Nowy model jednostronnej okleiniarki prostoliniowej FlexEdge austriackiej firmy OTT jest obrabiarką o długości 7 m, oferującą różne rozwiązania i możliwości, a tym samym pozwalającą spełnić nieomal wszystkie wymagania potencjalnych klientów. Jest ona także przystosowana do współpracy z systemem powrotnym TransLift tego producenta, dzięki któremu możemy uzyskać jeszcze wyższy poziom efektywności pracy.
Docisk górny z pasem SynchroFlex
W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na system transportu okleinowanych detali. Odbywa się on z wykorzystaniem napędzanego przez motoreduktor transportera płytkowego. Jest on kontrolowany przez inwerter, dzięki czemu posuw odbywa się z płynnie regulowaną prędkością od 12 do 20 m/min. Uzupełnieniem systemu transportowego są dwa boczne bezwładnościowe przenośniki rolkowe, pełniące funkcję podpierającą. Jeden z nich jest wysuwany, a dystans pomiędzy nim a korpusem maszyny uzależniony jest od szerokości obrabianej formatki płytowej. Dzięki temu uzyskujemy pewne i stabilne prowadzenie dużych gabarytowo elementów, co przekłada się na jakość obróbki.
Transporter płytkowy wyposażony jest w system automatycznego smarowania, co gwarantuje bezawaryjną pracę i wysoką żywotność całego systemu. Z kolei układ docisku górnego to regulowana w płaszczyźnie pionowej belka, na której zamontowano napędzany pas SynchroFlex. Prędkości pasa górnego i transportera płytkowego są zsynchronizowane. Pozycjonowanie belki odbywa się automatycznie z pozycji pulpitu sterującego, a zakres tego ruchu pozwala na obróbkę elementów o grubości z przedziału od 8 do 60 mm. Z kolei minimalna długość oklejanego podzespołu wynosi 150, natomiast szerokość 70 mm.
FlexEdge przystosowana jest do przyklejania obrzeża podawanego z rolki o grubości od 0,3 do 3 mm lub doklejek z drewna litego mierzących do 15 mm. Automatyka podawania obrzeża bazuje na kolczastej rolce i systemie kontroli optycznej. Oprócz tradycyjnego podajnika kołowego zainstalowanego przy stole podawczym okleiniarki, może być ona także wyposażona w automatyczny magazynek zewnętrzny mieszczący dwie (M2) lub osiem (M8) rolek obrzeża o średnicy do 800 mm. Rozwiązanie to umożliwia szybkie i łatwe przezbrojenie maszyny na inny kolor przyklejanego materiału. Jego wybór i zmiana odbywają się w trybie automatycznym z poziomu pulpitu sterującego.
Wstępne obcinanie obrzeża z naddatkiem długości odbywa się z wykorzystaniem pneumatycznej gilotyny. Wartość ciśnienia roboczego powietrza dobierana jest automatycznie w zależności od grubości przyklejanego materiału. Z kolei system podawczy doklejek bazuje na kolczastej rolce i pneumatycznej belce dociskowej. Proces również przebiega w trybie automatycznym. Wyposażony został także w optyczną kontrolę obecności obrzeża.
Innowacyjny system aplikacji kleju
Pierwszą standardową jednostką obróbczą jest agregat frezowania wstępnego. Składa się on z dwóch wysokoobrotowych silników o mocy 2,2 kW, pracujących z prędkością obrotową wynoszącą 12 000 obr./min. Współpracują one z diamentowymi frezami o średnicy 85 i wysokości 45 mm. Narzędzia działają w systemie przeciwbieżnym, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie idealnie obrobionej powierzchni, co w efekcie końcowym ma zasadniczy wpływ na jakość połączenia obrzeża z krawędzią płyty. Frezy posiadają trzy ostrza i przeznaczone są do płyt o grubości do 42 mm.
