Najpierw w firmie PROD-PAL pojawiła się używana OWD-1600, która okazała się tak dobra, że właściciele zamówili drugą nową maszynę OWD-1500P w wersji przystosowanej do cięcia klocków paletowych.
Niewielka, rodzinna firma PROD-PAL z Brzezinki w województwie mazowieckim od 2002 r. zajmuje się produkcją palet nietypowych w oparciu o specyfikacje wymiarowe klientów. Zatrudnienie na poziomie maksymalnie 12 osób sugeruje, że proces produkcyjny odbywa się w oparciu o nowoczesne, zautomatyzowane rozwiązania techniczne. Warto wspomnieć, że obejmuje on nie tylko zbijanie palet, ale rozpoczyna się od przetarcia drewna okrągłego. W praktyce jest to więc cały ciąg technologiczny opierający się głównie na maszynach polskich producentów, wśród których znajdują się dwie optymalizerki i towarzyszące im urządzenia z zakresu automatyzacji, dostarczone przez firmę Metal-Technika.
Jeden wyjazd zdecydował o zakupie dwóch optymalizerek
Firma ciągle się rozwija i poszukuje sposobów na zwiększenie wydajności i ograniczenie pracy fizycznej.
– Przymierzaliśmy się do zakupu szwedzkiej maszyny do produkcji nóżek paletowych – powiedziała Dorota Pietrucha, współwłaścicielka firmy PROD-PAL. – Pojechaliśmy więc do zakładu w Polsce, gdzie taka maszyna już pracuje. Szwedzka wersja składa się z dwóch urządzeń, z których jedno to optymalizerka przystosowana do cięcia klocków paletowych. W zestawie, który oglądaliśmy, zamiast szwedzkiej, zastosowano polską z Metal-Techniki. Spisywała się świetnie, więc stwierdziliśmy, że po co mamy kupować droższą maszynę od Szwedów, skoro Polacy mają lepszą. Zdecydowaliśmy się więc na taki sam układ.

Ta wizyta zainspirowała właścicieli firmy PROD-PAL do działania, bowiem w zakładzie w Brzezince pracowała od lat również polska optymalizerka, ale starszej generacji, mniej wydajna.
– Stara optymalizerka nie sprawiała większych problemów, więc nie podejmowaliśmy w tym kierunku żadnych działań – wspomniała Dorota Pietrucha. – Dzisiaj wiemy, że to był błąd. Czekając na szwedzką maszynę do nóżek paletowych, znaleźliśmy używaną, ale w bardzo dobrym stanie, optymalizerkę z Metal-Techniki OWD-1600. Zastąpiła „starą” i docelowo miała współpracować z maszyną zamówioną w Szwecji. Okazało się, że tam, gdzie była zainstalowana, czyli przy wycinaniu desek paletowych, sprawdza się doskonale i dobrze, żeby tu została. Zamówiliśmy więc nową, tym razem OWD-1500P, przystosowaną specjalnie do docinania klocków wraz ze specjalistycznym stołem rozdzielczym.
OWD-1600 umożliwia pełną optymalizację 30 wymiarów w dwóch klasach jakości, tworzenie programów cięcia dla różnych klientów, cięcie w miejscu zaznaczenia kredką fluorescencyjną, obcinanie marginesu (początek i koniec materiału wejściowego), cięcie pakietami (kilka elementów naraz). Wysokość, na którą ma wysuwać się piła podczas cięcia, wpisywana jest z poziomu oprogramowania. Zmniejszenie wysokości pracy piły powoduje znaczne przyspieszenie cyklu cięcia.
Z kolei OWD-1500P w wersji do cięcia klocków paletowych to opcja wywodząca się z podstawowej wersji maszyny, pozbawiona możliwości wycinania wad, a w zamian przystosowana do cięcia materiału o przekroju max. 380 x 100 mm. Z reguły łączona jest z linią do zbijania palet poprzez stół rozdzielczy ze specjalnym modułem odseparowującym odpady z przycięcia początku i końca, pozwalającym na bezobsługowe podawanie klocka po cięciu bezpośrednio do linii zbijającej palety. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest przyspieszenie procesu przygotowania i podawania klocków paletowych oraz zmniejszenie ilości osób potrzebnych do całego procesu. Cały zespół maszyn – optymalizerka i stół rozdzielczy przewyższa wydajność linii zbijającej palety. Optymalizerka może pracować również jako urządzenie niezależne.

Stół odbiorczy i sztaplarka zredukowały koszty i pracę fizyczną
Bardzo szybko okazało się, że maszyna OWD-1600 ma większą wydajność i odbiór pociętego materiału stanowić może duże obciążenie dla człowieka.
– Zamówiliśmy więc w Metal-Technice sztaplarkę, a przy okazji stół do odbioru nóżek – podkreśliła Dorota Pietrucha. – Stół odbiorczy połączony ze szwedzką zbijarką to w zasadzie prototyp, który sprawdził się w naszych warunkach. Obydwa urządzenia pozwalają ograniczyć koszty związane z zatrudnieniem pracownika, ale przede wszystkim eliminują ciężką, powtarzalną pracę fizyczną. Jesteśmy z tych rozwiązań bardzo zadowoleni.
Kompaktowa, elektryczna sztaplarka do desek to urządzenie, które umożliwia układanie drewna warstwami na palecie, przyspieszając pracę i umożliwiając pracownikowi skupienie się na samym procesie cięcia. Jest ona przystosowana do współpracy z optymalizerkami dostarczanymi nie tylko przez Metal-Technikę, ale również z maszynami innych producentów. Dzięki swojej zwartej konstrukcji zajmuje mało miejsca w hali.
Produkcja palet nietypowych wymaga od maszyn dużej elastyczności. Zamówienia różnią się nie tylko wymiarami, ale także ilością.
– Specyfika naszej produkcji wymaga częstych zmian ustawień maszyn – podkreśliła Dorota Pietrucha. – Czasami klient zamawia 600-800 palet naraz, a czasami 50 sztuk. To my musimy się dostosować, więc dużą zaletą tych maszyn jest sposób zmiany ustawień. Odbywa się to z pozycji komputera. Nic nie dotykając, zmieniamy w komputerze ustawienie, wprowadzamy inny wymiar deski, to jest duże uproszczenie.
Firma PROD-PAL pracuje w systemie jednozmianowym, ale maszyny obciążone są non stop przez pięć dni w tygodniu. Zgodnie z zapewnieniami właścicieli nie sprawiają one żadnych problemów natury technicznej. Jeśli coś się dzieje, to przyczyną jest głównie czynnik ludzki. W takim wypadku sprawa załatwiana jest przez telefon lub serwisant łączy się z maszyną za pomocą Internetu i zdalnie dokonuje odpowiedniej korekty. – Możliwość zdalnej naprawy to duży plus – podsumowała Dorota Pietrucha. – Nie mamy niepotrzebnych przestojów w pracy. Metal-Technika ma kilku serwisantów. Gdy jeden jest zajęty, to drugi zawsze pomoże szybko zlokalizować problem. Tak więc serwis dostępny jest praktycznie w każdej chwili, za co muszę Metal-Technikę pochwalić.
~Tomasz Bogacki