Perfekcja cięcia tkwi w szczegółach konstrukcyjnych

Perfekcja cięcia tkwi w szczegółach konstrukcyjnych

Piły panelowe MAYER kappa automatic to obrabiarki mocne, precyzyjne i wydajne podczas cięcia.

Masywne pilarki Mayer wyróżnia trwała jakość i zaawansowana technologia budowy maszyny. Również masywna konstrukcja z belkami dociskowymi oraz belką przesuwu materiału ze stali, a przy tym prosta, jednoosobowa obsługa oraz najwyższa stabilność procesów obróbczych za sprawą modułowego oprogramowania do optymalizacji rozkroju, jak również nowych pakietów oprogramowania gwarantują najwyższą wydajność oraz precyzję podczas ekonomicznego rozkroju płyt.

Jako część Felder Group, firma Otto Mayer Maschinenfabrik prowadzi działalność na całym świecie. Zakłady produkcyjne w Hall oraz w Lombach mają ponad 100 000 m2 powierzchni produkcyjnej i każdego dnia wytwarzają wysokiej jakości maszyny do obróbki szerokiej gamy materiałów, przeznaczone do zastosowania w rzemiośle i przemyśle. Obecnie wspólnie z Grupą Felder pracują nad rozwojem, wprowadzaniem na rynek oraz zajmują się dystrybucją wysokiej jakości produktów na całym świecie.

Automatyczne ustawianie wysokości cięcia

Kappa automatic 140 to piła panelowa o najwyższej mocy, która zapewnia szybkie i dokładne cięcia. Moc, szybkość i uniwersalność maszyny robią wrażenie. Fascynuje elegancką konstrukcją oraz doskonałymi materiałami, z których jest wykonana. Perfekcja cięcia tkwi w szczegółach konstrukcyjnych.

Modułowo zbudowane oprogramowanie do optymalizacji rozkroju płyt, z etykietowaniem za pomocą kodów kreskowych, gwarantuje najwyższe bezpieczeństwo procesów obróbki.

Prowadzenie wózka pilarki z agregatem piły głównej i podcinacza odbywa się przez system oparty na zahartowanej i oszlifowanej prowadnicy wałkowej. Za nadzwyczaj spokojny bieg wózka agregatu pilarki przy szybkości cięcia od 5 do 100 m/min odpowiedzialny jest wysokoprecyzyjny napęd, rozwiązany za pomocą koła zębatego i listwy zębatej. Stały posuw wózka pilarki regulowany jest płynnie bezpośrednio na panelu sterowniczym.

Najlepsza jakość cięcia zostaje osiągnięta za sprawą automatycznego ustawiania wysokości cięcia, gwarantującego optymalny kąt wejścia w materiał oraz niezwykle spokojny bieg wózka pilarki. Podwójny system pomiarowy gwarantuje dodatkowo możliwie najwyższą powtarzalność dokładności.

Sterowana belka dociskowa przy kappa automatic podczas pracy nie otwiera się całkowicie, lecz tylko na wysokość materiału, zapewniając tym samym najkrótsze cykle cięć z najwyższą wydajnością.

Płyty przesuwają się po wypolerowanym stole obrabiarki w nadzwyczaj delikatny sposób, chroniąc przed zarysowaniami nawet najbardziej wrażliwe materiały. Sam stół ma nieograniczoną trwałość.

Przy cięciach wzdłużnych automatyczny zespół dociskowy zapewnia dokładny docisk płyt do przykładnicy kątowej. Sterowane pneumatycznie i potężne chwytaki ze stali gwarantują pewne, nieniszczące powierzchni materiału, mocowanie zarówno pakietów płyt o wysokości do 130 mm, jak i pojedynczych, małych elementów.

Stoły z poduszkami powietrznymi

Stoły odbiorcze z poduszkami powietrznymi gwarantują bezpieczne manipulowanie materiałem, zapewniając płynny przebieg toków produkcji, również przy dużych stosach płyt. W obszarze belki przesuwu materiału szyny rolkowe zapewniają delikatny przesuw materiału. Przy bardzo wrażliwych materiałach siłę docisku przy chwytakach płyt można dokładnie ustawić za pomocą manometru.

Funkcja poduszki powietrznej jest rozszerzona na obszar od stołów dostawnych do osi cięcia. Dysze powietrzne są zintegrowane z masywnym, stalowym stołem, co pozwala na zachowanie absolutnej precyzji i niezrównanej jakości cięcia oraz ułatwia manipulowanie materiałem. Kurtyna lamelowa zamyka obszar wokół osi cięcia, poprawiając tym samym wydajność odciągu i zapobiega rozprzestrzenianiu się zapylenia.  

Maksymalna długość cięcia na tej pilarce wynosi 5800 mm. Cięcia dokonuje tarcza piły o średnicy 500 mm. Jej maksymalny występ to 139 mm.

Regulowany odciąg pyłu       

Interesującym rozwiązaniem jest pakiet greenline, który w kappa automatic redukuje natężenie przepływu odciągu o około 30 proc. dzięki uregulowanemu odciągowi pyłu zza belki dociskowej. Sterowanie zasuwami odciągowymi oraz bezpośrednie włączanie silników pozwala obniżyć zużycie energii elektrycznej nawet o 30 proc. Dodatkowo silniki zużywają do 30 proc. mniej energii ze względu na zredukowany czas wybiegu. Producent zapewnia także, że gwarantuje emisję hałasu na poziomie 73,5 dB, co czyni kappa automatic najcichszą pilarką panelową w swojej klasie.

Ekonomiczny plan rozkroju

Modułowo zbudowane oprogramowanie Ardis do optymalizacji cięć wylicza na podstawie przygotowanej i wprowadzonej listy elementów najbardziej ekonomiczny plan rozkroju, uwzględniający czas cykli cięć oraz pozostałości materiału. Jest ono kompatybilne z najpopularniejszymi programami konstrukcyjnymi i graficznymi. Opcjonalnie może wyliczyć ilość i stopień wykorzystania materiału, czas cięcia oraz długość krawędzi i/lub połączenie z magazynem oraz realizować zarządzanie materiałem. Operator ma do dyspozycji monitor o przekątnej 23 cale.

Z ustawionego z tyłu stołu podnośnego, stanowiącego czasowy magazyn płyt, dokonać można załadunku płyt na pilarkę bezpośrednio z palet. Wymagana do rozkroju ilość płyt pobierana jest bezpośrednio ze stosu. Liczne dodatkowe opcje wyposażenia pozwalają na dopasowanie wyposażenia pilarki do indywidualnych i specyficznych procesów produkcji.

~Jerzy Piątkowski