Wieloletnie doświadczenie na rynku maszyn oraz doświadczony zespół inżynierów są gwarancją przemyślanych i dobrze wykonanych rozwiązań polskiej firmy Madora.
Nie tylko produkcją i sprzedażą maszyn do gratowania metalu, ale także obrabiarek do drewna zajmuje się polska firma Madora z Kotlina (woj. wielkopolskie), o czym można było się przekonać, odwiedzając jej stoisko na marcowych targach Wood Tech Warsaw Expo.
– Wywodzimy się z firmy Jaroma, której jesteśmy byłymi pracownikami – mówił na targach Rafał Dzierla, wiceprezes firmy Madora. – Powstaliśmy 10 lat temu, zaczynając od produkcji gratowarek do metalu. Jesteśmy pierwszym i jedynym w Polsce producentem tych maszyn, oferując najszerszy asortyment. Następnie, wraz z rozwojem działalności, rozszerzyliśmy produkcję o maszyny do obróbki drewna, które oferujemy od około 3 lat.
Specjalnością grubościówki i wyrówniarki
Zakres produkowanych maszyn do obróbki drewna obejmuje przede wszystkim grubościówki oraz wyrówniarki.
– Proponujemy technologie przede wszystkim dla małej i średniej wielkości firm stolarskich – wyjaśnia Rafał Dzierla. – Produkowane przez firmę Madora grubościówki oraz wyrówniarki służą głównie do tworzenia idealnie gładkich powierzchni materiałów z drewna.
Producent oferuje cztery podstawowe rodzaje grubościówek: A500, A630, A800 oraz A1000. Mają one solidny żeliwny stół, którego powierzchnia jest strugana.
We wszystkich modelach stół podnoszony jest na 4 śrubach trapezowych, które prowadzone są za pomocą 4 słupów o średnicy 60 mm. Stół osadzony jest na sztywnym korpusie, co pozwala uzyskać najwyższą jakość obróbki. Charakterystyczną cechą urządzeń jest także nowoczesny wygląd.
– Grubościówki służą do zestrugiwania warstw drewna za pomocą noży skrawających, których wysokość można regulować w zależności od grubości, jaką chce się uzyskać – dodaje wiceprezes firmy Madora.
W przypadku grubościówek maszyny w standardzie wyposażone są w automatyczne ustawianie grubości obrabianego detalu, bezstopniową regulację posuwu, dwie rolki gładkie za wałem nożowym oraz spiralny wał zębaty posuwu. Dodatkową zaletą jest wysokowydajny wał nożowy.
W swoim asortymencie Madora posiada również wyrówniarki do drewna. Ich zadaniem jest wygładzenie powierzchni drzewnego materiału.
– Nasze wyrówniarki są proste w obsłudze, a praca z nimi przebiega bardzo szybko i precyzyjnie – informuje Rafał Dzierla. – Maszyny te, tak samo jak grubiarki, przeznaczone są do obrabiania drewna miękkiego i twardego. Pozwalają przygotować do dalszej obróbki niemal każdy rodzaj elementów drewnianych wykonanych z drewna litego. Wyrówniarki stosowane są do wyrównywania m.in. płyt, desek, listew czy belek. Dzięki nim proces przygotowania blatów czy mebli jest o wiele szybszy.
Podstawowym modelem w tym zakresie urządzeń jest wyrówniarka D500. Jest to bardzo masywna maszyna ze stalowym korpusem. Jednym z ważniejszych jej parametrów jest długość stołów wynosząca 2950 mm, co pozwala na precyzyjną obróbkę detali o bardzo dużej długości.
Także maszyny wielofunkcyjne
– Konstruujemy porządne maszyny klasy premium, które technicznie są na najwyższym poziomie i które sprawdzają się w najbardziej wymagających zakładach stolarskich – podkreśla wiceprezes Madora. – Wieloletnie doświadczenie oraz doświadczony zespół inżynierów i specjalistów jest gwarancją przemyślanych i dobrze wykonanych rozwiązań Madora. Ponadto nasze urządzenia to od początku do końca polski produkt, więc gwarantujemy ich jakość, za którą odpowiadamy od A do Z. Są to dobre, uczciwie i solidnie wykonane maszyny, za bardzo rozsądną cenę.
Oprócz opisanych grubościówek i wyrówniarek Madora rozpoczęła także produkcję maszyn wielofunkcyjnych. Model DYRA 630 to wielofunkcyjna maszyna do wykonywania trzech procesów obróbczych za jednym przejściem. Swoją uniwersalność i wielozadaniowość zawdzięcza zastosowaniu trzech stref obróbczych: strefa wyrówniarki, strefa grubościówki i strefa wielopiły. – To doskonała maszyna dla producentów mebli – tych także produkujących na skalę przemysłową – zaznacza Rafał Dzierla. – Mamy bardzo dużo zapytań o te urządzenia i jesteśmy ich jedynym producentem w Polsce.
Specyfikacja techniczna grubościówek:
~ tekst i fot.: Katarzyna Orlikowska