Niby chińczyk, a wcale nie słaby. Niby prosty w obsłudze, a niepozbawiony szerokich możliwości zastosowania. Niby niedrogi, a z funkcjami, jakich można pozazdrościć. Propozycja TEKNIKI w temacie pilarek panelowych NANXING jest naprawdę warta uwagi.
Wśród ogólnodostępnej i cenowo atrakcyjnej oferty firmy TEKNIKA znaleźć można propozycje rodem z dalekich rubieży Azji. Nie oznacza to jednak, że są one gorsze, bowiem stanowią tańszą alternatywę dla znanych marek. Co więcej, cena w tym wypadku nie oznacza produktu mniej wydajnego czy opartego na gorszych komponentach, te bowiem potrafią być podobnej jakości, a czasem nawet takie same, jak stosowane w markach europejskich. Chińczycy stawiają jednak na oszczędność w kwestii stopnia skomplikowania obsługi – ich produkty nie są tak technologicznie zaawansowane, proste w obsłudze i serwisie, a zarazem solidne i przeznaczone do długotrwałego użytkowania.
Dlatego nie dziwi to, że TEKNIKA zajęła się ich dostarczaniem do klientów. Wśród wielu produktów ciekawie prezentuje się pilarka panelowa NANXING NPL380D.
Maszyna ta znajduje zastosowanie w przemyśle meblarskim do produkcji mebli panelowych w dużych ilościach. Jej specjalnie zaprojektowana konstrukcja przeznaczona jest do precyzyjnego rozkroju drewna i materiałów drewnopochodnych, jak choćby płyty wiórowe, stolarskie czy MDF. Płyty te mogą być ładowane do maszyny w dwojaki sposób – ręcznie z przodu maszyny lub automatycznie za pomocą automatu załadowczego. W zależności od grubości ciętych płyt wysokość podnoszenia tarczy piły głównej ustawiana jest automatycznie.
– To maszyna pod wieloma względami wyjątkowa. Znaleźć w niej można dużo rozwiązań, których próżno szukać wśród produktów z podobnej półki cenowej – mówi Tadeusz Jóźwik, dyrektor handlowy firmy TEKNIKA. – Są to rozwiązania, które można znaleźć w licznych maszynach europejskich, sprawdzone i uznane.
Takim rozwiązaniem jest choćby zastosowany w tym modelu drugi, niezależny popychacz czy płetwa bazująca, wychodząca bezpośrednio z wózka pilarki.
– Dodatkowo jest to maszyna bardzo, ale to bardzo solidna – dodaje Tadeusz Jóźwik. – Atutem jest też jej waga, sięgająca ponad 10 ton, co zapewnia niesłychaną stabilność podczas pracy.
A jak jest to ważne w codziennym użytkowaniu tego typu maszyny, chyba nie trzeba nawet pisać.
Za pracą stoi moc silników
Pilarka panelowa z automatycznym załadunkiem NANXING NPL380D charakteryzuje się sporymi możliwościami pracy: maksymalna długość cięcia wynosi w niej 3800 mm, przy maksymalnej grubości materiału rzędu 120 mm i maksymalnej wysokości cięcia oscylującej w granicach 120 milimetrów. To także maszyna o sporej mocy silnika piły głównej – 18,5 kW – który zapewnia prędkość obrotową rzędu 3910 obr./min. Warto tu dodać, że pilarkę wyposażono w piłę o maksymalnej średnicy 460 milimetrów.
W przypadku piły podcinającej moc jest oczywiście niższa, rzędu 2,2 kW, co wpływa także na jej obroty sięgające 4150 obr./min. Ta piła ma maksymalną średnicę 180 milimetrów.
– To kolejna z zalet tej maszyny – silniki o wysokiej mocy, zapewniające wydajną i dokładną pracę – mówi Tadeusz Jóźwik.
Wózek piły wyposażono w serwomotor o mocy 2 kW, który jest automatycznie ustawiany w celu dopasowania do szerokości panelu. Maksymalna prędkość pracy zarówno do przodu, jak i do tyłu, wynosi w tej maszynie do 120 m/min. Zarówno piła główna, jak i piła do podcinania, mają możliwość wykonywania niezależnych ruchów w górę i w dół. Dodatkowo piłę główną doposażono w automatyczną regulację minimalizującą wysokość podnoszenia, wszystko po to, by zapewnić wydajność i jak najlepsze wykończenie. Aby usprawnić pracę, NPL380D umożliwia szybką wymianę tarczy piły głównej, a także regulację piły podcinającej za pomocą jednego kliknięcia na ekranie.
Obsługa prosta i kompatybilna z wieloma programami
Wspomnieliśmy już o prostocie maszyny. To samo odnosi się do jej sterowania. Jest ono zarówno zaawansowane, jak i bardzo proste w użytkowaniu, w tym w procesach zarządzania pracą – można wywoływać szczegółowe raporty, symulować wzory cięcia czy łatwo wyświetlać wszelkie komunikaty o błędach, a także… choćby drukować kody kreskowe. Operator ma do swojej dyspozycji przyjazny dla użytkownika interfejs HMI, z funkcją I/O Monitor, która ułatwia rozwiązywanie problemów. Możliwa jest obsługa formatu .cut, .saw, .csv w celu dopasowania do większości programów.
– Oczywiście system sterowania jest już przetłumaczony na język polski, więc nie ma najmniejszych problemów z jego szybkim opanowaniem.
Tadeusz Jóźwik zwraca uwagę na to, że jest to sterowanie proste i bardzo intuicyjne, bez zbędnych graficznych wodotrysków. Ale wcale nie przeszkadza to w codziennej pracy, a może jest wręcz zaletą.
– Maszyna ta jest także kompatybilna z polskimi systemami używanymi do optymalizacji rozkroju surowca.
Miejsce godne uwagi Tę i wiele innych maszyn, produkcji zarówno europejskiej, jak i chińskiej czy tureckiej, zobaczyć i często także przetestować można w showroomie TEKNIKA, zlokalizowanym pod Warszawą. To miejsce, w którym poza poznaniem i obejrzeniem maszyny, można porozmawiać o jej zakupie, w różnej konfiguracji, w zależności od potrzeb. A niekiedy można także dokonać zakupu praktycznie z marszu – gros maszyn bowiem jest gotowa tak do sprzedaży, jak i pracy.
~basza