłaszają w tej kwestii żadnych uwag. Szczególnie, że firma dziennie przerabia od 15 do 20 m3 surowca, co jest sporym obciążeniem. Dlatego też, poza inwestycją w optymalizerkę, firma WascoVilla postawiła na całą linię do produkcji domów modułowych firmy MBA. I Stromab jest tak naprawdę jej pierwszym ogniwem.
– To optymalizerka przygotowuje nam elementy do zbijania konstrukcji budynków.
WascoVilla jest jedną z nielicznych firm w Polsce, która taką, w pełni automatyczną linią dysponuje. I choć ta działa dopiero od niedawna, Dariusz Wasylew widzi, że inwestycja była trafiona.
– Jeżeli chcemy produkować szybciej i dokładniej, a nie zatrudniać dodatkowych ludzi, którzy są coraz drożsi i mniej chętni do pracy, to po prostu musimy postawić na maszynę, na linie, gdzie pewne procesy odbywają się bez udziału tego pracownika. W przypadku naszej produkcji operator jest potrzebny do ustawienia pewnych elementów – jak choćby mostu gwoździującego czy zszywającego – i ten most pracuje przez 20-30 minut według oprogramowania i sam przybija elementy płyty do poszycia wewnętrznego czy zewnętrznego. Maszyny w linii MBA wycinają otwory na okna, drzwi, na puszki, przycinają to, co przyciąć trzeba. To naprawdę duży przeskok technologiczny i duża oszczędność nakładu pracy.
Poza dokładnością i wydajnością, którą oferuje automatyzacja, niemniej istotna jest powtarzalność produkcji.
– Każdy producent dąży do seryjnej, powtarzalnej produkcji. My obecnie dysponujemy czterema budynkami, które będziemy niedługo właśnie seryjnie przygotowywać. I tu powtarzalność będzie istotna. Niemiej jednak ja bym podkreślał dokładność produkcji i jej szybkość, jaką uzyskujemy dzięki maszynom dostarczonym przez MM Maszyny do drewna. W moim przypadku czas manualnego produkowania budynku przy przejściu na produkcję automatyczną skrócił się 10-krotnie. A to już konkretna oszczędność – podsumowuje Dariusz Wasylew.
Zautomatyzowana linia produkcyjna domów modułowych to zaawansowany system, który wykorzystuje nowoczesne technologie CAD/CAM i CNC do produkcji elementów konstrukcyjnych. Za pomocą oprogramowania CAD tworzone są szczegółowe modele 3D domów, które zawierają dane techniczne dotyczące wymiarów, układu i specyfikacji każdego elementu konstrukcyjnego, włączając w to belki, słupy, płyty i inne elementy. Proces ich produkcji zaczyna się od przygotowania drewna i jego optymalizacji długościowej. Takie maszyny, jak centrum ciesielskie, piły, frezarki czy wiertarki są programowane do precyzyjnego cięcia i obróbki materiałów budowlanych, zgodnie z danymi z modeli 3D. Po przygotowaniu wszystkich elementów roboty przemysłowe składają je w gotowe sekcje ścian, podłóg i dachów. Drewno transportowane jest na stację, gdzie automatycznie zbijane są kolejne elementy. Gotowa rama przepuszczana jest przez most wielofunkcyjny, który ma możliwość zszywania, skręcania lub gwoździowania płyt OSB, GK, Fermacell i innych do ramy oraz wycinania i frezowania otworów. Poszczególne komponenty są ściśle dopasowane do wymagań konstrukcyjnych i potrzeb klienta. W dalszej kolejności ściany trafiają na stół motylkowy, zwany też wychylnym, gdzie obracane są na drugą stronę, a przegrody płyt są wypełniane izolacją – ręcznie lub za pomocą specjalnych urządzeń do zadmuchu izolacji.
Linia produkcyjna domów prefabrykowanych podlega restrykcyjnej kontroli na każdym etapie. Systemy kontroli jakości automatycznie sprawdzają i weryfikują dokładność każdego elementu i sekcji. A na koniec gotowe prefabrykaty drewniane są zabezpieczane, pakowane i przygotowywane do transportu na miejsca budowy.
Od A do Z Firma MM Maszyny do drewna, która doposażyła WascoVilla w optymalizerki marki Stromab i linię do produkcji domów modułowych MBA, nie ogranicza się tylko i wyłącznie do ich sprzedaży. Ideą, która firmie przyświeca od lat, jest szeroki zakres usług – od doradztwa po uruchomienie. Fachowcy z MM Maszyny do drewna są więc w stanie dopasować maszynę pod profil produkcji klienta, by ten osiągnął z jednej strony jak najwyższą wydajność, a z drugiej strony jak najbardziej ograniczył koszty. Każdą transakcję poprzedza więc wywiad odnośnie potrzeb i oczekiwań klienta, na podstawie którego firma nieodpłatanie proponuje rozwiązanie, którym może być zarówno pojedyncza maszyna, jak i kompletna linia produkcyjna. MM Maszyny do drewna dba także o cały proces montażu, uruchomienia i przeszkolenia pracowników, a także zapewnia serwis gwarancyjny i pogwarancyjny.
~basza