Pierwsi absolwenci jedynych takich studiów

Pierwsi absolwenci jedynych takich studiów

Kronospan wspólnie z Politechniką Koszalińską od 5 lat tworzy Filię Politechniki w Szczecinku. Studenci kształcą się tam na kierunku inżynieria i automatyzacja w przemyśle drzewnym. Wspólny projekt edukacyjny przyniósł już pierwsze efekty.

Filia Politechniki Koszalińskiej w Szczecinku może pochwalić się pierwszymi inżynierami, a Kronospan Polska – producent płyt drewnopochodnych – nowymi pracownikami. Dziewięciu studentów kierunku inżynieria i automatyzacja w przemyśle drzewnym skorzystało ze stypendium Kronospanu, przyznawanego od II roku studiów wyróżniającym się przyszłym automatykom. Stypendium to zagwarantowało im pracę bezpośrednio po zdobyciu tytułu inżyniera w fabryce Kronospan w Szczecinku.

Priorytetem kształcenia praktyka

Inżynieria i automatyzacja w przemyśle drzewnym to inżynierskie, stacjonarne studia I stopnia o profilu praktycznym. Program kształcenia na tym kierunku skupiony jest na nabyciu praktycznych umiejętności i zdobyciu doświadczenia zawodowego niezbędnego w dalszej karierze zawodowej. Szczególny nacisk położono na bezpośredni kontakt studenta z najnowszą aparaturą, maszynami i systemami informatycznymi, tworzącymi zautomatyzowane linie technologiczne w przemyśle przetwórstwa surowca drzewnego i meblarstwa. Znaczna część zajęć odbywa się bezpośrednio w zakładach pracy, z wykorzystaniem najnowocześniejszych linii technologicznych i pod opieką osób z bogatym doświadczeniem zawodowym.

– Dużą zaletą tego kierunku jest mała liczba studentów – podkreśla Mateusz Bednarowski, tegoroczny absolwent i stypendysta firmy Kronospan. – Wykładowca miał więcej czasu, żeby poświęcić uwagę każdemu, dobrze wytłumaczyć. Wszyscy się znali. Wiadomo było, kogo można o coś poprosić. Teraz możemy przekazywać notatki młodszym rocznikom. My byliśmy pierwszym, więc mieliśmy trochę gorzej. Nie mieliśmy takiej możliwości, ale ci młodsi mogą liczyć na naszą pomoc.

– Myślę, że takie indywidualne podejście prowadzących dzięki niewielkiej liczbie studentów nam pomagało – dodaje Kinga Pakmur, także tegoroczna absolwentka i stypendystka firmy Kronospan. – Warunki mieliśmy bardzo dobre, fajnych wykładowców, świetnie wyposażone sale. Znajomi z innych uczelni nie mogli tego powiedzieć o swoich.

Absolwenci kierunku są przygotowani do pracy i pełnienia kierowniczych funkcji w zakładach przemysłu drzewnego (w branży: płyt drewnopodobnych, meblarskiej, stolarki budowlanej, tartakach) na stanowiskach związanych z automatyzacją procesów technologicznych oraz utrzymaniem ruchu, a także eksploatacji maszyn. Ponadto mogą znaleźć zatrudnienie w firmach i przedstawicielstwach handlowych (narzędzia i maszyny do obróbki i przetwórstwa drewna).

Zapraszamy do Szczecinka

Studia na kierunku inżynieria i automatyzacja w przemyśle drzewnym to odpowiedź na zapotrzebowanie przemysłu nie tylko w Polsce, ale i na świecie, na specjalistów w zakresie automatyzacji procesów produkcyjnych.

Projekt ten jest jednym z elementów zaangażowania firmy Kronospan w budowanie nowoczesnego szkolnictwa zawodowego w Polsce.

Ponadto kierunek wyróżnia 6 miesięcy praktyki w toku studiów, stypendium projakościowe już od I roku (każdy student rozpoczynający naukę otrzymuje stypendium do 500 zł) oraz program stypendialny firmy Kronospan (od II roku możliwość uzyskania stypendium firmy Kronospan).

– Stypendia, dość tani akademik w porównaniu z innymi uczelniami… To duże zalety studiów w Szczecinku – komentuje Mateusz Pluchrata, tegoroczny absolwent i stypendysta Kronospan. – Korzystając ze stypendium, można było opłacić pokój i jeszcze zostawało, a ci, którzy mieli dodatkowo socjalne, zawsze mogli jeszcze trochę odłożyć albo odciążyć rodziców.

Pierwsi absolwenci studiów rozpoczęli już pracę w firmie Kronospan, zasilając wydziały techniczne i produkcyjne na stanowiskach specjalistycznych.

– Zanim zostaliśmy pracownikami Kronospanu, mogliśmy poczuć się częścią zakładu – dużej rodziny – podsumowuje Kinga Pakmur. – Firma naprawdę w nas bardzo zainwestowała i jesteśmy za to bardzo wdzięczni. Wszyscy mówią – dobra, a teraz powiedz serio, jak jest. Ale naprawdę jest bardzo dobrze. Jednym słowem – zapraszamy do Szczecinka!  

~ Katarzyna Orlikowska