Jedną z nowszych funkcji, które firma SEMA zaprezentowała na tegorocznych targach Budma, jest połączenie programu SEMA z programem FRILO, przeznaczonym do liczenia obciążeń statycznych.
Oprogramowanie SEMA to kompleksowe narzędzie umożliwiające opracowanie poszczególnych etapów całego procesu – zaplanowanie, skonstruowanie, zwizualizowanie, kalkulację, przygotowanie dokumentacji rysunkowej i programów dla maszyn CNC. W procesie tym uczestniczą więc projektanci, planiści i wykonawcy. Wszystkie dane wprowadzane są tylko raz i w zależności od zakresu prac stosowane są we wszystkich rysunkach, zestawieniach i plikach maszynowych. Celem takiego podejścia jest: wzrost efektywności i obniżenie kosztów, planowanie i sterowanie procesem produkcyjnym, elastyczność projektowania do najdrobniejszego szczegółu, automatyzacja i standaryzacja procesów oraz obróbka maszynowa za naciśnięciem jednego guzika.
Wspomniane wyżej moduły przeznaczone są dla czterech ściśle określonych segmentów branży drzewnej oraz jednej związanej z obróbką metalu. Dziedziny te to: konstrukcje dachowe, budownictwo drewniane i produkcja, projektowanie i architektura, projektowanie i produkcja schodów oraz metalowe okładziny elewacyjne i pokrycia.
– SEMA to program do projektowania przede wszystkim różnych konstrukcji drewnianych w 2D i 3D – stwierdził Marcin Jachymiak, kierownik regionalny firmy SEMA Polska, która była wystawcą tegorocznych targów Budma w Poznaniu. – Umożliwia on zaprojektowanie praktycznie każdej konstrukcji, jak więźby dachowe, schody, domy szkieletowe, domy z bali, domy z CLT i w technologii HBE czy budynki słupowo-ryglowe. Oferuje także możliwość eksportu danych do maszyn CNC.
Istotny dla obliczeń trójwymiarowy model osiowy
Jedną z nowszych funkcji, które SEMA zaprezentowała na Budmie, jest połączenie programu SEMA z programem FRILO, przeznaczonym do liczenia obciążeń statycznych.
– W tym roku ukazała się jego polska wersja – poinformował Marcin Jachymiak. – Zawiera ona także polskie normy, w związku z czym możemy spokojnie przenieść dane z programu SEMA do programu FRILO, policzyć statykę, wytrzymałość i wygenerować dokumentację konstrukcyjną, która może być załącznikiem do projektu. Jest to jedna z większych nowości, jakie SEMA Polska prezentuje w tym roku.
Stworzona w programie konstrukcja 3D pozwala, dzięki nowemu modułowi „SEMA 3D model drutowy i wiązaniowy”, przekształcić ją w istotny dla obliczeń trójwymiarowy model osiowy, eksportowany następnie do programu do obliczeń.
Precyzyjny pomiar za pomocą
skanera laserowego
W architekturze nowoczesnych budynków schody stały się elementem nie tylko funkcjonalnym, ale i dekoracyjnym. W konstrukcjach współczesnych schodów występuje różnorodność połączonych materiałów, jak drewno, szkło i metal. Dzięki efektywnej technologii danych programu SEMA wraz z wieloma opcjami pomocniczymi, tworzenie rzutów i wizualizacji odbywa się szybko i zgodnie z życzeniami klienta. Niezależnie od tego, czy są to schody proste, zabiegowe, kręte czy na betonie, SEMA oferuje wiele funkcji edycji, nawet przy najbardziej szczegółowych detalach.
SEMA połączyła także najnowsze możliwości pomiarowe z praktycznym i funkcjonalnym działaniem programu. Teraz nawet najtrudniejsze pomiary stają się dziecinnie proste. System pomiarowy bazuje na imporcie chmury punktów z 3D, wygenerowanej przez skaner laserowy.
– Za pomocą skanera jesteśmy w stanie zrobić tak precyzyjny pomiar, jakiego nie można zrobić, używając tradycyjnych narzędzi – stwierdził Marcin Jachymiak. – Jest to nasza najnowsza propozycja.
Dzięki ustawieniom optymalnej długości kroku oraz zadanej wysokości program automatycznie oblicza najlepszy kąt wzniesienia dla schodów. W ten sam sposób co parametry konstrukcyjne, w programie dostępne są parametry materiałowe dla stopni i podstopnic. Dodatkowo, stopień specjalny zwany blokowym może być także zdefiniowany wraz z parametrami. Z pomocą wizualizacji 3D każdy stopień może być edytowany i dopasowany. Program daje również sposobność kombinacji różnorodnych form tralek oraz materiału, z jakiego są tworzone. Wraz z różnymi projektami poręczy daje to możliwość zaprojektowania całkiem indywidualnych schodów. Poprzez ustalenie pozycji słupków oraz podziału, całość barierki można automatycznie modelować. W przypadku zmian wszystkie inne elementy będą automatycznie dopasowywane.
Dzięki trójwymiarowej wizualizacji – pod każdym kątem, ze ścianami, oknami oraz stropem – klient może obejrzeć swoją klatkę schodową w każdym detalu. Jednocześnie funkcja ta pozwala na dokładne optyczne dopasowanie schodów do budynku. Wszystkie automatycznie zwymiarowane schody można wydrukować w dowolnej skali wraz z listą wszystkich elementów.
~Tomasz Bogacki