Współczesne procesy produkcyjne wymagają wytworzenia coraz dokładniejszych wyrobów, ale w oparciu o jak najbardziej oszczędne technologie. W nurt ten wpisują się narzędzia ASPI.
Według specjalistów szacunkowy rozkład kosztów w zakładzie drzewnym przedstawia się następująco: najwyższy – ok. 70 proc. stanowią koszty surowca wraz z transportem, następnie 15 proc. to koszty pracy i pracowników, 10 proc. stanowią koszty maszyn i urządzeń, 1 proc. to koszty narzędzi, a 4 proc. to pozostałe koszty.
Procesy przecinania drewna zmierzają do zwiększenia dokładności i wydajności, jak również do zmniejszenia strat materiałowych. Jest to duże wyzwanie dla producentów narzędzi, którzy muszą znaleźć optymalne rozwiązanie dla danego procesu. Z uwagi na oszczędność materiałową zmniejsza się grubość korpusów pił, ale prowadzi to do zmniejszenia sztywności piły. Istotne jest przemieszczanie się pił względem materiału w wąskiej szczelinie, co powoduje utrudnienia w wydostaniu się wytwarzanych wiórów ze strefy skrawania na zewnątrz materiału.
Dobór optymalnego narzędzia
Właściwy dobór narzędzia rozpoczyna się od zebrania niezbędnych informacji, które są podstawą do rozpoczęcia procesu projektowania. W firmie ASPI z Suwałk – będącej polskim i renomowanym producentem pił – zespół doradców klienta zbiera dane na tyle szczegółowe, aby projektowane narzędzie spełniało stawiane mu zadania perfekcyjnie. ASPI kładzie szczególny nacisk na dedykowany dobór narzędzia do konkretnych warunków przetarcia.
Podstawowymi informacjami, o jakie firma dopytuje klientów, niezbędnymi do doboru narzędzia są: rodzaj przecieranego drewna i jego wilgotność, kierunek skrawania – wzdłużny czy poprzeczny, wysokość cięcia, obroty wału piłowego, charakterystyka narzędzia – średnica zewnętrzna/wewnętrzna, posuw materiału obrabianego, kierunek pracy narzędzia – przeciwbieżny czy współbieżny, posadowienie wału piłowego – górnowałowe/dolnowałowe, planowana ilość pił montowanych na wale oraz moc silnika napędu wału piłowego. Dobranie optymalnego i spełniającego oczekiwania narzędzia, które pozwoli na produkowanie wyrobu w założonych tolerancjach i jakości, jest możliwe po dokonaniu dokładnej analizy powyższych danych wejściowych. Dopiero na podstawie tych danych możliwe jest zaproponowanie specjalnych rozwiązań konstrukcji korpusów pił, takich jak:
– ząb pośredni – poprawiający znacznie transport wiórów,
– nierówna podziałka zębów – poprawiająca parametry skrawania,
– zastosowanie obniżonego zęba, które w znacznym stopniu poprawia parametry pracy na różnych prędkościach.
Ceniona marka w Polsce i na zagranicznych rynkach
Z doradcami ASPI można było spotkać się w tym roku na targach Drema w Poznaniu.
– Po prawie dwóch latach obostrzeń spowodowanych pandemią, wróciliśmy do spotkań z klientami i partnerami – informuje Piotr Szyszkowski, prezes ASPI. – Niedawno braliśmy też udział w targach w Szwecji, gdzie zacieśniliśmy współpracę z naszymi partnerami. Planujemy jeszcze udział w targach w Stanach Zjednoczonych oraz Chile. Możliwość uczestniczenia w targach zagranicznych chcemy wykorzystać do rozpoznania nowych oczekiwań i potrzeb klientów. Jako producent narzędzi podchodzimy do klienta indywidualnie, chcemy odpowiedzieć na jego wymagania, oferując narzędzia niestandardowe, dopasowane pod konkretne potrzeby.
Natomiast na targach Drema w Poznaniu firma zaprezentował swoją podstawową ofertę, a więc piły tarczowe, piły z ostrzami stellitowanymi, piły trakowe i taśmowe, noże strugarskie i do rębaków oraz głowice zrębkujące.
– Ciągłym zainteresowaniem klientów cieszą się piły obustronnie lub jednostronnie stopniowane, które produkujemy również z zębami pośrednimi lub bez nich – wyjaśnia Piotr Szyszkowski. – Cechują się one bardzo dużą sztywnością, dzięki czemu podczas pracy w maszynach o wysokich prędkościach posuwu „nie pływają” i nie wpadają w wibracje.
Drugą grupą produktów ASPI, którą zainteresowanie rośnie, szczególnie na rynku skandynawskim, i którą można było zobaczyć na targach Drema 2022, są piły i pierścienie do nowej linii HewSaw.
– Rynek jest nasycony, pojawiają się nowi producenci, obecne firmy się konsolidują – podsumowuje prezes ASPI. – Mimo wszystko nadal patrzymy w przyszłość i planujemy rozwój firmy. Nasza marka wyróżnia się doskonałą jakością, którą doceniają klienci na rynku lokalnym, jak i rynkach zagranicznych. Z rozmów bezpośrednich z naszymi partnerami wiemy, że w pierwszej kolejności zwracają uwagę na jakość produktu, a cena ma drugorzędne znaczenie. Przy rosnących kosztach drewna i innych materiałów drzewnych klienci wolą zapłacić trochę więcej za narzędzie i mieć pewność niezawodności technologii, którą kupili. My takie narzędzia w najwyższej jakości oferujemy, a stosunek jakości do ceny jest nadal korzystny.
~ kor