Z kolei w strefie nanoszenia kleju zainstalowano innowacyjny system aplikacji o budowie modułowej, co znacznie ułatwia wszelkie czynności przezbrojeniowe. Mowa tutaj o wymianie mieszczącego 2,5 l kleju zbiornika czy głowicy dozującej. Urządzenie przystosowane jest do klejów typu EVA i PUR oraz do wszystkich powszechnie stosowanych granulatów czyszczących. Wszystkie parametry pracy aplikatora, takie jak wielkość dozowania, prędkość i temperatura oraz indywidualne programy robocze mogą być indywidualnie programowane przez operatora.
Precyzyjne obcinanie nadmiaru długości obrzeża wykonuje agregat kapujący wyposażony w dwie piłki o średnicy 140 mm. Są one napędzane przez dwa, szybkoobrotowe silniki elektryczne o mocy 0,6 kW, pracujące z prędkością 12 000 obr./min. Agregat ten posiada także funkcję automatycznej regulacji kąta w zakresie od 0 do 3 stopni, a pozycjonowanie realizowane jest za pomocą układu pneumatycznego.
Do frezowania nadmiaru szerokości obrzeża FlexEdge wyposażony jest w dwa agregaty. Pierwszy przeznaczony jest do obróbki doklejek z drewna litego. Jednostka ta posiada systemy jednostronnego prowadzenia i automatycznego pozycjonowania. Składa się z dwóch silników o mocy 1,1 kW, pracujących z prędkością obrotową 12 000 obr./min. Pracują na nich czteroostrzowe frezy o średnicy 70 i wysokości 20 mm. Z kolei drugi agregat służy do zaokrąglania krawędzi różnego rodzaju obrzeży. Wyposażony jest w systemy dwustronnego prowadzenia i automatycznego pozycjonowania w zależności od grubości przyklejanego materiału. Zbudowany jest w oparciu o dwa silniki o mocy 0,3 kW i prędkości obrotowej wynoszącej 12 000 obr./min. Narzędzia obróbcze to frezy o średnicy 73 i wysokości 16 mm, posiadające trzy profilowe noże o promieniu od 1 do 3 mm.
Bogate wyposażenie opcjonalne
Kolejną, standardową stacją obróbczą jest agregat służący do zaokrąglania naroży. W zasadzie są to dwa niezależne urządzenia – górne i dolne – posiadające możliwość regulacji w dwóch osiach. Ustawiana jest więc głębokość frezowania obydwóch końców oraz grubości obrzeża.
Pozycjonowanie diamentowych frezów o średnicy 73 mm i wysokości 13 mm odbywa się automatycznie, w zależności od grubości obrzeża. Szczegóły ustawień można zapisywać w programie roboczym. Głowice frezujące napędzane są silnikami o mocy 0,37 kW, pracującymi z prędkością 12 000 obr./min. Wyposażone są one w zintegrowany system odciągu wiórów.
Natomiast ślady obróbki mechanicznej z wykorzystaniem frezów usuwane są za pomocą profilowych cyklin. Maszyna wyposażona jest w stację z dwoma różnymi profilami cyklin, które wybierane są automatycznie z pozycji pulpitu sterującego, z możliwością zaprogramowania.
Ostatnią standardową jednostką jest cyklina prosta służąca do usuwania nadmiaru wyciśniętego przez rolki kleju.
Okleiniarkę FlexEdge wyposażono także w pakiet „Nesting”, ułatwiający obróbkę formatek z, na przykład, wywierconymi wcześniej otworami na zawiasy puszkowe. Innym bardzo przydatnym urządzeniem jest system natrysku płynu stosowanego podczas obróbki elementów wykonanych z delikatnych i wrażliwych materiałów. W pakiecie wyposażenia opcjonalnego, montowanego w wolnych strefach korpusu, przewidziano kilka agregatów będących uzupełnieniem strefy wykończenia krawędzi. Są to: jednostka czyszcząca z oscylującymi dyskami tkaninowymi, system natrysku środka czyszczącego i polerka lub natrysku środka antystatycznego, agregat szlifujący profile czy precyzyjna stacja do frezowania nadmiaru szerokości doklejek drewnianych. Dostępne są także agregaty do wręgowania różnych płaszczyzn, z możliwością pochylania lub stałe, oraz szlifowania oscylacyjnego krawędzi z funkcją czyszczenia pasa ściernego.
~Tomasz Bogacki