Ornamenty laserowe na korpusach pił tarczowych

Ornamenty laserowe na korpusach pił tarczowych

Nowa powłoka „LEUCO topcoat” stanowi połączenie inhibitora korozji i czynnika zapobiegającego przywieraniu i ograniczającego tworzenie się złogów żywicy na bokach piły.  

Diamentowe piły tarczowe do rozkroju płyt z asortymentu LEUCO są doskonale znane w branży i cieszą się popularnością dzięki dużej żywotności. Piły dostępne są z trzema różnymi geometriami zębów – G6, G3 i HR-TR. Pierwszy rodzaj przeznaczony jest do cięć wykończeniowych surowych i powlekanych płyt z tworzyw drzewnych pojedynczych lub w pakietach do 80 mm. Drugi opracowano z myślą o cięciu wykończeniowym płyt z tworzyw drzewnych z zawartością włókien, np. płyt stolarskich, fornirowanych i płyt budowlanych lekkich. Natomiast HR-TR służą do cięć wykończeniowych płyt HPL i tworzyw pełnordzeniowych.

Ciche podczas pracy i biegu jałowego

Piły są nieustannie udoskonalane, tak aby gwarantowały jak najwyższą jakość cięcia oraz komfort pracy operatorów maszyn.

Dział badawczo-rozwojowy Leuco opracował między innymi rewolucyjne udoskonalenie w postaci ornamentów laserowych na korpusach pił tarczowych z tłumiącym wypełnieniem, które rozmieszczone są w specjalnej kolejności i obniżają poziom wibracji. Im lepsze tłumienie wibracji brzeszczotu, tym piła tnie spokojniej, a jej użytkownik ma zapewnioną większą wydajność i jakość skrawania w cichym otoczeniu. Nie zmienia się to przez cały okres eksploatacji piły.

Bardzo niski poziom hałasu generowanego podczas cięcia to z kolei cecha charakterystyczna pił z serii Leuco nn DP flex. Informują o tym dwie litery nn (no noise) umieszczone w nazwie. Piły te są szczególnie ciche nie tylko podczas pracy, ale również i na biegu jałowym. Posiadają one wklęsłą płaszczyznę przyłożenia i gwarantują gładkie cięcia uciosów oraz rzaz o szerokości 2,5 mm.

Ze względu na wysoką jakość cięcia piły nn DP flex nadają się szczególnie do stosowania z maszynami CNC. Dla tej kategorii maszyn Leuco oferuje piły o średnicy od 180 do 300 mm. Piły nn DP flex rekomendowane są dla zakładów, które na przykład formatują płyty lub wykonują ostre skosy. Cięcie ostrych skosów, a do tego bez wyrwań, jest uważane wśród fachowców za duże wyzwanie. Dotyczy to w szczególności płyt z wykończeniem na wysoki połysk, ale również niepowlekanych oraz drewna litego.

Zwiększona o 50 proc. żywotność

Cięcie skośne to nie tylko możliwość powstawania wyrwań na krawędzi. Inny problem pojawia się szczególnie w przypadku materiałów zawierających dużą ilość żywicy, która ma tendencję do przyklejania się do boków pił. Dzieje się tak dlatego, że zęby nie wystają daleko poza korpus piły. Aby zachować dobry, średni wynik cięcia przez długi okres użytkowania, firma Leuco zaleca czyszczenie ostrzy w przypadku pogorszenia się jakości cięcia.

Żeby jeszcze bardziej ułatwić operatorom obsługę tych narzędzi, firma Leuco wprowadziła do swojej oferty nowo opracowaną powłokę „LEUCO topcoat”. Stanowi ona połączenie inhibitora korozji i powłoki zapobiegającej przywieraniu i ograniczającej tworzenie się złogów żywicy na bokach piły, co minimalizuje ilość wymaganych czyszczeń. Nowa powłoka na bocznych powierzchniach diamentowych ostrzy nie tylko ogranicza przywieranie zanieczyszczeń, ale również zwiększa i tak już dużą żywotność o 50 proc.   Wszystkie wymiary pił z kształtem zębów G6 i G3 dostępne są z powłoką topcoat z oddzielnym numerem identyfikacyjnym. Natomiast narzędzia z kształtem zęba HR-TR występują wyłącznie z powłoką topcoat.  

~Tomasz Bogacki